Cilde İyi Gelen YiyeceklerCilt Bakımı ve Güzellik İçin Faydalı Yiyecekler Neler?

Cildimizde akne, sivilce oluşmaması ve temiz bir cilt görünümüne kavuşmak için çeşitli önlemler alıyoruz. Cildimizin sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesi için dışarıdan uyguladıklarımız kadar neler tükettiğimiz de oldukça büyük önem taşıyor. Bu yazımızda sizlere cildinizin daha temiz, genç, sağlıklı ve canlı görünmesi için neler yemeniz gerekiyor onlardan bahsedeceğiz.

Somon Balığı

İçinde omega 3 yağ asitleri, B 12 vitamini içeren somon balığı mucizevi bir yiyecek. Özellikle cilt kuruluğu yaşayan kişilerin düzenli olarak somon balığı tüketmesi tavsiye ediliyor. Somon balığı biyotin bakımından da oldukça zengin olduğu için saçlara, tırnaklara da çok iyi geliyor.


Badem

Badem A, E ve B vitaminleri açısından çok zengindir. Özellikle yaz aylarında yıpranan ciltlerin imdadına badem yetişiyor. İçinde bulunan E vitamini cildi erken yaşlılık belirtilerine karşı koruyor, güçlendiriyor ve yeniliyor.


Zeytin

Sofraların vazgeçilmezi zeytin acaba hak ettiği yeri buluyor mu dersiniz? Zeytin yağının başlı başına mucizevi bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Zeytinin içerisinde bulunan antioksidanlar kansere karşı savaşıyor, sadece cildimizi değil tüm metabolizmamızı güçlendirmeyi amaçlıyor. Özellikle cilt alanında ise daha sağlıklı, canlı, temiz bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı oluyor. Cildi zararlı ışınlara, toz, duman ve hava kirliliğine karşı koruyor.

Çekirdek

Fazlası sivilceye davetiye çıkarabiliyor olsa da içerdiği E vitamini nedeniyle yememek olmaz. Serbest radikallerin cilde verebileceği hasarlara karşı cildi korur ve güçlendirir. Aman dikkat başlayınca sonu gelmiyor :)

Limon

Yapılan araştırmalarda her gün sabahları içtiği suya limon damlatan kişilerin hem daha lekesiz canlı bir cilde kavuştuğu, hem de selülitlerin yavaş yavaş yok olduğu gözlemlenmiş. Bol miktarda C vitamini içeriyor olması cildin temiz ve ışıl ışıl görünmesini sağlıyor. Siz kendinizi içeriden besleyin, bu mutlaka dışarıya yansıyacak!


Patates

Özelikle cildinize uyguladığınız zaman hem leke giderici, hem morluk giderici hem de renk açıcı özellikleri vardır. Besin değeri olarak C vitamini bakımından oldukça zengin olan patates; cildin elastikiyetini sağlayan kolajen üretiminde de büyük rol oynuyor. Güneş, hava kirliliği gibi faktörlerin neden olduğu hasarların giderilmesinde son derece etkili olan patates yemek listenizde mutlaka olmalı.


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top