Cildi Güneşin zararlı ışınlarından koruyan besinler


Güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltan yiyecekler 

Özellikle yaz mevsiminde cildinizi güneş ışınlarından korumak için yüksek faktörlü Güneş Kremlerinin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söylemeliyim...

Sağlık sayfası editörümüzün ‘’Güneş kremleri işe yarıyor mu?’’ isimli yazısında da açıkladığı üzere, çoğu iyi bilinen güneş kremleri dahi gerçekte pek bir işe yaramıyor.(Linki sayfanın altında yer almaktadır).Güneş yanıklarını önlemek,cilt hasarlarını azaltmak için her zaman olduğu gibi doğa en iyi yardımcımız...

Cilt sağlığında bilimsel etkinliği kanıtlanmış meyve ve sebzeler düzenli ve yeterli tüketildiğinde, cildimizi doğal yollarla güneşin zararlı etkilerinden koruyorlar.

Hala ikna olmadınız mı? 

İşte size bir kanıt; BBC tarafından yapılan klinik bir çalışmada ,12 hafta düzenli domates salçası yemenin cilt hasarını %30 oranında azalttığı kanıtlanmış.İçeriğindeki zengin Likopen sayesinde ,sadece domates yiyerek bile cildinizi Güneşten korumaya yardımcı olmanız mümkün.


Başka hangi meyve ve sebzeler Güneş ışınlarından cildi koruyor, cilt hasarlarını onarıyor? Sorusunu yanıtlamadan önce, Güneş ışınları hangi mekanizmalarla cilt hasarı yapıyor? Bunu bir açıklayalım;

Güneş ışınları ,Kollajenaz denilen Kolajen karşıtı maddenin üretimini teşvik ederek Kolajen üretimini azaltır.Kolajen (Kollajen de denir) cildin esnekliğini ve hücre bütünlüğünü korumaya yardımcı olan,vücut tarafından üretilen bir kimyasaldır.Ayrıca,cilt hasarlarının ve cilt yaşlanmasının diğer önemli nedeni olan serbest radikallerde yine Güneş’in yaydığı UVA ve UVB ışınları sayesinde artar.

Özetle;Güneş ışınları Kollajen üretimini azaltıyor,serbest radikalleri artırıyor ve cildi yaşlandırıyor.

Cilt yaşlanması,cilt kanseri gibi sorunlar yaşamamak için, düzenli olarak şu meyveleri ve sebzeleri yemek ,güneş kremi kullanmaktan daha etkili sonuçlar veriyor;

Cildi koruyan ve gençleştiren besinler neler? 

Nar

Nar,Dünyadaki en zengin Polifenol kaynağıdır! Narın Antienflamatuvar ve antioksidan etkilerinin de başlıca kaynakları Polifenol ve C Vitaminidir.

Cilt lekeleri,çizgiler,kırışma gibi olumsuzluklara neden olan serbest radikalleri ciltten uzaklaştırmanın en iyi yöntemi düzenli olarak nar yemektir.


Ispanak

Ispanak,serbest radikallerin hücreye nüfuz etmesi durumunda,hücreyi bir kalkan gibi koruyan Koenzim Q 10 açısından zengindir.

Koenzim Q10 buğday,fıstık ve işlenmemiş tahıllarda da bol miktarda bulunmaktadır.

Brokoli

Brokoli,antioksidan ve antienflamatuvar etkinliği son derece yüksek olan Alfa lipoik asit (ALA) içerir.Güneşin ciltte yarattığı tahribatın onarılmasında ALA çok değerli bir asittir.

Ayrıca,cilt kanseri ve diğer bazı kanser türlerinin önlenmesinde etkinliği kanıtlanmış bir madde olan İzotiosiyonat açısından zengin bir besin olması ,brokoliyi her anlamda cilt dostu bir besin yapar.


Karpuz

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuz,zengin bir antioksidandır.Güneş ışınlarının tetiklediği serbest radikallerin vücuttan atılmasında son derece etkilidir.

Yumurta

En iyi diyet listelerinin ana besini olan yumurta Lesitin içerir.Lesitin hücre onarımı,hücre bütünlüğünün koruması gibi önemli alanlarda temel besinlerden birisidir.


Turunçgiller

Diğer bazı cilt bakımı ve güzellik yazılarında açıkladığım üzere;portakal,greyfurt,limon,mandalina gibi turunçgiller,sağlıklı bir cilt için olmazsa –olmaz meyvelerdir.

C Vitamini cilt sağlığı ve cildin genç kalması için temel vitamindir. C  Vitamini açısından zengin olan tüm turunçgiller,doğadaki en iyi antioksidanlardan birisidir.


Cildin yaşlanmasını önleyen,sıkılaştıran ve cildi gençleştiren diğer besinler ise şu şekilde sıralanabilir; A ve C Vitamini bakımından zengin olan havuç,Somon Balığı,goji beri  ve domates.

Şu yazı da ilginizi çekebilir; Güneş Kremleri gerçekten işe yarıyor mu? http://guzelimguzel.com/Detay/Saglik-/Gunes-kremi-sagliga-zararli-mi/6781

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top