En çok yapılan 4 cilt bakımı hatası!


En sık yapılan 4 cilt bakımı hatası !

Her kadın için önemi tartışılmaz olan cilt bakımı, sağlıklı ve doğru yapılmaz ise,bir sürü sorunlara neden oluyor.Cilt bakımı konusunda yapılan en temel iki hata;

*Kulaktan dolma bilgilerle cilt bakımı yapmak veya cilt bakımı ürünü almak.

*Cilt bakımı ürünlerini ve uygulamalarını yanlış kullanmak.

Olarak sıralanabilir.

Özellikle genç kızlar ve ergenler internet ortamında yayılan yanlış bilgilerle cilt bakımı ürünü satın almakta,bilimsel olmayan uygulamalarla ciltlerine zarar vermekteler.Güzelim Güzel olarak cilt bakımı sayfamızda yer alan yazıların güvenirliliğini ve bilimsel standartlarını yüksek tutma kaygımızın tek nedeni,takipçilerimizin cilt bakımı yapayım derken kendilerine zarar vermelerine engel olmaktır.

Peki,sadece ürün tercihinde mi yanlışlar yapıyoruz? Tabi ki hayır...Çoğu zamanda doğru bildiğimiz yanlışlar yapıyoruz.Bu yazımızda cilt bakımında en sık yapılan hata ve yanlışları sizlerle paylaşacağız.

Kadınların en çok yaptığı cilt bakımı yanlışları

1-Kış mevsiminde güneş kremi kullanmamak

Fotoyaşlanma olarak Türkçeye çevirebileceğimiz ‘’photoaging’’ doğal bir yaşlanma süreci değildir ve temel nedeni güneşin zararlı ışınlarıdır.Zararlı UV ışınları hepimizin bildiği gibi kırışıklık ve cilt hasarlarına neden olurlar.Bilmediğimiz veya bilip önemsemediğimiz gerçek ise;Güneş kremlerini kışın kullanmamak sadece ilkbahar ve yaz mevsimine hapsetmektir.Sağlıklı bir cilt için en az 30 faktörlü güneş kremini yılın tüm mevsimlerinde kullanmamız gerekir.


2-Güneş gözlüğü kullanmamak

Çoğumuzun estetik kaygılarla veya güneşli havalarda rahat görüş için kullandığı güneş gözlükleri aslında sağlıklı ve genç bir cilt için zorunluluk! Güneş gözlüğü kullanmamanın iki temel zararı var; Birincisi,sürekli gözler kısıldığı için göz çevresi kırışıklıkları ve kaz ayağı görünümü artar.İkincisi ise,Güneşin zararlı ışınları hassas göz çevresi cilt dokusunu çabuk yaşlandırır.

Peki nasıl bir güneş gözlüğü satın almalı?

Güneş gözlüğü seçimi yaparken UV koruması olmasına dikkat etmek ,taklit(çakma) gözlük satın almamak iki önemli kriter.Güneş gözlüğünüz ne kadar büyük olursa,göz çevrenizi ne kadar çok kapatırsa o kadar iyi! Özetle;Kaliteli,UV koruması olan,kenarları kapalı bir güneş gözlüğü tercih etmenizi öneririm.


3-Gözleri ovalamak ve göz çevresini kaşımak

Gözleri ovalamanın ve kaşımanın en büyük nedeni gözdeki kurumadır.Bilgisayar ,televizyon karşısında uzun süre kalmak gözün nemini kaybetmesine neden olur,bizlerde bilinçsizce gözlerimizi ovalayarak nem dengesini sağlayama çalışırız.İşte bu ovalama ve kaşımalar göz çevresine büyük zarar veriyor!Hassas olan göz ve göz çevresini korumak için cilt tipinize uygun göz çevresi bakım kremi kullanmanızı,gözdeki kuruluğu gidermek için ise doktor veya eczacınızın önerdiği bir göz damlası almanızı tavsiye ediyorum.


4-Yeterli ve kaliteli uyuyamamak

Çoğumuzun bildiği diğer bir cilt bakımı gerçeği ise yeterli  uyku uyumak.Ama uyku konusunda atlanılan veya farkında olunmayan gerçek;Uyku kalitesi.Beden ve cilt sağlığı için günde 7-8 saat uyumanın yeterli olmadığını biliyor muydunuz? Uyku süresi yanında diğer önemli faktör uyku kalitesidir.Gece farkında olmadan derin uykuya(REM) dalamıyorsanız,sabah yorgun ve mutsuz uyanıyorsanız,gece çok sık uyanıyorsanız kaliteli uyku evresi geçirmiyorsunuz demektir.Bu durumda uykusuzluk kadar  sağlığımızı olumsuz etkiler.

Sağlıklı uykunun;Yatak kalitesi,yatak odası dizaynı,psikolojik durum,nefes alma sorunları,beslenme gibi pek çok bileşeni vardır.Eğer kaliteli uyku uyuyamadığınızı düşünüyorsanız,alanında uzman bir hekime ve uyku laboratuvarına gidip tedavi olmanız cilt ve beden sağlığınızı korumanız için gereklidir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top