Glikolik asit nedir?


Glikolik Asit ile cilt bakımı ve güzellik 

Cilt beyazlatma , kırışıklıkların azaltılması gibi sayısız cilt sorunun giderilmesinde kullanılan Glikolik asit hakkında www.dermoday.com isimli sitede yer alan bilimsel yazı;

Glikolik Asit Nedir ?

Glikolik Asit (glycolic acid) farklı meyvelerde doğal olarak bulunan ve meyve asitleri olarak da bilinen Alfa Hidroksi Asit'lerin (AHA) bir üyesidir.Glikolik Asit doğada genellikle şeker kamışından elde edilir.

Glikolik Asit (yüksek konsantrasyonda kullanılmak suretiyle) Peeling (soyma) tedavisinin etken maddesini oluşturur.Bu yöntem, cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasını kaldırır ve alttaki hasarsız cilt dokusunu açığa çıkarır.Güvenli ve etkinliği yüksek olan bu yöntemle hastanın günlük sosyal yaşamı olumsuz etkilenmeksizin istenen sonuca ulaşılabilir.

Glikolik Asit Tedavisinin Yararları Nelerdir ? 

*ince ve orta derinlikteki yüzeysel kırışıklıkların düzenlenmesi

*cildin pürüzsüz ve parlak görünüm elde etmesi

*genişlemiş gözeneklerin küçültülmesi

*cildin taşıdığı nemin artırılması

*cildin yağ dengesinin düzenlenmesi

*sivilce izlerinin azaltılması

*gebelik,doğum kontrol hapı kullanımı,yaşlılık,güneş hasarları vb gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin minimize edilmesi 


Glikolik Asit Nasıl Uygulanır?

Belirli konsantrasyondaki glikolik asit 30 saniye içerisinde tüm yüz derisine özel bir fırça yardımıyla ve homojen olarak sürülür.Deride oluşması istenen etki gözlemlenene kadar maksimum 5 dakika deride bekletilir ve sonrasında cilt temizlenir.

Ağrısız bir işlem olan Glikolik asit uygulamasında geçici olarak yanma,batma ve iğne hissi gözlemlenebilir.

Hastaya zarar veren bir yan etkisi olmamakla birlikte kimi zaman kısa süreli (12-24 saat) ve kendiliğinden düzelen kızarıklıklar da oluşabilir.

Glikolik Asit Ne Sıklıkla Uygulanır ?

Glikolik Asit uygulamasında belirli bir sayı sınırlaması olmamakla birlikte istenen etki genellikle 6-8 uygulama sonrasında gözlemlenir.İki uygulama arasındaki ideal zaman 20-25 gündür.

Kimi hastalarda tatmin edici sonuçlar çok kısa sürede de elde edilebileceği gibi bazı hastalarda ek uygulamalar gerekebilir.Kişiden kişiye değişebilen bir süreç ortaya çıkar ve bu gayet normaldir.Tedavi sonrasında iyileşmenin sürdürülebilmesi için 3-12 ay aralıklarla bir kez daha Glikolik Asit Peeling'i yapılmalıdır.

Unutmamakgerekir ki Glikolik Asit Peeling uygulaması uzman dermatologlar tarafından vebu alanda tecrübeli hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.

kaynak :http://dermoday.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top