Havuç Tohumu Yağı İle Cilt Ve Saç Bakımı


Havuç Yağının Cilde Faydaları

Hepimizin çocukluktan beri bildiği bir söz vardır:’’Tavşan gözlük takıyor mu?’’ bu esprili tanımlama,çok havuç yemenin göz sağlığındaki önemini vurgulamak içindir...

Havuç,yüksek A vitamini içeriği sayesinde göz sağlığı için önemli bir besin.Aslında tek A vitamini değil havucun göze iyi gelmesinin nedeni.Görme kusurlarını azaltan Lutein ve A vitamini kombinasyonu içeren tek sebze olması,havucun göze iyi gelmesinin bir diğer nedeni.


Peki, görme sağlığında önemli olan havucun cilt ve saç sağlığındaki yararlarını biliyor musunuz? Cilt için hayati öneme vitamin ve mineralleri içeren sahip havuç,eşsiz bir doğal cilt bakım ürünüdür!

Havucun cilt bakımında nasıl kullanıldığına geçmeden önce ,ufak bir bilgi verelim;Havuç cilt sağlığında iki formda kullanılıyor:

Havuç yağı içeren esansiyel yağlar:Bu ürünler genellikle diğer bitki tohumu yağları veya özleri ile kombine edilerek masajla terapide kullanılıyor.

Soğuk sıkım havuç tohumu yağı:Soğuk preslenmiş bu form,karışım içermez.Spesifik olarak cilt ve saç bakımında kullanılır.

Şimdi gelelim havuç tohumu yağının faydalarına;

1-Havuç yağı içeren esansiyel yağlarla masajın faydaları:

Havuç yağı içeren esansiyel yağlar ile yapılan masaj,stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur.

Havuç tohumu yağı yara ve enfeksiyonların iyileşmesinde ve tedavisinde destek işlevi görür.

A ve E vitamini kaslardaki gerginliği azaltır,ağrı ve krampları önleme yardım eder.


2-Soğuk sıkım havuç tohumu yağının yüze,cilde ve saça faydaları

Cilt sebumunu düzenler:Sebum,yağ bezeleri tarafından salgılanan bir maddedir.Amacı cildi doğal olarak elastik ve canlı tutmaya yardımcı olmaktır.Sebum salgısı azalırsa kırışıklık ve çizgiler artar.

Cildi gençleştirir:Havuç tohumu yağı içerdiği yüksek orandaki A,C ve E vitaminlerinden dolayı,antiaging(yaşlanma karşıtı)etkiye sahiptir.Cildinizi tonlamak ve parlatmak için krem arıyorsanız,havuç tohumu yağı en iyi kremlerden daha etkilidir.


İltihap ve kırmızılıkları azaltamaya yardım eder:Yukarıda söz ettiğim antienflamatuar ve enfeksiyon giderici etkileri sayesinde cilt kızarıklıklarını gidermeye yardımcı olur.

Güneş yanığına iyi gelir:Güneş yanığının etkilerini gidermede yüksek E vitamini içeren havuç tohumu yağı en iyi seçeneklerden birisidir.


Bronzlaşmayı destekler:Uzun süren bir bronzluk istiyorsanız,güneş yağının içerisine bir tatlı kaşığı havuç tohumu yağı ilave edin!Çünkü içerdiği melanin cildin uzun süre bronz kalmasını sağlar.

Saçları güçlendirir,dökülmeyi yavaşlatır:Havuç tohumu yağında bulunan A ve E Vitaminleri saç hücrelerinin yenilenmesine ve güçlenmesine doğrudan etki eden iki vitamindir.

Parlak,canlı ve güçlü saç telleri için duş esnasında şampuanınıza yarım çay kaşığı havuç tohumu yağı ekleyip,saçınıza 3-4 dk.masaj yaparak yedirin,sonra durulayın.

Havuç tohumu yağı ile cilt ve saç bakımı önerileri ile yazımı sonlandırıyorum;

Nemlendirici olarak kullanım:Makyajdan hemen önce veya gece yatmadan,çok az miktarda havuç yağını direk yüzünüze uygulayın veye gece kreminize 1 damla ilave edin.

Gençleştirici serum olarak kullanım:Nemlendiriciden önce kullanılan serum olarak da havuç yağı en iyi seçeneklerden birisidir.Kırışıklık ve kaz ayağı görünümü için göze temas ettirmeden bir pamuk yardımıyla bölgeye dairesel hareketlerle 1 dakika masaj yapın.

Masaj yağı olarak kullanımı:Farklı bitkisel aromatik yağlarla kombine ederek harika bir masaj yağı elde edebilirsiniz! Özellikle jojoba yağı ve avokado ile mükemmel bir kombinasyon olduğunu belirtmeliyim.

Uyarılar:

Alerjik reaksiyon ihtimaline karşı,cildinize sürmeden önce kol derisinde küçük bir bölgeye uygulayıp,30 dakika bekleyin.Yanma,kaşıntı ve kızarıklık oluşmaz ise güvenle kullanabilirsiniz.

Diğer tüm yağlar gibi güneş ışığı almayan serin ve kuru bir ortamda muhafaza edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Yüksek miktarlarda kullanım nadiren de olsa cilt tahrişlerine neden olabilir.Önerilen miktar ve sürelerde kullanın.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top