Saç dökülmesi nedenleri ve önlemenin yolları


Saçlarım neden dökülüyor?

Saç dökülmesi insanoğlunun en yaygın sorularından birisidir...Banyo,tarama,fırçalama gibi kişisel bakım aktivitelerinden dolayı bir miktar saç dökülmesi yaşanabilir.Amerika Dermatoloji Akademisi’nin (AAD) verilerine göre,günlük 50-100 adet saç telini kaybetmek normaldir.

Ancak günlük saç kaybınız bu miktarların üzerinde ise,bölgesel seyrelme ve açılmalar(kelleşme) yaşanıyorsa,sorunun kaynağının teşhis edilip gerekli tedavinin başlatılması isabetli olur.Aşağıda en yaygın  dökülme nedenlerini ve saç dökülmesini önlemek için yapılabilecekler maddeler halinde yer almakta;

Saçlar neden dökülür,saç dökülmesi nasıl önlenir?

Genetik nedenler

Kadın ve erkeklerde görülen saç dökülmesinin en yaygın nedeni kalıtsal faktörlerdir...Bu tip saç dökülmeleri önlenmesi en zor gruptur.

Eğer aileden gelen genetik kaynaklı saç dökülmesi yaşıyorsanız veya yaşayacağınızı tahmin ediyorsanız,yapmanız gereken ilk şey,saçlarınızı fön,saç maşası,boya,şampuan gibi tahrip edici dış etkenlerden mümkün olduğu kadar korumaktır.Sık duş almak,aşırı sıcak su ile saçları yıkamak da saç sağlığına zarar verir.Doğal veya organik saç bakım ürünleri kullanmak,ılık su ile duş almak,saçları kısa tutmak genetik nedenli saç dökülmelerini yavaşlatır.


Hormonlar

Kadınlarda saç dökülmesinin sık görülen bir diğer nedeni hormon seviyelerinde yaşanan ani değişimlerdir.Özellikle hamilelik ve menopoz döneminde kadınların hormon dengeleri alt üst olduğu için,saç dökülmesi yaşanabilir.Genellikle geçici olan hormonsal saç dökülmesi,eğer gerekli tedbirler alınmaz ise,kalıcı da olabilir.


Hastalıklar

Tiroid Bezi hastalıkları,Anemi(kansızlık),saçkıran,polistik over sendromu saç dökülmesine neden olan başlıca hastalıklardır.Ortada hiçbir neden yokken saçlarınız hızla dökülmeye başladıysa,özellikle Tiroid bezi ve anemi nedenli olabilir.Bir doktora başvurup gerekli tetkikleri yaptırmanız ve vereceği tedaviyi uygulamanız,saç dökülmesi sorununu ortadan kaldıracaktır.

İlaçlar

Hastalıkalrın tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden birisi de saç dökülmesi olabilir.Kanser,yüksek tansiyon,kalp&damar hastalıkları,artrit ve depresyonda kullanılan bir kısım ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.Aynı şekilde,bazı kan sulandırıcılar,yüksek doz A vitamini içeren destek ürünleri de saçlara zarar verir.


Beslenme alışkanlıkları

Taze meyve ve sebze tüketmemek,saç hücrelerinin yeterince beslenmemesine neden olur.Çünkü saçlar C ve B vitamini başta olmak üzere tüm vitaminlere gereksinim duyar.Yeterince protein almamak da E vitamini eksikliğine neden olur ve saçlar güçsüzleşir.Günde 30-40 gram et,iki porsiyon (300 gram) taze meyve saç sağlığı için mutlaka tüketilmelidir.Ayrıca,haftada bir porsiyon balık da mutlaka yenilmelidir.

Tetikleyici faktörler

Ani ateş yükselmesi,ani yaşanan üzüntü,keder ve stres çok hızlı şekilde saçların dökülmesine neden olur.Amerika Dermatolojik Kemik Hastalıkları Koleji’nin (AOCD)verilerine göre,ani stres ve üzüntü nedeniyle yaşanan saç kaybı %70 ‘lere kadar çıkabilir,aşırı üzüntü yaşatan olayın 2-3 ay sonrasına kadar da devam edebilir.


Saç bakım ve şekillendirme yöntemleri

Saç maşası,perma,fönisaç kurutma,boya,yıkama başta olmak üzere,sayamadığımız tüm saç bakım ve güzellik alışkanlıkları saçların adeta düşmanıdırlar...

Sağlıklı saçlar için bu alışkanlıkları en aza indirmek,aşırı sıcak su ile yıkamamak,saç kurutma makinasıyla saçları ılık ayarda kurutmak,yıkarken hırpalamamak en çok dikkat edilmesi gereken noktalar.

Saçlarınızı korumak ve güçlendirmek için,işe yarayan şu maskeyi tavsiye ediyorum;

Bir çay bardağı Hindistan cevizi yağına yarım olgun muzu güzelce ezip lapa haline getirin.Elde ettiğiniz karışımı parmaklarınızla saç diplerine masaj yaparak uygulayın,30 dk bekleyin ve sonrasında yıkayın.Bu kürü haftalık olarak bir kez mutlaka uygulayın.Bu kür,saç tellerinizin parlak,dolgun ve sağlam olmasına yardım edecektir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top