cilde en zararlı 10 alışkanlık


Cilt için zararlı 10 alışkanlık

Her gün bilerek veya bilmeyerek bu 10 şeyi yaparak cildimize zarar veriyoruz.Eğer aşağıda saydığımız risk faktörlerini en aza indirirsek,cilt sağlığımız için büyük bir iyilik yapmış oluruz.İşte,cildimize zarar veren alışkanlıklarımız;

1-Sivilceleri sıkmak: örüntü her ne kadar berbat olsa da bunu yapmayın! Sivilceleri sıkmak belki o an geçici bir düzelme sağlayacaktır ama,hijyen sağlamadan yapacağınız her sivilce sıkma operasyonunuz bakterilerin daha da derinlere inmesine neden olacaktır.Derinlerde bir yerlerde gizlenen bakteriler yine sivilce oluşumuna neden olacaktır.Kesinlikle sivilcelerinizi sıkmayın ama illa sıkılması gerekiyor ise %100 hijyen sağlayarak,ellerinizle değil,temiz bir peçete ile tek hamlede sıkın.


2-Uzun süre sıcak duş almak : Yorucu bir günün ardından rahatlamak için aldığımız sıcak duş bizi kendimize getirir,rahatlatır.Ama aynı etkiyi cildimiz için yaptığını söylemek zor.Sıcak suya uzun süre maruz kalmak,cilt yüzeyinde bulunan yararlı bakterilerin ve cilt sağlığı için hayati öneme bazı minerallerin cildimizden gitmesine neden olur.

3-Saç spreyi:Saç spreyini sadece saçımıza uyguladığımızda sorun yok!Ama saçımıza uygularken yüzümüzü korumazsak,saç spreyi cilde çok zarar veren bir kozmetik.Sadece cildimize değil,uygulama sırasında nefes alırsak solunum yollarını da olumsuz etkiler saç spreyi.Saç spreyi uygulaması esnasında yüzümüzü bir havlu ile kapatmalı ve nefes almamaya özen göstermeliyiz.


4-Kahve : Kahvenin yeterli oranda tüketimi sağlığımız için yararlı.Ama aşırı kahve tüketimi cilt kırışıklıklarını tetikleyen en önemli etkenlerden.Günlük kahve tüketimi 200-400 miligramı yani 2-3 fincanı geçmemelidir.

5-Klorlu su :özellikle yaz aylarında girdiğimiz havuzların suyunda yüksek miktarda klor vardır.Klor cilde iki türlü zarar verir;1-Kimyasal yapısı gereği cildin doğal yapısını bozar.2-Cildimize sürdüğümüz nemlendirici ve güneş kremleri ile etkileşime girerek cilt sağlığını olumsuz etkiler.Klorlu suya uzun süre maruz kalmamaya çalışın.Havuz sonrası mutlaka ılık su ile tümvücudunuzu yıkayın.

6-Güneş gözlüğü:Şaşırmış olabilirsiniz! Göz sağlığımız için kullandığımız güneş gözlükleri cilde zarar verir mi? Evet verir! Eğer uzun süreli güneş gözlüğü kullanıyorsanız,göz çevresi,burun yanakları ve gözlük sapının denk geldiği baş kısmımızdaki cilt bölgelerinde hasarlar oluşacaktır.Ayrıca düzenli temizliği yapılmayan güneş gözlükleri burun ve göz çevresinde bakteri oluşumuna neden olur.Bu bakteriler siyah nokta ve sivilce olarak bize geri döner.Güneş gözlüğü alırken çok sıkan modelleri tercih etmeyin,gözlük temizliğinizi düzenli olarak yapın.


7-Cep telefonu:Bu sefer yaydığı radyasyondan söz etmeyeceğiz! Cep telefonu,kullandığımız kişisel eşya olarak ta bir bakteri kaynağı.Masada,çantamızda,arabamızda oraya buraya rahatlıkla bıraktığımız cep telefonları,ortamdaki tüm bakterileri ve zararlı maddeleri üzerlerinde topluyorlar.Konuşmak için yanağımıza temas ettiklerinde ise tüm mikropları cildimize boca ediyorlar! Cep telefonu hijyeni yeterince önemsenmeyen bir konu maalesef...Cep telefonunuzu günlük olarak,gerek gördüğünüzde ise her an temizlemeniz önemli.Bu temizlik için özel üretilmiş mendilleri telefon temizliği için kullanmanızı tavsiye ederiz.


8-Fast food :Sürekli hazır gıda tüketiyorsanız cildiniz büyük bir tehdit altında demektir.Fast food olarak tabir edilen hazır ve işlenmiş gıdalar cilde iki türlü zarar verirler.Birinci olarak;içeriklerindeki trans yağ ve doymuş yağlar cildin üç tabakasının da sağlıklı Ph dengesini bozarlar.İkinci olarak ise;Uzun süre korunmaları için eklenen bazı katkı maddeleri ve tuz cilt sağlığı üzerinde kanıtlanmış zararlı etkilere sahiptirler.Hiç fast food yemeyin diyemeyiz ama, haftada en fazla bir kere fastfood tüketimi yeterli olacaktır.

9-Bilinçsiz kozmetik ve cilt bakım ürünü kullanımı:Kadınlar güzelleşmek ve cilt sağlıklarına özen göstermek isterken,bu tür bilinçsiz uygulamalarla ciltlerine en büyük zararı veriyorlar aslında...Arkadaş tavsiyesi veya reyon görevlisi önerisi ile cilt bakımı ürünü satın almayın.Cilt hekimine muayene olup cildinize uygun ürünleri tercih edin.Diğer bir konu da doğal veya bitkisel adı altında satılan her ürünü denemeyin.Bilimsel etkileri kanıtlanmış doğal cilt bakım maskelerini evde hazırlayıp uygulayın.


10-Sigara kullanımı:Bilerek en sona sakladığımız ve artık hakkında yazılacak tek bir cümle kalmamış en zararlı alışkanlık...Yazılanların üzerine yeni bir şey eklemek istemiyoruz.Cilt ve tüm beden sağlığınız için sigara içmeyin.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top