cilt gençleştiren 7 besin


Cilt gençleştiren 7 yiyecek

Çoğu sebze ve meyvenin cilt sağılığı üzerine çok olumlu etkileri vardır.Ancak bazı meyve ve sebzeler cilt için en iyi içeriğe sahiptirler.Bu besinle ihtiva ettikleri özel maddeler sayesinde cildi gençleştirip,detoks(arınma) yaparlar.

Kadınların cilt gençleşmesi ve detoksu için aşağıdaki yiyecekleri  yeterli miktarda tüketmesi gereklidir.Peki cilt sağlığı için çok önemli olan bu gıdalar hangileri?

1-Somon balığı ve Ton balığı ;Somon ve ton gibi yağlı balıklar B vitamini açısından oldukça zengindir.B vitamini ve biyotin içerir.Biyotin cilt sağlığında ve güzelliğinde çok önemlidir.Biyotin  bir çok yararının yanı sıra,cilt için sondereceönemli olan proteninin emiliminde de önemli rol oynar.

2-Chia tohumu;Son yılların süper besini olarak adlandırılan Chia tohumu diyet listelerinin de üst sıralarında yer almakta.Chia tohumu cildin gençleşmesi ve sağlığı için de olumlu etkilere sahip.Chia tohumu Omega 3 açısından zengindir.Omega 3 yağ asitleri cilt hücresini koruyan hücre duvarlarının nemli kalmasını sağlar.


3-Patates;A vitamini açısından zengin olan tüm sebze ve meyveler cilt oldukça faydalıdır.Özellikle patates,havuç ve ıspanak  cildin nemli ve yeterli miktarda su almış olarak kalması için(hidrasyon) tüketilmelidir.A vitamini açısından zengin bitkiler cildin doğal rengini koruması için de gereklidir.

4-Badem;E vitamini deposu olan badem de cilt gençleştiren gıdalardan...E vitamini cildin çok nadir yollardan elde edebileceği bir vitamin.E vitamini güneşin ciltte meydana getirdiği hasarın giderilmesi için de yardımcıdır.

5-Ayçiçeği tohumu;Çekirdek yemenin bir faydası daha! Bizim kültürümüzde bolca tüketilen çekirdek de E vitamini açısından zengindir.E vitamini, Güneş’in zararlı etkilerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmasının yanında,serbest radikallerin cilt hücreleri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya da destek olur.


6-Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar;Glisemik indeksi yüksek olan işlenmiş karbonhidratlar  ve beyaz un cilt yağlanmasına ve sivilce sorununa neden olabilir.Karbonhidrat tercihlerinizi kahverengi pirinç,arpa ,nohut gibi alternatiflerle değiştirmeniz cilt güzelliği için gereklidir.

7-Portakal suyu ;C vitamini içeren tüm doğal besinler cilt için hayati öneme sahiptir.C vitamini serbeste radikallerin cilde vereceği zararı önlemek için antioksidan olarak görev yapar.Ayrıca vücudun temel gereksinimi olan protein yapımında C vitamini önemli rol oynar.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top