cilt sorunları için şifalı bitki banyoları


Cilt Sağlığı İçin Bitki Banyosu Kürleri

Çoğu cilt problemi,evde yapılabilecek doğal maske ve bitkisel tedavilerle giderilebilir...Farklı cilt tiplerinde yaşanan sorunlar için kozmetik ürün kullanmadan önce aşağıda yer alan kürlerden birisini denemenizi tavsiye ederiz...

1-Yağlı ciltler için Mayıs papatyası veya civanperçemi

Deriniz yağlıysa 150 g mayıs papatyası veya civanperçemi,deriniz sivilceliyse 150 g kuru nane veya atkuyruğu kullanın. Bitkiler 1litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülerek banyo suyuna eklenir.

2-Ebegümeci banyosu/iltihaplı, sivilceli deri için

50 g kurutulmuş veya 100 g taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış olarak, kaynar derecedeki 2 litre suyla haşlanır,ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyodan sonra beden, orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır.

3-Elma sirkesi banyosu/yağlı cilt için

¼ litre elma sirkesi banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra duş alınmaz, sirkeli su derinin üstünde kurumalıdır. Daha sonra, yağlı olmayan bir nemlendirici beden losyonu kullanılır. Banyo suyuna eklenen 8 damla lavanta yağı, antiseptik etkiyi arttırır ve ruhsal açıdan dengeleyici ve rahatlatıcı etki yapar.

 

4-Lavanta yağı banyosu

¼ litre elma sirkesi(yağlı deri için) veya ¼ litre krema(normal, kuru veya karışık deri için), 8 damla lavanta yağı ile iyice karıştırılır, banyo suyuna eklenir ve su da iyice karıştırılır. Krema-lavanta banyosundan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi-lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve kurulanmaz.

 

5-Yağsız süt banyosu/kuru ve hassas cilt için

Yağı alınmış 2 litre süt banyo suyuna eklenirken, su iyice karıştırılır. Banyodan sonra ılık bir duş alınır ve hafifçe kurulanılır. Eğer deriye banyodan önce 2 yemek kaşığı zeytinyağı yedirilirse, süt banyosu kuru deri için çok daha etkili olacaktır. Banyo suyuna eklenen 1 bardak aynısafa çayı da deriyi yatıştırır.

6-Yağ-süt banyosu/ kuru deri için

1 bardak ılık süt ve bir yemek kaşığı zeytinyağı, kapalı bir kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir. Banyonun ardından sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

7-Yağ banyosu/ kuru cilt tipi  için


50ml badem yağı veya zeytinyağı sıcak banyo suyuna eklenir ve iyice karıştırılır. Banyodan sonra derinin üstünde kalan su elle sıyrılır ve kalan hafif yağ filmi masajla yedirilir.

 

8-Süt-bal banyosu/kırışıklıklara karşı

2 bardak ılık sütte 2 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice eritilir, 1 tatlı kaşığı badem yağı eklenir ve kapalı kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir ve banyo suyu da karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

 

9-Kırışıklara karşı reçeteler /cildi gerginleştirmek için

 

- 80g limon suyu, 30g havuç suyu ve 30g hıyar suyu iyice karıştırılır ve kırışık bölgelere kompres uygulanır.

- Avokado meyvesinin lapası, muz suyu veya kavun suyu kompresleri uygulanabilir.

- 1’er tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış mayıs papatyası ve oğul otu(melisa), 2 bardak dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve kompresler uygulanır.

- Lavanta yağı, biberiye yağı ve gül yağı da cildi düzgünleştirir.

- Her gün bir kere, yağı alınmış sütle yüz yıkandığında,kırışıklar azalır.


10-Bal-süt-tuz banyosu /kuru ve yıpranmış cit için

Banyo küveti doldurulurken 100g deniz tuzu serpiştirilir. Bu arada 1 litre sıcak sütte 250g çiçek balı eritilir ve banyo suyuna eklenir.Banyo suyu iyice karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanır.

11-Melisa(oğulotu)- Aynısafa çiçeği banyosu/ deriyi yatıştırıcı

3’er yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru bitki, kaynama derecesinde 1litre sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra sıcak duş alınır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top