en çok sorulan 10 cilt bakımı sorusu


En çok merak edilen cilt bakımı konuları

Kadınların cevabını merak ettiği cilt bakımı sorularını ve bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

1-Çocuklukta maruz kalınan güneş yanıkları ilerleyen yaşlarda cilt kanserine neden olur mu?

Çocuk cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı daha hassastır.Çocuklukta güneşin zararlı ışınlarına sürekli maruz kalmak,ilerleyen yaşlarda cilt kanseri riskini artırır.Çocukları güneşten korumak için şapka ve mümkün olduğunca uzun kollu kıyafet kullanmaya özen gösterin.Ayrıca,çocuklar için özel üretilmiş yüksek faktörlü güneş kremlerini düzenli olarak kullanın(sadece tatilde değil).

2-Koyu renk cilt daha mı geç yaşlanır ?

Koyu cilt tiplerinde melanin daha fazladır.Melanin cildin yaşlanmaya direnç göstermesine yardımcıdır.Ama cilt yaşlanmasında sadece Melanin avantajına güvenmek doğru olmaz.Cilt sağlığınız için;Beslenme,uyku,spor ve yaşam kalitesi en belirleyici faktörlerdir.Cilt sağlığı konusunda ,cilt bakımı sayfamızdaki diğer bilimsel yazıları incelemenizi öneririz.


3-Cilt yaşlanmasında genetik faktörlerin payı nedir?

Cilt sağlığında genetik nedenlerin payı oldukça yüksektir.2009 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada bu oran %60 olarak gösterilmiştir.Bununla birlikte,cilt sağlığında genetik olarak şanslı olan bir insan;

-eğer sigara içiyorsa,

-güneşten korunmuyorsa

-beslenmesine dikkat etmiyorsa

-düzenli uyku uyumuyorsa

Genetik olarak ne kadar şanslı olursa olsun,cilt sağlığı konusunda, genetik yönden zayıf birine göre daha riskli bir noktadadır.

4-Stres cilt sağlığını nasıl etkiler?

Stres hayatın bir parçası...Ama kronik stresle yaşıyorsanız,bu durum tüm vücut mekanizmalarını olumsuz etkiler.Cildimizi de bu negatif etkilerden nasibini alır.Sürekli yüksek stres,vücudun savunma sistemini zayıflatır,stres anda salgılanan bazı hormonlar,cilde zarar verir.Vücudun strese karşı verdiği ilk tepkiler genelde cilt üzerinde görülür(akne,saç dökülmesi v.d)Özellikle,kronik cilt hastalığı olanların stresten uzak durması gereklidir.Stresinizi kontrol altında tutmak için,yoga,meditasyon gibi yardımcı tedavi yöntemlerinden destek alabilirsiniz.

5-Derinlemesine temizleyiciler cilt için zararlı mı?

Bu tür temizleyiciler ciltteki zararlı bakterilerin atılmasına yardımcı olur.Sivilceli ciltler içinde derinlemesine temizlik önemlidir.Cilt temizliği için alacağınız ürünün alkol içermemesi,yumuşak vecildi kurutmayan bir ürün olmasına dikkat edin.Cilt temizleyici ürün seçmeden önce,uzman bir doktora giderek cilt analizinizi yaptırın ve önereceği ürünü kullanın.Tavsiye ile cilt temizleme ürünü almayın.

6-Yağlı ciltler için daha güçlü temizleyiciler kullanmak gerekli mi?

Yağlı bir cilt tipiniz var ise,daha iyi bir temizleme için,çok güçlü ürünler kullanmanız yanlış bir seçim olacaktır.Cildimizin tipi nasıl olursa olsun,sonuçta hassas ve duyarlıdır.Bir önceki soruda cevaplandığı üzere,cildi tahriş etmeyen bir temizleyici her cilt tipinde kullanılabilir.

7-Makyaj ve cilt bakım ürünleri cilde zararlı mı?

Kadınların güzellik ve bakım için kullandığı bazı ürünler cilt sağlığı için zararlı maddeler içerebiliyor maalesef.Kozmetik ve cilt bakımı ürünü alırken dikkat etmeniz gereken konular;

-Özellikle dudak ve göz bakımı için alınan ürünlerin içerik ve sağlık sertifikalarını inceleyin.Seçeceğiniz ürünün sağlık sertifikalı olmasına özen gösterin.

-Doktor önerisi ile dermo-kozmetik ürünler kullanın.Arkadaş tavsiyesi ve internet yorumları ürün almayın.

-Merdiven altı üretilen,markası,menşei belli olmayan ürünleri kesinlikle kullanmayın.

-‘’Çok pahalı ürünler cilde zarar vermez ‘’diye bir yanılgıya düşmeyin.Bazı pahalı ürünlerinde içeriklerinde cilde zararlı maddeler olabileceğini unutmayın.

-EkoCert sertifikalı organik makyaj ve cilt bakımı ürünleri tercih edin.

8-Bitkisel cilt bakım ürünleri cilde zarar verir mi?

Evet verebilir.Son yıllarda çok moda olan bitkisel ürünler bilinçsiz kullanıldığında,ciltte kalıcı hasarlara bile neden olabilir.Bitkisel ürün seçerken reklamlara aldanmayın.Hangi bitkinin cildinize iyi geleceğini uzman birisinden yardım alarak öğrenin.Diğer bir konuda,bitkisel diye satılan her ürün bitkisel değil ! Alacağınız bitkisel ürünün ilgili bakanlık onayı olması gerekir.Organik ürün alırken Ecocert sertifikalı olmasına özen gösterin.

9-Cilt bakımında kullanılan bitkisel yağlar zararlı mı?

Bitkisel yağların cilt sağlığında çok önemli bir yeri vardır.Çok amaçlı kullanılan bakım yağları cildinizde ve saçlarınızda rahatlıkla kullanılabilir.Yalnız dikkat edilmesi gereken iki konu var;

-Cildinizde akne,egzama v.b rahatsızlıklar var ise,uzman önerisiyle kullanmalısınız.

-Bitkisel yağları kullanmadan önce içeriğindeki maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz.

10-Cilde en yararlı vitamin ve mineraller hangileri?

Süslü kutularda satılan pahalı ürünlere bir sürü para ödeyip cilt bakımı yapmaya çalışıyoruz...Oysa,cilt için en gerekli vitamin vemineralleri doğal yollardan da alabiliriz.Cilt sağlığında kilit rol oynayan vitamin ve mineraller şu şekilde sıralanabilir;

-A Vitamini

-C Vitamini

-Vitamin B3

-Vitamin B5

-E Vitamini

-Alfa Hidroksi asitleri

-Ferulik asit

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top