ergenlik ve gençlik döneminde cilt bakımı


Ergenlik ve gençlik döneminde cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Hayatın en sağlıklı ve güzel zamanları olan ergenlik ve gençlikte cilt bakımı ihmal edilir.Cilt bu yaşlarda sağlıklı ve parlak olduğu için çoğu genç kız için cilt bakımı öncelikli bir konu değildir.Oysa ilerleyen yaşlarda cildin sarkmaması,canlılığını koruyabilmesi için,düzenli cilt bakımı gençlik ve ergenlik dönemlerinde başlamalıdır.Ergenlik ve gençlik döneminde cilt bakımı nasıl olmalı? Sağlıklı bir cilt için her genç kızın aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekir.

1-Güneş kremi kullanın;Sadece yaz aylarında denize girerken güneş kremi kullanıyorsanız bu alışkanlığınızı bir tarafa bırakın! Sağlıklı bir cilt için ilk kural,cildin korunmasıdır.Yaz kış her mevsimde en az 15 faktörlü güneş kremi kullanın.Unutmayın,kırışıklıkların %90 ‘ı Güneş ışınları nedeniyle oluşur!

2-Sabunu unutun;Cilt temizliğiniz için sabun kullanıyorsanız,bu alışkanlığınızı da çöpe atmalısınız!Sabun yüksek Ph değeri nedeni ile cildi kurutur.Temizlendiğini sandığınız cilt kurumuştur ve yıkamadan belirli bir süre cilt kendini korumak için daha çok yağlanır.Uzman bir doktorun ve cilt bakım uzmanının cilt tipiniz için önereceği yüz temizleyiciyi kullanın.

3-Nemlendirici kullanın;Hr cilt tipi için uygun olan bir nemlendirici vardır.Genellikle yağlı cilt için nemlendirici kullanılmaz diye yanlış bir görüş vardır.Cildiniz yağlı veya kuru hiç fark etmez.Bir uzmanın önereceği nemlendirici kremi gece yatmadan önce mutlaka kullanın.


4-Makyajınızı temizleyin;Makyaj temizliğinin en çok ihmal edildiği dönem ergenlik ve gençlik dönemleridir.Hareketli ve düzensiz yaşam bunun en büyük nedenidir.Makyajla uyumak cildiniz için yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisidir.Makyajınızı temizleyeme mutlaka zaman ayırmalısınız.Makyajla uyumak cilt hücrelerini yıpratır.Ayrıca,gözenekler kapanacağı için sivilce ve akne oluşumunu artırır.Makyaj temizleme önerileri için,sitemizin Makyaj sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.Makyaj editörlerimizin bu konuda  çok güzel  yazıları var.

5-Evde doğal bakım yapın;Cildiniz için uygun olan krem ve kozmetikleri kullanıyor olsanız dahi,evde doğal bakım yapmadan cildiniz yeteri kadar sağlıklı olmaz.En iyi kozmetikler bile ev yapımı doğal cilt bakımının yerine geçemez.Cilt tipinize uygun olan aylık veya haftalık doğal maskeleri arkadaşlarınızla hazırlayıp uygularken eğlenmenizde mümkün J Evde doğal cilt maskesi ve krem önerileri için bu sayfada çok fazla alternatif var,uygun olanları kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top