saç düzleştirici saçlara zarar veriyor mu?


Kadınların kurtarıcıları, zor anların en büyük yardımcıları olan saç düzleştiricileri uzun vadede saça büyük zararlar verebiliyor. Saç düzleştirici veya maşaların saça zararları nedir? Saç düzleştirici/maşalar saçı kırıyor mu? Saç düzleştirici/maşalar nasıl kullanılmalı? Bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Saç düzleştirici/maşalar sık sık kullanıldığında aşırı ısı nedeniyle saça büyük zararlar verip, saçların kırılmasına neden oluyor. Bu durumu en aza indirmek için saçınızın bakımını aksatmamanız gerekiyor. Ayrıca ısı derecesini 180-190’dan yukarı çıkarmamak gerekiyor. Bu derecelerin üstüne çıkınca saçlar ciddi oranda tahriş olup kırılıyor. Saçı, ısının etkilerinden koruyan spreyler kullanarak az da olsa korunmak mümkün. Bu tarz ısıl işlem yapan aletleri saç nemli ve ıslakken değil de kuru iken kullanmak daha az zarar verir. Çünkü nemli veya ıslak saç yıpranmaya daha müsaittir.

Peki hiç mi kullanmamalı? Saç düzleştirici/maşaları ne zaman ne kadar sıklıkta kullanmak gerekir?

Elbette zor anlarda veya özel bir günde maşaları kullanabiliriz. Ancak bunu her hafta tekrar etmemek gerekir.  En sağlıklısı ayda bir defa yapmaktır. Her hafta yapılan ısıl işlem saçın düzleşmesini sağlarken bir taraftan da saçları yıpratarak daha kabarık ve cansız, şekilsiz saçlara neden oluyor. Bu yüzden çok sık olmamak şartı ile maşalar kullanılabilir.

Yanan ve yıpranan saçı nasıl onarmak gerekir?

Çok fazla saç düzleştirici/maşa kullandıysanız ve saçlarınız artık yıprandıysa yapılacak ilk şey uzun bir süre bu işleme ara vermek olacaktır. Sonra saçların kırıklarını aldırıp toparlamak gerekir. Haftada bir veya iki kez mutlaka onarıcı maske şarttır. Mucizevi argan yağı saçı besleyip yıpranmış saçı onarmada oldukça başarılı bir yağdır. Bakım kürlerinizin üstüne, banyodan çıktıktan sonra elinize bir iki damla argan yağını damlatıp, elinizde ısıtıp sonra saç uçlarınıza sürün. İyice yedirin. Daha fazla sürerseniz saçlarınız yağlanabilir bu sebeple saçlarınıza bir iki damlası yeterli olacaktır. Sadece uçlarına her gün uygulayın,farkı göreceksiniz.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top