sağlıklı bir cilt için 5 öneri


Kadın cildi hassas ve iyi bir bakım şart ! Sağlıklı bir cilt için nelere dikkat etmeliyiz? 5 öneri ile  sağlıklı cilt ve kadın;

1. Kendinizi güneşten koruyun

İlk yapmamız gereken şey, kendimizi güneşten korumak. Aşırı güneş ışığına maruz kalmak cilt lekelerine neden olur. Ayrıca, cildi yaşlandırarak kırışıkların artmasına neden olur.En önemli zararı ise,cilt kanseri riskini artırması.

Güneş ışınlarından korunmak için öneriler;

•             Güneş koruma kremi kullanın; Geniş etkili bir güneş kremi çantanızda hep olsun.En az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi olası cilt hasarı risklerini azaltmakta size yardımcı olacaktır.Güneş kreminizi iki saate bir uygulayın.Eğer tatildeyseniz,denizden her çıktığınızda tekrar sürün.

•             Güneş ışığından uzak durun; Saat 10-16.00 arası zorunlu olmadıkça güneşe direkt maruz kalacak ortamlardan kaçının. Bu saatler, güneş ışınlarının en dik geldiği ve en tahrip edici etkilerin olduğu saatler. Tatilde eğer illa güneşlenecekseniz,17.00-19.00 saatleri arasında güneşlenmenizi tavsiye ediyor uzmanlar.

•             Uygun kıyafetler seçin; Pamuklu,açık renkli kıyafetler tercih edin.Mümkün olduğunca cildinizi güneşten koruyan rahat ve kullanışlı kıyafetler giyinin.Kıyafetinize uygun,şık şapkalarınız olsun.Gözlerinizi UV özelliği olan güneş gözlükleri ile koruyun..

2. Sigara içmeyin

Artık bu sigara konusunda ne yazılabilir ki..Nerede bir sağlık sorunu var,altından sigara çıkıyor.Maalesef sigara cildiniz içinde çok zararlı.Sigara cildinizin doğal rengini değiştirip,grimsi bir renge dönüştürür.Göz altı morluklarınız ve halkalarınızın oluşumunu artırır.Kırışıklıklarınız artar ve cildiniz olduğundan çok yaşlı görünür.Sigara kan akış hızını yavaşlatır,cildinizin beslenmesi için gerekli olan oksijen ve besinler cilt hücrelerinize yeteri kadar ulaşamaz.Ayrıca,dudaklarınızda o güzelim rengini kaybedip  mor-bordo arası tuhaf bir renge bürünür.Hala sigara içiyorsanız bırakmak için bir nedeniniz daha oldu :)

3. Cildinize hassas davranın:

•             Banyo süresini kısaltın: Çok sıcak su ve uzun süren banyo, cildinizdeki besleyici yağları da alıp götürür. Duş veya banyoda sıcak su yerine ılık su tercih edin ve banyo süresini kısaltın.

•             Çok güçlü sabunlardan uzak durun;Bu tür sabun veya temizleyiciler cildinizdeki hücre yapısına zarar verebilir.Cildinizdeki PH dengesini bozabilir.En güçlü cilt temizleyici takıntınız var ise bunu unutun.Cildiniz için Ph dengesini koruyan,cildinizi kurutmayan ürünleri tercih edin.

•             İyi kurulanın: Yüzde yüz pamuktan yapılmış yumuşak bir havlu ile cildinizi kurulayın. Cildiniz duş sonrası kuruyorsa kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirin.

•             Nemlendirici krem kullanın: Cildiniz kuruysa, günlük yaşamınızda da cilt yapınıza uygun nemlendirici kullanın. Rastgele bir nemlendirici kullanmak yerine, bir dermatolog hekimin önerdiği kremi tercih edin. Güneş koruma faktörlü nemlendiriciler hem nemlendirme hem de koruma sağlayacaktır. Bu tür ürünleri tercih edebilirsiniz.

4. Sağlıklı Beslenin

Konu yine döndü dolaştı sağlıklı beslenmeye geldi :) Cildinizin sağlıklı beslenmesi için mevsiminde taze sebze ve meyve tüketin.Olabildiğince çiğ yemeye gayret edin.Cildimiz için diğer önemli besin kaynakları tahıllar ve lifli gıdalar.Öğünlerinizde doğal ürünleri yeteri miktarlarda tüketmeniz ve C vitamini almanız ise sağlıklı bir cilt için diğer beslenme önerileri..

5.Stresinizi kontrol edin

Aşırı stres cildimize de zarar veriyor... Yoğun iş hayatında zor olsa da stresimizi kontrol altında tutmanız sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardan. Yüksek stres, akne problemlerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabiliyor. Olabildiğince planlanmış bir yaşam, iyi bir zaman planlaması stresi azaltmada yardımcı olabilir. Eğer stresinizi hala kontrol edemiyorsanız,alanında uzman bir psikolog veya psikiyatriste başvurmak, onların desteğini almak stres yönetiminde yararlı olabilir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top