sağlıklı saçlar için 11 doğal besin


Sağlıklı ve güçlü saçlar için 11 doğal besin

Saçlarınız hızla uzasın,sağlıklı ve dolgun görünsün istiyorsanız bu besinleri bol bol tüketmenizde fayda var.

1-Somon Balığı ;Sağlıklı saç isteyen bir kadının tüketmesi gereken ilk besin somon balığı ! Saç uzaması için gereken ilk şey protein.Somon balığı yüksek protein içeriğinin yanı sıra ,saç sağlığı için gerekli olan omega 3 ve D vitaminini de yüksek oranda içermekte.

2-Sardalya;Somon balığı için yazdığımız tüm saç sağlığı faydaları Sardalya için de geçerli! Somon balığını çeşitli nedenlerle tercih etmiyorsanız,sardalya iyi bir alternatif.Bu iki balık haricinde diğer tüm balıklar ve deniz ürünlerinin saç sağlığı tüketmenizde yarar var.

3-Kümes Hayvanları;Protein alabileceğimiz en sağlıklı yollardan birisi de kümes hayvanları.Doğal yollarla yetiştirilmiş kümes hayvanları bol protein içeriğine ek olarak,saç için çok önemli yere sahip olan B12 ,çinko ve demir içerir.


4-Mercimek;Vejetaryenseniz ,saç için gerekli proteini alabileceğiniz en iyi alternatif mercimek.Mercimek;yüksek protein,demir,çinko ve biyotin de içermektedir.Saçlarınız hızla uzasın istiyorsanız,mercimeği posası ile birlikte doğal yollarla evde pişirmenizi öneririz.

5-Yumurta;Protein denilince akla ilk gelen besinlerden biriside yumurta...Diğer alternatifler gibi,yumurta da demir açısından zengindir.Demir,saç dökülmesi ,ince saç teli sorunlarının çözümünde çok önemli bir yere sahiptir.

6-Bal kabağı ;Bal kabağı yüksek oranda Beta Karoten içerir.Peki Beta Karoten ne işe yarar?Vücut Beta Karoteni A vitaminine dönüştürür.A vitamini ise saç sağlığında temel yapı taşlarından birisidir.

7-Havuç;Yukarıda Bal kabağı için söylediğimiz Beta Karoten ve A vitamini ilişkisi havuç içinde geçerlidir.


8-Yaban Mersini;Bir çok sağlık sorununda bitkisel yardımcı tedavilerden olan yaban mersini,saçların güçlenmesi ve uzaması gibi konularda da yararlı etkilere sahip.Yaban mersini yüksek oranda C vitamini içerir.Saç derisi hücrelerini besleyen kılcal damarların sağlıklı beslenmesi için de Yaban Mersini yararlı etkilere sahiptir.

9-Ispanak;Sağlıklı bir saç için gerekecek çoğu vitamin ve mineral ıspanakta mevcuttur.C vitamini,demir,beta karoten açısından zengin olan ıspanak saç derisi sağlığı ve saç teli sağlığı için mutlaka tüketilmelidir.

10-Pazı ve Brokoli;Demir ve C vitamini için diğer bitkisel alternatiflerde brokoli ve pazıdır.

Özet olarak;Saçlarınızın hızla uzaması ve sağlıklı olması için yeterli miktarda almanız gereken vitamin mineraller;Protein,C vitamini,Demir,Beta karoten (A vitamini) ve folik asit.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top