yazın cilt bakımı nasıl yapılmalı ?


Yaz cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Her mevsimde cilt bakımı için kullandığımız ürünlerin içerikleri farklı olmalı.Havanın ısı ve nem düzeyi bu değişikliği zorunlu kılmaktadır.Mevsime göre ayarlanmamış bir cilt bakımında en iyi kozmetikler bile istenilen sonucu vermez.Yaz mevsiminde cilt bakımı yapılır mı? Diye pek çok soru alıyoruz.Elbette yazın cilt bakımı yapılmalı.Ama nasıl?

-Cilt yağlanmasını kontrol altına alın;Yaz mevsiminde terleme,nem ve sosyal aktivite artışından dolayı cilt yağlanması artar.Kış mevsiminde gece yatmadan önce uyguladığınız temizleyiciyi günde iki kez (gece ve öğlen) kullanmalısınız.Cilt temizleme jelleri ve köpüklerinden konu açılmışken iki şeyi hatırlatmakta yarar var;Çok güçlü,derinlemesine temizleyici ürünleri günlük cilt temizliğinde kullanmayın.Bu tür güçlü ürünler cildi tahriş eder.Yumuşak bir cilt temizleme ürünü günlük temizlik için güçlü bir ürünle aynı etkiyi sağlar.Diğer konu;Cilt temizliği yaparken cildinizi çok hırpalamayın.Yumuşak ve dairesel hareketlerle yüzünüzü silin ve durulama için ılık su kullanın.

-Hafif nemlendiriciler tercih edin;Kış ve mevsim geçişlerinde hava koşullarının ciltteki etkisini azaltmak için kullandığınız yağlı nemlendiricileri yazın kullanmayın.Cilt sıcaklıktan dolayı sürekli terleme yapacağı için ,bu tür ürünler gözenekleri kapatarak terlemeyi engeller,cildin nefes almasını zorlaştırır.Yaz dönemi için bitki özlü fresh nemlendiriciler tercih edebilirsiniz.

-Kaliteli bir güneş kremi kullanın;Yaz başta olmak üzere her mevsim kullanımını önerdiğimiz güneş kreminin kalitesi çok önemli.Gerekli test ve onayları olmayan ucuz güneş  kremlerinden uzak durun.Cilt hassasiyetinize göre en az 15 faktör krem tercih edin.Hatta 30 faktör kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.Güneş kremi alırken non komedojenik(gözenekleri tıkamayan) olanları tercih edin.

-Hafif makyaj yapın;Özel bir geceye davetli olsanız dahi,hafif makyaj tercih edin.Yazın terleme,nem ve toz nedeniyle cilt gözenekleri daha çabuk tıkanır.Bir de ağır makyaj yapıp cildi oksijensiz bırakmayın.Ayrıca yapacağınız ağır makyaj, sıcak yaz gecelerinde parlama ve akma sorunlarını da beraberinde getirecektir.

-Şapka ve gözlük kullanın;Saç ve göz çevresi sağlığınız için mutlaka şapka ve güneş gözlüğü kullanın.Güneş gözlüğü alırken UV korumalı ve kaliteli olmasına dikkat edin.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top