Arkadaşımın kocası beni taciz ediyor ne yapmalıyım?


En iyi arkadaşımın kocası /sevgilisi bana aşıkmış nasıl davranmalıyım?

İlişki koçluğu yaşamımda en zor cevap verdiğim sorulardan birisi bu... Genç kızlar ‘’kankamın sevgilisi beni taciz ediyor nasıl başa çıkmalıyım? ‘’ derken, evli kadınlar ‘’ en samimi arkadaşımın eşi bana asılıyor bu durumu arkadaşıma nasıl açıklamalıyım? ’’ sorusunu yöneltiyorlar...

Yazılarımı takip eden genç bir  bayan okuyucumdan gelen son mail de benzer içerikte olduğu için,ona bu durumla başa çıkması için verdiğim tavsiyeleri sizlerle de paylaşacağım.

En samimi arkadaşın eşi veya sevgilisinin tacizini durdurma adımları


1.adım : Soğukkanlı olun

Böyle adilikler yapan erkeklerin ortak özellikleri korkak olmalarıdır. Bakmayın siz atıp tutmalarına, kabadayı tavırlarına...Karaktersiz bir insanın bilimsel anlamda cesur olması imkânsızdır!

Eğer siz onun tacizleri karşısında korkarsanız, panik yaparsanız, sesiniz ve elleriniz titrerse, korkak bundan cesaret alır ,daha çok üzerinize gelir.Onu durdurmanın ilk koşulu kararlı,sakin ve cesur bir duruş sergilemenizdir.

2.Adım:Buluşmaya davet edin

Daha önce onu durdurmak için yarım-yamalak bir konuşma yaptıysanız bu konuşmayı unutun! Soğukkanlı bir şekilde onu bir yere davet edin.Tacizine olumlu cevap aldığını düşünenen erkek koşa koşa dediğiniz yere gelecektir.Seçtiğiniz mekan mutlaka kalabalık ve ayak altı bir yer olsun ki,bir olumsuzluk yaşamayın.

3.Adım : Cesurca konuşun

Geldiğinde, yılışmalarına ve tarzına aldırış etmeyin,moralinizi bozmasına izin vermeyin.Şöyle ir konuşma yapın; ‘’ X ,bana karşı takındığın tutum ve davranışlarından rahatsızım.Bu davranışlarının son bulması için seninle son kez konuşmak istedim ,o nedenle buraya çağırdım.Seni hiçbir şeyle tehdit etmiyorum,çünkü tehdit korkakların işidir.Ben,seni en yakın arkadaşımın sevgilisi olarak görüyorum.Senden hiçbir şekilde etkilenmiyorum.Benim korkup çekindiğimi düşünerek böyle davranmaya devam ediyorsan ,yanıldığını söylemeliyim.Eğer bu tacizlerin (sarkıntılıkların) devam ederse, durumu gerekli olan insanlarla paylaşacağımı bilmeni istediğim için seni çağırdım.Şimdi izninle kalkmalıyım,bir şey dinlemek veya duymak istemiyorum.Gerisi sana kalmış.’’

Böyle bir konuşma onu kendine getirecektir.Farz edelim hala yılışmaya,yavşamaya devam ediyor, tehditler savuruyor veya ‘’sana aşığım ‘’ gibi saçma şeyler söylüyor; Böyle bir durumda sakın duygularınızı belli etmeyin.Dediklerini duymadan ,güçlü bir ifadeyle ortamı terk edin.

Önemli Not: Onunla konuşmanızı cep telefonu veya başka bir ses kaydedici ile kaydedin.İleride adli bir sorun olursa veya en yakın arkadaşınız size inanmak istemezse (inanmıyorsa zaten en yakın dostunuz değildir) delil olarak kullanabilirsiniz.


4.Adım : Bekleyin ve sonuca göre hareket edin

Yaptığınız konuşmanın ardından, eğer normale dönerse ,arkadaşınızın ilişkisini veya evliliğini yıkmamak adına sessiz kalın.

Ama hiçbir şey olmamış gibi tacizlerine devam ederse şunları yapın;

Arkadaşınızı sakin,yalnız kalabileceğiniz bir yere davet edin,bütün yaşanılanları cesurca anlatın.En yakın dostunuzu kaybetmemek adına bu duruma sessiz kalmak ona vekendinize vereceğiniz en büyük ceza olacaktır.Size inanırsa,o  adi erkeği hayatından çıkarır ve dostluğunuz daha güçlü bir şekilde devam eder.Yok size inanmaz ve sizin ona asıldığınızı ima eder,hatta bu konuda erkek arkadaşının (kocasının) söylediklerine inanırsa,zaten o insan size dost olmamıştır. Siz her ikisini de hayatınızdan çıkararak, kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Çok üzerinize gelirse,mutlaka bir delil isterse,kaydettiğiniz konuşmayı arkadaşınzıa dinletin.

5.Adım Destek isteyin

Bu aşamadan sonra arkadaşınızın sevgilisinin size karşı daha öfkeli ve hırçın olacağını düşünüp korkmayın.Durumu ailenize de anlatın.Hatta gerekiyorsa polise başvuru da yapın,şikayetçi olun.Ama yazıma başlarken de belirttiğim gibi,bu tür kişilik bozukluğu olan erkekler korkaktır ve asla konuyu adli bir boyuta taşımaya cesaret edemezler.

Son tavsiyem ise;Bu adımları uygulamadan eşinizi veya sevgilinizi konuya müdahil etmeyin.Çünkü,olay büyür, istemediğiniz sonuçlar yaşanabilir.En son aşamada işin içinden hala çıkamıyorsanız onlara durumu anlatıp yardım isteyin.

Bu makale TAM Koçluk tarafından kaleme alınmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top