Aseksüellik Nedir,Aseksüel Kime Denir?


Aseksüellik Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Aseksüellik,genellikle diğer bazı cinsel sorunlarla karıştırılan bir kavramdır...Cinsel işlevinde dönemsel bozukluklar olan çoğu kadın ve erkek ‘’Ben aseksüel miyim,aseksüel mi oldum acaba?’’ türünde sorularla hekimlere başvurmaktalar...

Bu yazımda,aseksüalite kavramını tanımlayıp,diğer cinsel sorunlarla farklarını açıklayacağım.Hazırsanız başlayalım;

Aseksüellik nedir,kimler aseksüeldir?

Cinsel cazibe ve çekim eksikliği yaşayan,karşı cinsi etkileme hevesi olmayan insanlara aseksüel denir.Aseksüeller kendilerinide bir cinsel albeni yaratmazlar,aynı zamanda karşı cinsten de (çoğu zaman) böyle bir beklentileri yoktur.

Yapılan klinik analizlere göre,toplumdaki erişkinlerde görülme oranı %1 ‘dir.


Kabaca aseksüelliği bu şekilde tanımladıktan sonra,aseksüellikle ilgili doğru bilinen yanlışları ele alalaım;

Müzmin Bekarlıkla Aseksüellik Aynı Şey Değildir

Ömrü boyunca hiç evlenmemiş,flört etmemiş bir insan mutlaka aseksüel olacak diye bir şey yoktur...Asesküeller cinsel cazibe ve çekim konusunda bilinçli olarak bir engellemeye giderken,hiç evlenmemiş bekarlarda pekala cinsel istek ve arzular olabilir.

Bekar kalmayı seçenlerin başka diğer nedenleri de olabilir.Örneğin;Dini inançlar,madde bağımlılığı,maddi ve ailevi sorunlar,v.d...

Aseksüeller de Cinsel Anlamda Uyarılır ve Cinsel Organ Fonksiyonları Sağlıklıdır

Aseksüellikle ilgili unutulmaması gereken temel nokta karşı cinsle cinsel etkileşim ve iletişimdir...Yani,kendi içlerinde ve kendi dünyalarında cinsel arzuları vardır.

Konuyla ilgili yapılan bir klinik gözlem çalışması da bu veriyi desteklemekte;

Aseksüel tanısı konan ve normal sağlıklı cinsel hayatı olan kadınlara bir dizi erotik film izletilmiş ve cinsel tepkileri kaydedilmiş...Çalışmanın sonucunda görülmüş ki,aseksüel kadınlar da sağlıklı kadınlar gibi,izledikleri sahnelerden etkileniyor ve hormonal,fiziksel tepkiler veriyorlar.


Aseksüeller Evli Olabilir Veya Flört Edebilir

Belki şaşırtıcı gelecek ama,ciddi oranda evli aseksüel kadın ve erkek rapor edilmiştir...Sevgilisi olan,flörtten hoşlanan aseksüel oranı da yüksektir...

Peki bu ilginç durumun nedeni ne? 

Aslında iki temel nedeni var;

Birincisi,aseksüellerde cinsel cazibe ve çekim eksikliği vardır ancak,romantik çekim sağlıklı olabilir...Yani,duygusal ilişkiye sıcak bakarken,cinselliğe uzak durabilirler.

İkincisi ise,değer verilen eş veya sevgiliyi kaybetmemek adına,onun cinsel isteklerini (istemeden de olsa) yerine getirebilirler.Yani,cinselliği bir tür görev veya zorunluluk olarak yaşayabilirler.

Aseksüeller de Mastürbasyon Yapar Ve Cinsel Fanteziler Kurabilirler

Sağlıklı erişkinler kadar olmasa da,aseksüellerin de özdoyurum (mastürbasyon) yaptıkları bilimsel bir gerçektir.Ancak mastürbasyon yapma oranları diğer insanlara göre daha düşüktür.Ayrıca,mastürbasyon yaparken bir insanı hayal etme (simgeleştirme) diye bir şey söz konusu değildir.

Aynı şekilde,sex fantezileri nadiren de olsa aseksüellerde görülen bir durumdur.


Aseksüellik Nedenleri Henüz Tam Olarak Bilinmemektedir

Bazı bilim insanları aseksüelliğin bir cinsel yönelim olarak tanımlanması gerektiğini savunmaktalar.Yani,eşcinsellik veya panseksüellik gibi bir sınıf olduğunu düşünmekteler...

Henüz yaygın kabulü olmasa da,sorunu bu temelde ele alıp,gidermeye çalışan önemli sayıda psikiyatri hekimi ve seks terapisti bulunmaktadır.

Solak insanlarda ve geç doğanlarda aseksüel olma ihtimalinin daha yüksek olduğu kanıtlanmış verilerdir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle...


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top