Bazı İnsanlar Neden Sekse Zorlanmaktan Zevk Alır?


Zorla Sex Yapmaktan Hoşlanmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Sekse zorlanmak,tecavüz ediliyormuş gibi cinsel ilişki yaşamaktan zevk almak,sanılanın aksine oldukça yaygın bir fantezidir...

Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan bu haz,kimi zaman çiftler arasında cinsel uyumsuzluğa da neden olabilmektedir.

Bu yazımda,ele geçirilme,teslim alınma,zorla sahip olunma temalı seksten zevk almanın psikolojik nedenlerini açıklayıp,bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Öncelikle,konuyu daha iyi anlayabilmek için,ünlü Amerikalı Sex Terapisti Justin Lehmiller ‘in 4000 gönüllü katılımcı ile yaptığı sex fantezileri araştırmasının sonuçlarını açıklayalım;

•Kadınların % 61’i bazen sert ve zorla sahip olunma temalı sex hayalleri kurmuşken,bu tür fantezileri sıklıkla kuran kadın oranı %24.

•Erkeklerin % 54 ‘ü ele geçirilme ve tecavüz edilme odaklı cinsel fantezileri bazen hayal ederken,bunu sıklıkla düşünen erkeklerin oranı %11.


Peki neden bazı insanlar kulağa tuhaf ve sıra dışı gelen zorla sex fantezilerinden keyif alır? Sorusunun cevaplarını maddeler halinde açıklayalım;

•Hayal dünyası geniş insanlar bu tür fantazilere daha fazla ilgi duyuyorlar.Elbette genelleme yapmak doğru değil ancak,sıklıkla karşılaşılan neden bu...Hayal dünyası geniş,gerçek hayatla hayallerini bağdaştırmaya çabalayan insanlarda bu fanteziye eğilim daha fazla görülüyor.

•Kısıtlı sosyoseksüel yönelimi olmayan insanlarda sekse zorlanma arzuları daha fazla görülüyor.Bir başka deyişle,duygusallık ve cinselliği ayırt edebilen,ikisini birbirine karıştırmayan insanlar...


•Heyecan ve farklılık arayan insanlar,ele geçirilme,tecavüze uğrama temalı cinsel fantezilere daha çok ilgi duyuyorlar.Hedonizm ile tam örtüşmese de,heyecanın cinsel uyarım yaptığı kadın ve erkekler,zorlanmaktan zevk alıyorlar diyebiliriz.

•Cinsel istismar ve cinsel mağduriyet yaşayan insanların zorla sex fantezisine ilgileri daha fazla oluyor...Yine genelleme yapmak yanlış olacak ama,Lehmiller’in yaptığı klinik anket verileri bu sonucu göstermekte.Özellikle ergenlik,gençlik dönemlerinde cinsel ilişkiye veya oral sekse zorlanmış genç kadın ve kızlarda bu yatkınlık daha fazla...Bununla birlikte,cinsel istismar travmasını yaşayıp bir daha asla sekse ilgi duymayan azınsanamayacak sayıda kadın da var....Az önce dediğim gibi,genelleme yapmıyorum,sadece oranlar istatiksel anlamda daha yüksek bu grupta.

•Özsaygısı düşük ve bağlanma korkusu yüksek insanlarda zorla ele geçirilme türü cinsel fanteziler daha fazla görülmekte...Benlik saygısının düşük olmasının bir sürü alt nedeni vardır.Kendine saygı duymayan insanlarda değersizce cinsel meta olarak kullanılma dürtüsü görülebilir.Benzer şekilde,birisine aşk ve duygusal bir bağ ile bağlanmaktan ve terk edilmekten korkan insanlar,seksi bir değersizleşme ve değersizleştirme aracı olarak kullanabilirler.Yani,terk edilme korkusunu yaşamamak için bir tür kendini koruma refleksi diyebiliriz. 


Özetle;gasp edilme,ele geçirilme,tecavüze uğrama gibi cinsel fantezilerin farklı nedenleri olabilir.Bu tür cinsel fantezileriniz var ise ve bunlardan korku veya utanç duyuyorsanız,kendinize haksızlık etmemenizi öneririm...Çünkü,neredeyse insanların yarıdan fazlası benzer şeyler hayal ediyorlar.Önemli olan,nedeni belirleyip,sağlıklı şekilde üstesinden gelmek veya,yaşanacaksa da,uygun koşullarda bu dürtüleri doyurmaktır.

Şu yazı da ilginizi çekebilir;Tecavüz Fantezisi Yaşamak İsteyen Kadınlara 4 Tavsiye

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle....

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top