Cinsellik Rehberi-1


Cinsellik Hakkında En Çok Merak Edilenler

Cinsellik sayfasında yer alan 300’den fazla yazı ile,kadınların ve erkeklerin seks yaşamlarına olumlu katkıda bulunmaya gayret ediyoruz...Tümü bilimsel bilgiler ışığında kaleme alınan,güvenilir cinsellik yazılarımızdan en çok okunanları özet olarak derlemeye çalıştık.Umarım bu özet bilgiler sağlıklı bir cinsel hayat sürmenize yardımcı olur.

İdeal Penis Boyu kaç santimetredir ?

Hem kadın hem de erkek okuyucularımızın sıklıkla sorduğu soruların başında gelir...Özellikle erkekler ‘’acaba penisim küçük mü?’’ diye endişeye kapılarak bu soruyu tarafımıza yöneltiyorlar.

Tekrar edecek olursak;Dünya penis boyu ortalaması 14 cm’dir.Ülkemizdeki iki klinik gözlem çalışmasının verilerine göre,Türk erkeklerinin penis uzunluğu ortalama olarak 139 santim,kalınlığı ise ortalama 3 cm. civarındadır.Yani Türk erkekleri penis boyu dünya ortalaması ile aynıdır.

Kadın uyarımı ve orgazmı için 12 cm ve üzeri penis anatomik olarak yeterlidir.


Anal seksle orgazm olunur mu?

Sadece ters ilişkiye girerek,vajina ve klitoris uyarımı yapılmaksızın orgazm yaşamak imkansızdır.Bununla birlikte,anal seksten zevk alan kadınlar ve kızlar fiziksel bir orgazm yaşamasalar dahi psikolojik olarak rahatladıkları için,orgazm olmuş kadar keyif alabilirler.


Eşimi başkasıyla sevişirken izlemek istiyorum bu normal mi?

Karısını& sevgilisini başka erkeklere seks yaparken izlemekten hoşlanmaya İngilizce’de ‘’cuckold’’ ve cuckolding denir...Cuckold ‘un çeşitli nedenleri vardır.Başlıcaları;

Gizli eşcinsellik,eşe duyulan aşırı sevgi,yetersizlik hissi olarak sıralanabilir.Fantezi sınırlarında kaldığı sürece normal olabilir.Lakin,ileri boyutlarda ise ve ilişkiyi tehdit eder bir hal aldıysa,bir uzmandan yardım almak isabetli olabilir.


Penisi büyütmek mümkün mü?

Penisi uzatmak için sınırlı seçenekler vardır.Eğer penis boyu 10 cm altında ise,cerrahi operasyonla bir-kaç santim uzatmak mümkündür.Diğer bir yöntem de penise yağ enjekte edilmesidir.Penise yağ enjeksiyonu tıbbi bir amaçtan çok kozmetik maksatlı yapılan bir operasyondur.

Doğal yollarla penis büyütmede penis pompaları sınırlı etkiye sahip bir diğer seçenektir.

Bu yöntemler haricinde;Hap,krem,jel,bal v.d şeyler işe yaramazlar ve cinsel sağlığı riske atabilirler.


Mastürbasyon yapmak zararlı mı?

Bu soruyu kadınlar ve erkekler için ayrı-ayrı cevaplamak daha iyi olacaktır.

Erkeklerin (özellikle gençlik ve ergenlik döneminde) makul ölçüde mastürbasyon yapmasının bir zararı yoktur.Bu makul sayı ise haftada 4-5 olarak düşünülebilir.Aşırı mastürbasyon yapmak erkekelrde ilerleyen yaşlarda ve evlilikte erken boşalmaya,güç kaybına,cinsel doyumsuzluğa sebebiyet verebilir.

Kadınlar ve özellikle genç kızların mastürbasyon konusundaki çizgileri daha kalındır.Yani kötü bir şey olarak düşünülür.Oysa kadın cinsel sağlığında mastürbasyon en önemli kendini tanıma aracıdır.Sağlıklı bir cinsel yaşam için gereklidir.


Erken boşalma tamamıyla tedavi edilebilir mi?

Tıptaki ismi ‘’prematür ejakülasyon’’olan erken boşalma tamamıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır.Alanında uzman bir psikiyatri hekimi ile iletişime geçmek sorunun çözümü için yeterlidir.Eğer bazı nedenlerden dolayı tedavi olunamıyorsa penisde his azalması yoluyla cinsel ilişki süresini uzatan krem ve sprey türü geciktiriciler semptomatik (geçici) bir çözüm olabilir.

Geciktirici hap konusu ise tamamen hekim reçetesi ile düşünülmesi gereken bir yoldur.Çünkü geciktirici haplar merkezi sinir sistemi üzerinden etki eder.Bu çözüm herkes için uygun olmayabilir.

Oral seks zararlı mı?

Gerekli hijyen koşulları sağlandığında,sağlıklı bir penise veya vajinaya oral sex yapmanın bir zararı yoktur.Oral ilişkiden önce duş almak veya genital bölgeyi yıkamak riskleri azaltır.Yeterince tanımadığınız birisine oral seks yapmak ise risklidir.Özellikle herpes virüsü bulaşabilir.


İdeal sex nasıl olmalı?

Bu sorunun standart ve herkese uygun bir cevabı yoktur...Ancak yine de bir genelleme yapacak olursak;

Kadının ve erkeğin duygusal &bedensel ve ruhsal doyuma ulaştığı,birbirleriyle cinsel beklentileri konusunda açık iletişimde bulundukları,düzenli aralıklarla yapılan seks ideal sex olarak tanımlanabilir.Tüm bu tanımın esas ögesi ise cinsel uyumdur...Cinsel harmoni olmayan bir ilişkide taraflar orgazm olsa dahi bir şeyler eksik kalacaktır.

Bir sonraki cinsellik rehberinde görüşmek üzere..Sağlıcakla kalın!

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top