Engellilerin cinsel hayatı


Engellilerin seks yaşamında karşılaştığı zorluklar ve çözüm önerileri

Tekerlekli sandalyeye mahkum bir engelli gördüğümüzde ilk aklımıza gelen günlük hayatını nasıl idame ettiğidir...Çoğu insan,engellilerinde cinsel ihtiyaçları olabileceğini,onların da rahatlaması gerektiğini aklına dahi getirmez.Bu çoğunluğa,en yakınındaki aile ve arkadaşları da dahildir.

Cinsel açıdan sağlıklı ama, bedensel engeli nedeniyle karşı cinsle iletişim kuramayan,cinsel isteklerini tatmin edemeyen kadın ve erkekler,bunu bir kadermişçesine kabullenirler.Oysa aile ve arkadaş çevresi bilinçli olan bir engellinin bu ihtiyaçlarını belirli ölçülerde gidermesi son derece kolaydır.

Bu yazımda,ilişkisi olmayan (eş veya sevgili) engelli yetişkin bir kadının ailesine ve çevresine bazı tavsiyelerim olacak.Bu tavsiyeler,onunla iletişiminizi daha da güçlendirip,sağlıklı bir hayat sürmesine yardım edebilir.

Engellilerin cinsel yaşamını iyileştirmek için neler yapılmalı?

Açık ve samimi iletişim kurun

Ailede erişkin engelli bir kadın var ise,yapılması gereken şeylerden birisi,onunla cinsellik alanında samimi ve açık iletişim kurmaktır.Bu işi evdeki hemcinslerinin yapması daha uygun olur(abla,anne,kız kardeş,teyze,hala,arkadaş v.b).Konuşmada,cinselliğin doğal bir ihtiyaç olduğu ve asla utanmaması gerektiği vurgulanmalıdır.

Bu konuşmada engelli bayanın utanması,çekinmesi ve hatta öfkelenmesi ihtimal dahilindedir.Bu tür  olumsuz tepkileri aşmanın en iyi yolu samimiyetle,abartmadan,açık ieltişimi devam ettirmektir.Cinsel yardım önerinize sıcak baksa bile yaşadığı utanç ve eksiklik hisleri nedeniyle kabul etmeyebilir.O nedenle hemen vazgeçmeyin.


Yardımınızın içeriğini ve yöntemini açıklayın

Elbette bu tür bir destek için jigolo kiralamak gibi şeyleri kast etmiyorum...Ona yapabileceğiniz en güzel yardım,kaliteli seks oyuncakları hediye etmektir.Eğer hediyeyi kabul etmez ise,onu kendi parasıyla internetten alışveriş yapmaya da teşvik edebilirsiniz.Hatta kendini daha rahat hissetmesi adına,ilk alışverişde siz de kendinize bir şeyler alabilirsiniz.

Cinsel organlarında duyu kaybı olmayan,hekimin ‘’sağlıklı cinsel hayat sürebilir’’ dediği engelliler için en iyi seks oyuncakları şüphesiz ki,kaliteli vibratörlerdir.Engelli bir insana alınacak vibratör ;mutlaka ten hassasiyetinde olmalı,alerji yapmamalı ve aşırı büyük olmamalıdır.Çünkü aşırı büyük vibratörler uzun süredir ilişkiye girmeyen engelli kadının acı duymasına neden olabilirler. Aşağıda bu özellikleri barındıran kaliteli bir vibratör resmi yer almakta.


Kullanmasını sağlayın

Engelli yakınlarına yaptığım koçluklara dayanarak söyleyebilirim ki,böyle bir hediyeyi kabul eden engelli,ürün geldiğinde kullanmak istemiyor.Yani utanıyor...Tam da bu noktada empati odaklı desteğiniz çok önemli!

Yukarıda da açıkladığım gibi,onunla beraber aynı ürünü sipariş vermek bu empatiyi kurmanızı kolaylaştıracaktır.Siz kullanım deneyimlerinizi anlatırsanız,yaşadığı çekingenlik ve utanma duygusu azalır,o da deneyimlemek ister.


Farklı seks oyuncaklarına teşvik edin

Aldığı vibratörden memnun kalan bir engelli kadına yapılacak en büyük iyiliklerden birisi, onu cesaretlendirip farklı hazlar yaşamasına yardımcı olmaktır.Değişik şekillerde ve boyutlarda vibratörler,klitoris uyarıcılar,orgazm kremleri ilk aklıma gelenler...

Sürekli cinsellikten konu açmayın

Konuştunuz,vibratör kullanmaya teşvik ettiniz,onun vibratör ve diğer seks oyuncaklarını alıp cinsel tatmin yaşamasını sağladınız...Buraya kadar her şey doğru.Sık yapılan yanlış ise bu aşamadan sonra başlıyor!

Amacınıza ulaştığınız anda,o açmadıkça cinsellik konusunu açmayın.Her konuşmanızda sözü sekse getirmeyin.Bu tür diyaloglar,utanmasına neden olur ve cesareti kırılır...

Aslında en ideali,bedensel ve duygusal tatmini bir arada yaşayacağı eş veya sevgilidir.Ama böyle bir imkan yok ise, yakınınızdaki bir engelli kadına verebileceğiniz en büyük cinsel destek, yukarıdaki adımların atılmasıdır.

Tavsiye;Sitemizin alt kuruluşu olan,kadınların çalıştırdığı Mahrem Shop’ta kaliteli ve sağlıklı seks oyuncakları bulunmakta.Mahremiyetinize gösterilen kadın duyarlılığı huzurla alışveriş yapmanıza neden olabilir.

Mahrem Shop ‘’VİBRATÖRLER’’sayfasına gitmek için linki tıklayabilirsiniz:http://mahremshop.com/urun-kategori/realistik-vibratorler/

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top