Evlilikte Cinsel Hayatı Bitiren 7 Hata


Çiftlerin Sıklıkla Yaptığı 7 Cinsellik Hatası

Cinsellik sayfasında yer alan bir çok yazımda ele aldığım üzere,atılacak bazı basit adımlarla,eşler arası cinsel sorunların çoğu aşılabilir nitelikte...

Bu yazımda,evlilikte cinsel sorunlara neden olan ana başlıkları maddeler halinde ele alıp,bu sorunları aşmak için neler yapılabileceğine dair tavsiyelerde bulunacağım.

Evlilerin Cinsel Hayatını Bitiren 7 Ana Neden

Kıyaslama Yapmak

Eş veya sevgiliyi başka biriyle cinsel anlamda kıyaslamak,yapılabilecek en ölümcül hataların başında geliyor...Hele de bu kıyaslamayı partnerin yüzüne karşı yapıyorsanız,emin olun geri dönülmez bir yola girmişsiniz demektir.

‘’Eski sevgilim daha iyi sevişiyordu.’’ ,’’Eski karım yatakta daha ateşliydi.’’ ,’’Eski kocam daha geç boşalıyordu.’’ v.d mukayeseler,partnerin özgüvenini yerle bir eder.Bir de sizin hala eski eş vaya sevgilinizi unutamadığınızı düşünüp,sizden soğur.

Bu tür kıyaslamalar için mutlaka eski defterlerin açılması gerekmiyor.Arkadaş sohbetlerinde eşlerini anlatan kadınlar tarafından daha sıklıkla yapılıyor.Örneğin,Katıldığı bir davet veya günde,kocalarını yarıştıran kadınlardan duyduğu çoğu cinsel performans hikayesini gerçek sanan bir kadın,eve gelince (eşinin yüzüne söylemese dahi) sevişirken anlatılanlarla kocasını kıyaslıyor...


Erkeklerle ilgili sıklıkla yarıştırma veya kıyas yapılan alanlar:

  1. Boşalma süresi

  2. Penis boyu ve çapı

  3. İkinci veya üçüncü kez seks yapmak.

Kadınlarla ilgili erkeklerin kıyaslama yaptığı konular ise;

  1. Ateşli ve istekli olmak

  2. Yeniliklere açık olmak

Oysa karşınızdakini kırmadan,çoğu cinsel sorunu dile getirebilir ve birlikte atacağınız adımlarla bunları yenebilirsiniz.

İlgili Yazı:Kocam erken boşalıyor,ne yapmalıyım?

İdeal Eş Olmaya Çalışmak

Toplumun dayattığı evli kadın ve evli erkek rolleri vardır...İdeal,ölçülü,dengeli,v.s...’’hanım hanımcık’’,’’ efendi adam’’ gibi deyimlerle sembolize edilen bu idolleştirme,toplumsal yaşamda elbette önemli ancak,yatak odası bir sosyal mecra değil...

Sex yaşamınızda kendinizi (deyim yerindeyse) ne kadar kasarsanız,o denli mutsuz olursunuz! Erkek yatakta azgın boğa olmalı,kadın ise arzulu,şehvetli.Bu ne ayıp ne günah...

Bir taraf bu konuda adım atmaya isteksizse,diğer taraf onu yargılamadan cesaretlendirip ,aşk oyunları ve cinsel fantezilere ikna edebilir.Yeter ki incitmeden iyi niyetle adım atılsın...


İlgili yazı:Eşler arası yaşanabilecek 9 sex fantezisi.

Kendinin ve Partnerinin Bedenini Yeterince Tanımamak

Cinsellik denilen şey,sadece penisin vajinaya girmesi ve akabinde yaşanan orgazmdan ibaret değildir...Cinsellik,beyin dahil,neredeyse tüm uzuvlarımızın dahil olduğu soyut ve somut bir süreçtir.

Birlikte veya yalnızken bedeninizdeki zevk noktalarını keşfedip bu erojen bölgeleri uyardıkça aslında seksten daha fazla zevk aldığınızı göreceksiniz.Hatta şundan eminim;Çoğumuzun farkında olmadığı hayatı boyunca uyarılmamış hassas noktalar hala var!

Hadi iki tüyo vereyim;Erkeklerin anal giriş ve testisler arasında kalan perineum bölgesi,kadınların bilek içi.


İlgili yazı 1 : Kadınların en çok tahrik olduğu bölgeleri

İlgili yazı 2:Erkeklerin en çok tahrik olduğu bölgeleri

Yeniliklere Açık Olmamak

Cinselliğin  geç öğrenildiği ülkemizde,maneviyat ve değerler önemli...Ancak manevi değerleri koruyarak da cinsel hayatımızı daha renkli hale getirmemiz mümkün.

Sex oyuncakları kullanmak,yeni sex pozisyonları denemek,fantezi iç giyim ve kostümler giymek,seks fantazileri eşliğinde sevişmek ilk aklıma gelenler.

Gerisi eşinizle sizin tercih ve zevkinize kalmış bir şey.Ancak özellikle vurgulamak istediğim nokta şu;Yıllarca aynı insanla ilişki yaşayıp,aynı zevki almak zor.Önemli olan,o insana bağlı kalarak,birlikte cinsel zevkin doruklarına çıkmak...Sadece azıcık kabuğunuzdan çıkıp, cesaret gösterin yeterli.


Açık İletişim Kurmamak

Yine bize özgü sorunlardan birisi...İnsanların birey olduğu,bireyliklerine saygı gösterildiği toplumlarda açık iletişim ve yüzleşme kültürü vardır.

Bizim bazı örf,töre,adet ve geleneklerimiz ise maalesef açık iletişimin önündeki en büyük engeldirler.’’sus’,’’gülme’’,’’karşı gelme’’,’’konuşma’’,’’ayıp’’gibi kelimelerle bilinçaltımıza kazınan ketler,bir insana aslında ne düşündüğümüzü ve ne hissettiğimizi söylemeye engeldirler.

Gelin bu yazıyla beraber bir adım atalım,açık iletişim kuralım! Peki nedir bu açık iletişim;

Bir sorun hakkında karşımızdakini suçlamadan,yargılamadan,sorunun bize neler hissettirdiğini sakinlikle açıklama sanatıdır.

Bir örnekle daha iyi anlaşılacak sanırım;Kocanız ilişkide genellikle erken boşalıyor ve işi bitince sırtını dönüp uyuyor..Siz tam zevke geldiğiniz anda seksin bitmesi haliyle sizi kızdırıyor,ona öfke duyuyorsunuz fakat yanlış anlaşılmamak,onu incitmemek,tartışma yaşamamak gibi nedenlerden dolayı içinize atıyorsunuz...


Oysa,şöyle bir açık iletişim konuşması sorunun çözümü için en kolay yoldur;’’Aşkım seni çok seviyorum.Seninle mutluyum...Ancak cinsel hayatımızla ilgili bir sorunu seninle konuşmak ve birlikte çözüm bulmak istiyorum..Aşkım genellikle seks esnasında ben orgazm olamıyorum.İlişkide tam zevk almaya başlarken senin boşalman beni huzursuz hissettiriyor ve tatmin olamıyorum.Gergin ve öfkeli hissediyorum.

Bu sorunun çözümü için tedaviler ve farklı yöntemler varmış.Daha mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşamımız olması için bunları deneyelim.Her zaman yanında olacağım.Beni yanlış anlamadığını umut ediyorum aşkım...’’

Teknoloji Bağımlısı Olmak

Bu aslında bir cinsel sorun değildi taa ki akıllı telefonlar çıkana kadar...Ancak Amerika ve Avrupa’da yapılan cinsel disfonksiyon araştırmaları gösteriyor ki,internet,akıllı telefonlar ve sosyal medya kullanımın yaygınlaşması,iletişimi azaltıyor,teması(dokunmayı) engelliyor.Hepsinden önemlisi ise,birbirini deliler gibi seven çiftler dahi daha yüzeysel iletişim kuruyorlar.

Birbirinize kaliteli zaman ayırmak,seks ve samimi sohbet ortamlarında cep telefonlarını ortamdan uzaklaştırmak,göz ve ten teması kurmak,teknolojinin seks hayatına olumsuz etkilerini önlemek için önemli noktalar.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top