Haftada kaç kez sevişmek gerek?


Haftada /Ayda kaç kez seks yapmak yeterli?

İlişki koçluğu yaptığım çiftlerin neredeyse tamamı,sevişme sıklığı ile ilgili sorular sormaktalar...Haftada,ayda,günde ne kadar sevişilmesi gerektiği,seks sıklığının sağlıklı olup-olmadığı evli bir çiftin cinsel yaşamlarına dair merak ettikleri konuların başında gelir.

Aslında bu merakın en önemli nedenleri medyada yer alan yanlış bilgiler ve arkadaş ortamlarında abartılarak anlatılan seks hikayeleridir...Arkadaşının eşiyle her gün seks yaptığını duyan kadın veya erkek,aynı performansı kendi evliliğinde görmediği için endişe ve kaygıya kapılmaktadır.

Bu yazımda;’’Ne sıklıkta seks yapmak normal?’’ ,’’Haftada kaç defa cinsel ilişkiye girilmeli?’’ gibi sorulara bilimsel yanıtlar vereceğim...Hazırsanız başlayalım;


Bir evlilikte seks sıklığı ne olmalı?

Amerika’da devlet tarafından belirli aralıklarla yapılan Genel Toplumsal Anket(General Social Survey) verilerine göre,20’li yaşlarda olan Amerikalı çiftler yılda ortalama 111 kez seks yapıyorlar.Bu rakam her yaş aralığında %20 düşüyor.Yani,30 ‘lu yaşlarında olan çiftler yaklaşık yılda 90 kez,40’lı yaşlarında olanlar ise yılda yaklaşık 70 kez seks yapıyorlar.

Bu rakamları hafta ve aya böldüğümüzde ise,20-30 yaş arası çiftler haftada ortalama 2 kere ayda 8-10 kere cinsel ilişkiye giriyorlar.

Konuya Psikiyatri bilimi cinsel işlev kılavuzu olan DSM5 ekseninde baktığımızda ise,seksüel aktivite bozukluğu tanısı için temel şart 6 ay veya daha uzun süre cinsel ilişki yaşamamak...


Rakamsal verileri bu şekilde özetledikten sonra,gelelim işin duygusal ve psikolojik boyutuna;

Değerli okuyucularım;Cinsellik sayfasında yer alan ‘’Mükemmel seksin sırları’’ isimli yazımda ayrıntılı olarak ele aldığım üzere,evli bir çiftin seks sıklığı için’’normal’’ tanımı yoktur.Önemli olan karı-kocanın hem duygusal hem de fiziksel olarak doyuma ulaştığı sekstir.Dikkat ederseniz,orgazm yerine doyum kelimesini kullandım...Çünkü orgazm anlık bir haz iken,doyum psikolojik ve duygusal tatmini de kapsayan kalıcı bir histir.

Bir çift haftada 5 kere sevişip doyuma ulaşamayabilir.Başka bir çift ise ayda iki kez sevişir ve bu doyumu yakalayabilir...

Özetle;Eşlerin karşılıklı olarak beklentilerinin karşılandığı,cinsel ihtiyacın giderildiği ve tam doyumun sağlandığı sayı,ideal sevişme sıklığıdır.

Ancak rakamlara ve tanımlamalara meraklı bir millet olduğumuz için, haftalık/aylık/yıllık bir seks sıklığı sayısı vermemi istediğinizin de  farkındayım...

Bu sayıyı ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalar ve danışanlarımdan edindiğim izlenimlere göre şu şekilde verebilirim;

Haftada iki defa,ayda 8-10 kere yılda ise toplamda 90-110 cinsel ilişki yaşamak sağlıklı bir cinsel yaşama delalet edebilir.Ama az önce açıkladığım üzere,rakamlara değil,içeriğe odaklanmak en güzelidir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle...

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top