İnsanlar Neden Öpüşür?


Öpüşmenin Olası 3 Bilimsel Nedeni

Öpüşmek,duygu ve arzuları karşı tarafa göstermenin en belirgin ifadesidir...Konu başlığı belki size saçma gelebilir ancak,’’bir eylem olarak neden duygusal ve cinsel istekleri dudaktan öpüşerek ifade ediyoruz?’’ sorusuna bilim dünyası henüz net bir cevap verebilmiş değil...

Öpüşmeyle ilgili 3 teori,yaygın olarak kabul görmekte.Şimdi sırasıyla bu 3 teoriyi açıklayalım;

Dudaklar Vücudun Erojen Bölgelerinden Birisidir

Yumuşak doku olan dudak bölgesi yoğun sinir uçları ile kaplıdır.En hassas ve uyarılmaya uygun bölgeler genellikle yoğun sinir uçları ile kaplıdır.

Cinsel istek ve duygusal yakınlaşmayı,bedenin dışarısında kalan en hassas bölgeye temas ederek yapmak da oldukça doğal bir öğrenilmiş davranıştır.

Kadın/erkek farketmeksizin her insan dudaklarından tahrik olur veya dudak dudağa temastan zevk alır.İster duygusal yakınlaşma,ister seks tetikleyicisi olarak öpüşme, başlı başına bir haz ifadesidir.

İlgili yazı: Kadınların en çok tahrik olduğu bölgeleri

Öpüşmek En Uygun Partneri Seçme Yöntemlerinden Birisidir

Bazı biliminsanları,öpüşmeyle yaşanan temasta karşı tarafın ten kokusu ve tadını alarak bilinçsizce bir seçim aracı olarak kullandığımızı iddia etmekteler...

Günümüzde ten uyumu denilen soyut kavramı en iyi ifade eden eylemlerden birisi de öpüşmektir.Öptüğümüz insan aldığımız elektirk,etkileşim seviyesi,kokusu,teninin tadı gibi etkenler,ten uyumu denilen şeyin altını dolduran somut birer veridir aslında...

Özellikle öpüşme ve sonrasında yaşanacak cinsellik,karşı cinsin bedenimize ve ruhumuza ne kadar uygun olduğunu anlamaya yardımcı olur.

Öpüşerek Sağlığımızı da Koruyoruz

Şaşırtıcı gelebilir ancak,bu son teroiye göre,insanlar öpüşerek birbirlerine kendi floralarında bulunan bakterileri karşı tarafa verirler.Yapılan bir çalışmanın sonucuna göre,her bir öppüşmede ortalama80 milyon baketri aktarımı oluyor.

Peki başka birisinin bakterisini almanın sağlığa ne faydası olabilir ki? diye düşünebilirsiniz.Hemen açıklayalım;

Benzer koşullarda yaşayan,aynı coğrafi bölgeyi paylaşan insanların vücutlarında bulunan yararlı ve zararlı bakteriielrde büyük oranda aynıdır (sağlıklı bireyler olması koşulu ile).Öpüşme esnasında,kendi vücudumuzda bulunan zararlı bakterileri karşı tarafa aktararak onun da direnç kazanmasını sağlıyoruz.Benzer şekilde,yararlı bakterileri de vererek onun sağlıklı kalmasına yardımcı oluyoruz.

Bir diğer kanıtlanmış sağlık nedeni de,hamilelik...Öpüşmenin fetüs sağlığını olumlu yönde etkilediği yönünde görüş belirten önemli sayıda hekim bulunmakta.

Özetle,çoğumuza sıradan veya rutin bir aktivite olarak görünen öpüşme,aslında daha derin bir anlama sahip olabilir.

Şu yazı da ilginizi çekebilir: Mükemmel öpüşmenin sırları-resimli anlatım.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top