İnternette seks hikayeleri okumak sağlıklı mı?


Sex Hikayesi bağımlılığına bilimsel bir bakış

‘’Seks hikâyesi’’ ,’’Seks hikayesi oku’’ ,’’Seks hikayeleri’’ gibi terimlerin internette ayda yaklaşık iki milyon kez arandığını biliyor muydunuz? Hatta,yan kelime türevleri ile birlikte bu tür aramalar 2,5 milyonu geçmekte..Verdiğim bu bilginin doğruluğundan şüphe duyan değerli okuyucularım, Google’dan aldığım aşağıdaki veriyi inceleyebilirler.


Konu popüler olduğu için, yüzlerce web sitesi ve blog her gün yeni sex hikayeleri yayınlamakta...Çoğunluğu bir ,en fazla iki kişi tarafından idare edilen bu tür amatör siteler ve bloglarda yayınlanan erotik hikayelerin neredeyse tamamı hayal ürünü ve düzmeceden ibaret.

Bu yazımda,’’İnsanlar yalan olduğunu bile bile neden sex hikayesi okumak istiyorlar?’’ ,’’ İnternette seks hikayesi okumanın zararı var mı? ‘’ sorularına bilimsel yanıtlar vereceğim...Sırayla ele alalım;


Neden insanlar seks hikayesi okumak ister?

Bu sorunun cevabı sanıldığı kadar kolay değildir.Çünkü,anlatılan hikayeler ve aranan hikaye türleri normal ve sağlıklı bir cinselliğin ürünü değiller.Hikayelerin büyük kısmı;Ensest(abi-kardeş,anne-oğul,baba -kız ),pedofili (çocuk ve ergen istismarı),grup seks ve tecavüz konularını içermekte.

Yani,talep edilen ve okunan hikayeler genellikle çarpık cinsellik içermekte.Elbette bu hikayeleri okuyanların büyük kısmı sapık değiller ama,cinselliğin karanlık yönünü doyurmak istedikleri de bir gerçek.

Kadın-erkek fark etmeksizin her insanda cinselliğin karanlık ve topluma yansımayan bir yanı vardır.İnsanoğlu bu tarafını sosyal ilişkilerde gizler ve normal yaşamına devam eder.Ama yalnız kaldığında ve risk görmediğinde bu gizli kalan yanını doyurmak eğilimindedir.Sapkın seks hikayesi okumanın da nedeni, bu dürtüleri doyurma arzusudur.


Seks hikayesi okumanın zararları nelerdir?

1- Sürekli seks hikayeleri okumak insanı toplumdan uzaklaştırır

Normal yaşamda cezai suç ve toplumdan dışlanma gibi sonuçları olan erotik hikayeleri sürekli okumak,bireyin toplumdan kaçmasına ve sanal bir dünyaya hapsolmasına  nenden olur.Bu tür hikayelerden zevk almasının ailesi ve çevresi tarafından onaylanmadığının farkında olmak,o insanı toplumdan soyutlayıp derin bir yalnızlığa iter.


2- Seks hikayeleri bağımlılık yapar

Sürekli seks hikayesi okumak,insanın ‘’İd ego’’ denilen derin bilinçaltı tarafını doyurur...İd ego insanın en hayvani ve dürtüsel yanı olduğu için asla doymaz,sürekli tatmin olmak ister.Dolayısı ile,seks hikayesi bağımlılık yapar,çünkü ,id ego hep yeni fantaziler arar..


3- Seks hikayeleri okumak bireyi gerçeklikten uzaklaştırır

Üç-beş kişinin hayal ürünü olan uç seks hikayeleri gerçek hayatta yaşanmayan veya çok az yaşanan cinselliği sanki yaygın bir şey gibi gösterirler.Bu tür erotik hikayeleri okuyan insanlar aslında var olmayan,sanal bir dünyanın esiri olurlar.


4- Seks hikayeleri okumak sağlıklı cinselliği öldürür

Eşiyle,sevgilisiyle mutlu bir beraberliği olan insanların konulu sex hikayelerine dadanması,cinsel hayatını olumsuz etkiler.Okudğu şeyleri yaşamak isteyen ama yaşayamayan bireye mevcut cinsel hayatı sıkıcı gelmeye başlar ve eşinden soğur.Bir süre sonra ise, hikâyeler okuyarak mastürbasyon yapmak,reel cinsel ilişkiden daha fazla zevk vermeye başlar.


5- Seks hikayeleri okumak bireyin psikolojisini bozar

Yukarıda sıraladığım zararlar bir süre sonra,bireyin içine kapanmasına ve daha fazla sapkın düşünceler içerisine girmesine neden olur.Doğal olarak bu yalnızlık, ağır bir depresyona veya başka psikiyatrik hastalıklara zemin hazırlar.


Seks hikayesi bağımlılığı olan ama bundan kurtulmak isteyen okuyucularıma tedavi önerilerim ise şu şekilde;

Sosyal faaliyetlere katılın;İlla pahalı kurslar,hobiler edinmeniz şart değil...Bir hayır kurumuna veya sivil toplum kuruluşuna (örneğin;tema,haytap v.b) üye olup aktif görev almanız hem size yeni insanlar tanıma fırsatı sunar,hem sosyalleşirsiniz hem de id egonuzu baskılayıp,sağlıklı iletişim kurmanızı sağlayacak olan ‘’bilinç-kişilik’’ seviyesine ulaşırsınız.Baskıladığınız dürtülerin yerini iyilik,merhamet ve paylaşım alır.Sosyal kabulünüz yükselir,kendinize saygınız artar.

Değerli olduğunuzu unutmayın;Uç fanteziler ve hikayelerden zevk alan kızların ve erkeklerin büyük kısmı özsaygı sorunları yaşarlar.Bu yaygın bir durumdur ama başa çıkmak kolaydır.Başarıyı takdir etmek,insanlara hediyeler almak,eleştiriye tahammül,suçlamadan eleştiri yapmak gibi basit aktivitelerle çevrenizin size olan saygısı artar,aynı zamanda kendinize olan sevgi ve saygınız yükselir.

Yapılabilecek bazı diğer şeylerde vardır ama yukarıdaki iki konuda aksiyon alırsanız,seks hikayeleri okuma isteğiniz zamanla azalacaktır.

Bu Makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top