Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri


Kadınlarda Düşük Libido Nedenleri

Daha önce bazı yazılarımda ele aldığım üzere,kadın cinselliği çok karmaşık bir bütündür...Uyarılma,orgazm eşiği,orgazm süresi gibi noktalarda erkek cinselliği ile neredeyse taban-tabana zıttır.

Kadınlarda düşük cinsellik hormonlarını tetikleyen (testosteron, östrojen) başlıca etkenler şu şekilde özetlenebilir;

Menopoz ve Menopoz öncesi dönem

Kadınların düşük cinsel isteklerinin en önemli nedeni menopoza girmektir...Hormon seviyeleri önemli oranda değişir.Özellikle testosteron hormonu seviyesinin düşmesi kadının seksten soğumasının en önemli nedenidir.

Vajinal Kuruluk

‘’Vajinal kuruluk nedenleri ve baş etmenin yolları’’ isimli yazımda açıkladığım gibi,vajinal kuruluk yaşayan bir kadın cinsel birleşme esnasında sevk yerine acı duyar.Hal böyle olunca seksten kaçar,eşine türlü bahaneler uydurur(başım,ağrıyor,yorgunum v.s)

Kilo almak ve hızlı kilo vermek

Kilo almanın kadın cinselliğinde iki türlü etkisi vardır;İlk olarak yağlanmayla birlikte vücut dengesi ve hormon seviyeleri bozulur.Kadının libidosu düşer.

İkinci olumsuz etkisi ise psikolojiktir;Yağlandığını,sarkmalar oluşmaya başladığını düşünen kadın kendini şişman ve kilolu hisseder.Bu haliyle kocasının onu görmesini istemez.sonuç olarak canı sex istese dahi,eşinden kaçar.

Hızlı ve kontrolsüz kilo kaybı da vücut elektrolit dengesini bozarak hormon seviyelerini düşürür.

Stres

Hem erkek hem de kadında cinselliği olumsuz etkileyen en önemli etkenlerden birisi yüksek stres seviyeleridir.Stres hormonu ve cinsellik hormonları deyim yerindeyse iki zıt kutup gibidirler.Birisi artarsa diğeri azalır...

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol haplarının bazı faydaları olsa da,çoğu cinsel isteği azaltan etken maddeler içerir.Bu olumsuzluk doğum kontrol haplarının en önemli yan etkilerinden birisidir.

Kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlar

Yüksek tansiyon,diyabet,kalp hastalıkları,guatr,sedef gibi çoğu kronik hastalıklarda kullanılan ilaçların da libidoyu düşürdüğü bilinmektedir.

Psikiyatrik rahatsızlıklar

Anksiyete,depresyon gibi ruh hastalıkları kadında cinsel isteği önemli ölçüde azaltır.Özellikle depresyonda olan bir kadın için cinsel yaşam neredeyse ölmüş gibidir.

Bu ana etkenlere ilave olarak;Alkol ve madde bağımlılığı,harektsiz yaşam,dengesiz beslenme ve diyet(özelikle düşük protein alımı) kadın cinselliğini olumsuz etkileyen diğer başlıklardır.

Konuyla ilgili şu yazı ilginizi çekebilir;Kadınlarda cinsel isteği artıran yiyecekler

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top