Kadınların en azgın olduğu dönemler


Kadınların en çok seks istediği zamanlar

Öncelikle yazının başlığı için özür dilerim...Ancak konuyu ‘’azgın ‘’ kelimesinden daha iyi açıklayacak başka bir kelime de bulamadım.Elbette daha dolaylı birkaç kelime öbeği de kullanılabilirdi ama içeriği bu kadar net anlatamazdı.

Bu kısa açıklamanın ardından konumuza dönelim;Evli bir kadın veya bekar bir genç kız olması fark etmeksizin, bir bayanın canı neden bazı zamanlarda daha çok seks yapmak ister? 

Aslında bu sorunun yanıtı oldukça basit...Kadın cinsel isteğinin artmasının temel nedeni hormonsal değişimler yaşamasıdır.Özellikle östrojen ve progesteron başta olmak üzere kadın cinselliğini etkileyen hormonların salgılama sıklığı ve miktarının değişmesi kadın seks yaşamı üzerinde doğrudan etki yapar.

Yani;Kadınların hormon seviyelerinin değiştiği dönemler, cinsel açıdan daha arzulu ve ateşli olduğu dönemlerdir. Kadında hormon seviyelerinin belirgin şekilde değişti dönemleri sırasıyla  inceleyelim;


Kadın libidosunun yükseldiği dönemler 

1-Yumurtlama dönemi (ovulasyon )

Kadının yumurtlama döneminde azgın olmasından daha doğal ne olabilir ki? Döllenmek ve nihayetinde üremek güdüleriyle yumurtlayan bir dişi ,yumurtalarını dölleyecek erkek ister.Bu erkek kocası veya sevgilisidir elbette!

Yumurtlama döneminde östrojen seviyesi,adetin başlangıcından beri ulaşabileceği en yüksek seviyeye gelir.Aynı şekilde salgılanan proesteron miktarı da değişir.

2- Adet dönemi

Regl (adet) döneminde cinsel açıdan daha arzulu olmak size tuhaf gelebilir ama, ilişki danışmanlığı yaptığım önemli sayıdaki kadından bu geri bildirimi aldım! Hatta;’’ adet döneminde çok azıyorum ama ne mastürbasyon yapabiliyorum ne de ilişkiye girebiliyorum,bu durum psikolojimi olumsuz etkiliyor’’ diye yakınan bir danışanım bile olmuştu...

Bu durumun olası nedenini bilimsel olarak açıklamak biraz zor.Çünkü üreme hormonlarının salgılanması bu dönemde oldukça azalır.Ama bir an önce yumurtlamak isteği , adet döneminde artan libido ile bağlantılı olabilir.


3- Hamileliğin ikinci trimesteri (ikinci üç aylık dönemi)

Aslında hamilelik döneminin başlangıcından itibaren östrojen ve progesteron seviyelerinde önemli bir yükselme olur ancak hamilelik psikolojisi,mide bulantısı ve kramplar 1. Tremster’da hamile kadının seks düşünmesine pek fırsat vermez.

2.Trimesterda (14- 26. Haftaları kapsayan dönem )hamileliğe alışan kadın cinsel açıdan arzuludur ve daha kolay tahrik olur.Hamilelikte seks isteği artan bir kadınsanız veya hamile karısının şehvetine anlam veremeyen bir erkekseniz,panik yapmayın her şey yolunda :)


4- Menopoz başlangıcı

Menopoza girilmeye yakın dönemlerde veya menopoz döneminin başlangıcında kadın libidosu deyim yerinde ise ‘’ tavan yapar!’’ 

Menopoz döneminde artan cinsel arzuların nedeni henüz bilimsel olarak açıklanamamıştır.Yapılan bilimsel çalışmalara gönüllü olarak katılan pek çok menopoz başlangıcındaki kadının dile getirdiği bir durumdur.

Kadın libidosunun arttığı 4 temel dönemi bu şekilde açıkladıktan sonra,bu dönemlerde seks isteyen kadında ne gibi değişimler olduğunu açıklayayım;


Bir kadının seks istediği nasıl anlaşılır?

*Tahrik olan ve seks isteyen kadın sıcaktır,dokunduğunuz her yeri ateş gibi yanar.Özellikle yanakları kızarır,dili ve dudakları ateş topu olur.

*Sevişmek isteyen bir kadının göğüsleri büyür.Göğüs uçları irileşir ve hafif rengi değişir.

*Azmış bir kadının canı sürekli tatlı ister.Özellikle çikolata,seks isteyen kadının en çok yemek istediği şeydir.

*Sevişmek isteyen kadının gözbebekleri hafif büyür,gözbebeği hareketleri yavaşlar.Erkeğe bakışları tüm dişiliğini teşhir edecek  kadar davetkardır.


*Canı seks isteyen kadın sekse doymaz! Eğer yukarıdaki dönemlerden birindeyseniz ve canınız sürekli sevişmek istiyorsa,orgazm olduğunuz halde tekrar –tekrar sevişmek istiyorsanız endişelenmeyin.Seks manyağı filan değilsiniz :)

Şu yazı da ilginizi çekebilir;Azgın (arzulu) kadın nasıl anlaşılır?http://guzelimguzel.com/Detay/Cinsellik/Azgin-kadin-nasil-anlasilir-/5764

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top