Kegel Egzersizleri (resimli anlatım)


Kegel egzersizleri nedir,ne işe yarar,nasıl yapılır?

Kegel Egzersizleri konusunu ‘’Erkeğin penisini daha büyük hissetmenin yolları’’ isimli yazımda bir başlık olarak ele almıştım...

Bu yazımda ise;Kegel egzersizleri nedir,ne işe yarar,sağlığa faydaları nelerdir? sorularını yanıtlayıp,ardından,evde kolayca yapılabilecek Kegel Egzersizlerini resimli olarak açıklayacağım.

Kegel Egzersizleri ne demek?

Kadın ve erkekte bulunan Pelvis tabanındaki kasları güçlendirmeye yönelik egzersizlere Kegel Egzersizleri denir.Aşağıda kadın pelvik taban kaslarının resmi yer almakta.


Bu egzersizlere neden Kegel egzersizleri denir?

1948 yılında Dr.Arnold Kegel tarafından tanımlandığı için,Kegel egzersizleri adını almıştır.

Kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir?

Üro-genital kasları geliştirmenin kadın ve erkek için sayısız faydası vardır.En önemlilerini kısaca özetleyecek olursak;

*Erkeklerin erken boşalma (prematür ejakülasyon) sorununu gidermeye yardımcı olur.Pelvis tabanı kaslarını güçlendiren erkek daha kolay boşalma kontörlü yapar ve sevişme süresini ayarlar.

*Erkeklerde penisin daha fazla sertleşmesini sağlar.

*Kadınlarda seksten alınan zevki artırır.Pelvis tabanı kasları gelişen bir kadın,penisi vajina içindeyken daha sıkı sarar,zevk noktalarına daha kolay temas sağlar.

*İstemsiz işeme sorununu gidermeye yardımcı olur.Hapşururken altına kaçırma gibi istemsiz idrar sorunları zayıf pelvis tabanı kasları nedeniyledir.Düzenli Kegel egzersizler yapmak bu sorunu ortadan kaldırır.

*Çiftlerin daha sağlıklı ve mutlu cinsellik yaşamalarına faydası vardır.

Bu özet bilgilendirmeden sonra,evde hiçbir alete gerek duymadan yapabileceğiniz en etkili Kegel Egzersizlerini inceleyelim;

Asılı kalma

Şınav pozisyonu alın.Beliniz poponuz bir tahta gibi dümdüz olsun.Kolları kırmadan bu şekilde 20 saniye asılı kalmayı deneyin.İlk başlarda 20 saniye kalamazsanız kendinizi fazla zorlamayın.

Bu egzersizi 20’şer saniyelik 2 seans halinde tekrarlayın.


Çember 

Yere sırtüstü uzanın.Dizlerinizi 90 derecelik açıyla kırın Kollarınızı bedeninize paralel olarak,avuç içleriniz zemine bakacak şekilde uzatın.

Kollarınzıdan destek almadan,bel kaslarınızla kalçanızı havaya kaldırın.Bu hareketi 8 er kez 3 set halinde yapın.Çember,Pelvis tabanı kaslarını en iyi çalıştıran egzersizlerden birisidir...


Bacak esnetme

İsmi bacak esnetme ancak,direk pelvis tabanı kaslarını güçlendirmeye yönelik bir egzersiz.İki aşaması var;

Birinci aşama; Sırt üstü uzanın,Kollarınızı basenlerinizin altında birleştirin.Bacaklarınızı birbirne yapışık ve düm-düz olacak şekilde bedeninizden 5-10 cm. yukarı kaldırın ve 5 saniye bekleyin.

İkinci aşama; Süre bittiğinde bacaklarını yine birbirinden ayırmadan yukarı doğru kaldırın.Bacaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırırken,basenlerin altındaki eller yerinden oynamamalı,yani kollardan destek alınmamalı.

Bu hareketi iki aşamalı olarak 8 defa yapın.


Squat

En kolay ve en etkili Kegel Egzersizlerinden birisidir.Kollarınızı ve bacaklarınızı birbirine paralel olacak şekilde yana açın.Kollarınızın ve belinizin şekli bozulmadan dizlerinizi kırarak aşağı inin ve yukarı çıkın.Bu hareketi her bir set 12 defa olmak üzere 3 set yapın (3x12)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top