Oral Seks ve Sağlık


Oral seksle bulaşan hastalıklar ve korunmanın yolları

Oral seks çoğu insanın cinsel hayatında önemli bir yere sahip...Örneğin;Amerika’da 2006-2008 yılları arasında yapılan klinik gözlem çalışmasının sonuçlarına göre,15-44 yaş arası kadın ve erkeklerin %80’i hayatlarında en az bir kere oral ilişki denemişler.Ülkemizde böyle bir bilimsel çalışma yapılmamış olsa da,benzer sonuçları söylemek mümkün.

Peki bu kadar yaygın olan oral sex hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Oral seks ile bulaşan cinsel hastalıkları ve bunlardan korunmanın yollarını biliyor muyuz?

Bu yazımda;Oral ilişkinin sağlık açısından risklerini,neden olduğu hastalıkları ve bu hastalıkları önlemenin yollarını açıklayacağım.


Oral Seks ile bulaşan başlıca bakteri ve virüsler

Oral ilişki ile bireyden bireye en çok geçen üç bakteri ve virüs türü vardır.Bunlar;Klamidyalar,Gonore bakterisi ve Sifiliz.

Oral ilişki ile bulaşan patojenler genellikle Herpes denilen viral enfeksiyonlara neden olurlar...Virüslü erkek veya kadına yapılan oral seks sonrası görülen Uçuk,et ben ve ağız yaralarından bu bakteri ve virüsler sorumludur.

Genital akıntı ve sıvılar ile bulaşan diğer Cinsel hastalıkların da oral seks ile bulaşması söz konusudur.Yeri gelmişken,oral seks ve bulaşıcı hastalıklarla ilgili sık sorulan iki sorunun cevabını da vereyim;


Oralle Aids (HIV) bulaşır mı?

AIDS yani HIV virüsü oral seks ile bulaşabilir ama cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşma ihtimallerine göre çok daha düşük bir risk söz konusudur.

Hepatit Oral seksle bulaşır mı?

Hepatit’in bir sürü çeşidi vardır.Hepsi için oralle bulaşır demek zor...Ama özellikle Hepatit Bve Hepatit C ‘nin oral ilişki ile bulaşma ihtimali düşük de olsa vardır.

Oral Seks ile bulaşan hastalıklardan korunmanın yolları

1-Oral Bariyer (Dental Dam) kullanın

Görünümü itibarıyla itici gelse de,güvenli oral sex için en önemli koruyucudur.Oral bariyer kullanmanın alınan zevki azaltacağı gibi yanlış bir düşünce vardır.Prezervatif gibi çok ince ve hassas bir yapıya sahip olan Dental dam (oral bariyer),oral seks yapanda ve oral seks yapılanda his kaybına neden olmaz.


2-Prezervatifle Oral Seks Yapın

Erkeğe oral seks yapan kadınlar ve genç kızlar için en önemli koruyucu kondom yani prezervatiftir.Oral seks için prezervatif seçerken bir şeye dikkat edilmelidir;Renksiz,tatsız,kokusuz ve katkı maddesi içermeyen ‘’klasik süper ince’’ prezervatif tercih edin.Özellikle geciktiricili prezervatif takılmış penise oral sex yapmayın.Çünkü geciktirici içeren kondomlarda yer alan lokal anestezik madde,dudaklarda ,dilde ve ağız içinde uyuşmaya neden olur,nefes almayı zorlaştırır.


3-Oral seks öncesinde ve sonrasında gargara yapın

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için tam olarak koruyucu olmasa da,ağız sağlığı için cinsel ilişkiden hemen önce ve hemen sonra medikal içeriği bulunan bir gargara ile 60 saniye gargara yapmak,güvenli oral sex için faydalı olabilir.


4-Yeterince tanımadığınız insanlara oral seks yapmayın

Özellikle tek gecelik ilişki yaşanan insanlara oral seks yapmak hastalık kapma ihtimalini artırır.Bu tür kısa dönemli ilişkilerde partnere oral seks yapılacaksa yukarıdaki önlemleri almanızı tavsiye ederim.

Şu yazı da ilginizi çekebilir;Oral seks nedir,mükemmel oral seks nasıl yapılır? http://guzelimguzel.com/Detay/Cinsellik/Oral-seks-nedir--Mukemmel-oral-seks-nasil-yapilir/2528

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top