Orgazm Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 7 Şey


Kadın Ve Erkek Orgazmı Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Orgazm, kadın ve erkek için cinselliğin doruk noktasıdır...Bilim insanları,oldukça karmaşık olan orgazm sürecini tam olarak tanımlamaya çalışsalar da ,henüz genel geçerliliği olan bilimsel veriler sınırlıdır...

Bu yazımda,orgazm konusunda klinik verilerle ispatlanmış ve az bilinen gerçekleri ele alacağım.Hazırsanız başlayalım;

Orgazm esnasında yüz ifadeleri ırklara göre değişkenlik gösterir

Yapılan bazı klinik çalışmalar gösteriyor ki,orgazm olan insanın ait olduğu ırk ve kültür,mimiklerini etkiliyor...Şöyle ki;

Batı kültüründe yetişmiş insanların orgazm esnasında genellikle gözleri açıktır.Ağız da aynı şekilde dikey olarak açılır ve çığlık atarlar.

Ortadoğu ve uzak doğu kültürüne mensup insanların ise orgazm esnasında gözleri kapalıdır.Yüzlerinde gülümseyen bir ifade vardır.


Orgazm,potansiyel bir baş ağrısı tetikleyicisidir

Kadın-erkek fark etmeksizin,önemli sayıda insan,orgazmın ardından ani ve şiddetli baş ağrısı yaşadıklarından şikayet etmekteler...Klinik verilerle de kanıtlanan bu gerçek,çoğu yetişkinde sex fobisine dahi neden olmaktadır.

Bir de,bunun tam tersini kanıtlayan veriler var;Özellikle migren ve gerilim tipi baş ağrısı yaşayan kadınlar,orgazm olduktan sonra ağrılarının hafiflediğini ve rahatladıklarını belirtmekteler.

Özetle;Migren ağrısına iyi gelen sex ve orgazm,bazı insanlar için kabus gibi bir baş ağrısına neden olmakta...


Orgazm,hastalık travmasına neden olabilmekte

Tıp dilinde ‘’post traumatic orgasm syndorme’’ yani,’orgazm sonrası hastalık sendromu’ diye bilinen bir tanı var...Bazı insanlar orgazm yaşadıktan sonra hasta olduklarını bildirmekteler.Psikiyatri başta olmak üzere diğer uzmanlık alanları bu sendromu daha iyi anlayabilmek ve tedavisini yapabilmek için yoğun çaba harcamaktalar.


Orgazm anında beyin içinde olanlar kadın ve erkeklerde benzerdir

Orgazm anında yaşadığı hisleri anlatan kadın ve erkekler neredeyse aynı şeyleri söylemekteler...Bu geri bildirimler,kesin olmamakla birlikte;orgazm hem kadın hemde erkekte beynin aynı noktalarını uyardığını düşündürüyor.Ancak tam olarak kanıtlanmış bir veri değil.

Genital uyarım olmadan orgazm yaşadığını iddia eden önemli sayıda insan var

‘’Orgazm türleri’’ isimli yazımda da açıkladığım üzere,genital uyarım olmadan şiddetli orgazm yaşadığını hisseden insanlar var.Özellikle kadınlar arasında daha sık görülen bu tür orgazmlara örnek olarak;spor orgazmı,göğüs orgazmı,simgesel bir şeyle orgazm verilebilir.

Ancak bilim insanları bu tür rahatlamaların gerçekten orgazm olup-olmadığı konusunda hemfikir değiller...Bir kısım hekim,’’bu büyük bir rahatlama olabilir ancak,orgazm olarak nitelemek zor.’’ Görüşünü savunmaktalar.


Her orgazm rahatlama sağlamaz

Çoğumuzun yaşadığı bir gerçek aslında bu...Bazen seks veya mastürbasyon yaparak orgazm oluruz ancak,bedensel ve psikolojik rahatlama yaşayamayız...Özellikle kadınlar tarafından sıklıkla dile getirilen bu sorunda,orgazm kalitesi düşüktür.İngilizce tanımı ‘’ bad orgasm’’ olan düşük seviyeli orgazmın çeş,tli nedenleri vardır.Genellikle partner uyumsuzluğu,stres,kısıtlı zaman ve sınırlı mekanlarda sevişmek en önemli nedenlerdir.

Çoğu insan partnerinin orgazm sıklığını bilemez

Erkeklerde sperm ejakülasyonu (boşalma ) ile finale ulaşan orgazmı anlamak kolaydır lakin,kadın orgazmı için aynı şeyi söylemek zor...

Bir kadının ilişkide ne zaman ve kaç defa orgazm yaşayacağını,kendisi dahil kimse bilemez.Hatta,büyük bir rahatlamayı orgazm sanıp,daha orgazm olmadan seksi sonlandıran önemli sayıda kadın da mevcuttur.

Şu yazı da ilginizi çekebilir;Kadınlar neden orgazm taklidi yapar? 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top