Parafili (Cinsel Sapkınlık) Nedir,Ne Değildir?


Cinsel Sapkınlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tıp dilinde parafili olarak bilinen cinsel sapkınlık,psikiyatrinin tanı ve teşhis koyma ölçeği olan DSM kılavuzunda açıkça tanımlanmıştır.

DSM tanı kılavuzunda,normal olmayan,sıradışı cinsel yönelimler 8 başlık altında toplanmıştır.Bunlar; fetişizm, travestilik, röntgencilik, teşhircilik, frotteurizm(sürtünme,fordçuluk), pedofili, mazoşizm ve sadizm.

Ancak son yıllarda yapılan bazı klinik çalışmalar gösteriyor ki,psikiyatri kılavuzlarında parafili olarak tanımlanan çoğu cinsel istek ve dürtü aslında toplumun büyük çoğunluğu tarafından zaten denenen şeyler...

Örneğin,2017 yılında,Kanada’da yaşları 18-64 arası değişen bin yetişkine,DSM cinsel sapkınlık kriterlerinde yer alan 8 cinsel aktiviteyi arzulayıp-arzulamadıkları sorulmuş...Sonuç ise oldukça dikkat çekici!

Erkeklerin % 60'ı röntgencilik,% 40'ı fetişizm,% 34'ü frotteurizm ve% 19'u mazoşizm arzusu bildirmiştir. Kadınlar arasında sayılar fetişizm için% 48, röntgencilik için% 35, mazoşizm için% 28 ve frotteurizm için% 21'dir.

2020 yılında Çek Cumhuryetinde yapılan benzer bir klinik çalışmanın sonuçları da yukarıdaki verilerle benzer...

18-88 yaş arası on bin katılımcıya ‘’hangi parafili alanı sizi tahrik ediyor?’’ diye sorulmuş.Sonuçlar kabaca şu şekilde;

Erkekler arasında en yaygın ilgi alanları şunlardı:% 59'u röntgencilik,frotteurizmde% 44 ve fetişizmde% 36. Kadınlar için bu sayılar röntgencilik için % 32, frotteurizm için % 20 ve fetişizm için% 13 idi.

Pedofili (çocuklara cinsel ilgi duyma) ve zoofili (hayvanlara duyulan cinsel istek) ise her iki çalışmada da %1 ‘in altında idi.

Bu sonuçlara bakarak şunu söyleyebiliriz;Pedofili ve zoofili hariç,DSM kılavuzunda yer alan diğer tüm cinsel sapkınlık eğilimleri toplumda yaygın olarak görülen ve aslında sapkınlık olarak algılanmayan cinsel ilgi alanları.

Şu yazı da ilginizi çekebilir;Cinsel sapkınlık terimleri ve anlamları.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top