Queer Seks Ne Demek?


Queer Sex Nedir?

Cinsel terminolojiye yeni eklenen tanımlamalardan birisi olan queer seksi açıklamak hem çok kolay hem de çok zor...Nedeni ise,tanımın sınırları ve içeriğinin net belli olmaması...Queer seksin tanımına dair yabancı yayınlardan edindiğim izlenim,kafa karışıklığının halen devam ettiği yönünde...

Ama biz yine de basit ve anlaşılır bir tanım yapalım,ardından konuyu diğer yönleri ile ele alalım;

Cinsiyet ve rol temelli olmayan cinselliğe queer seks deniliyor.Bu tarz cinsellik yaşayan insanlara ise queerer...Yani;klasik kadın-erkek ilişkisinin ve sadece cinsel birleşme odaklı seksin reddedildiği geniş kapsamlı bir tanım.

Örneğin bir erkek hem kadınlarla hem erkeklerle birlikte oluyor ise,o erkeğe biseksüel demek yerine queerer denilebiliyor.Aynı şekilde,lezbiyen ve heteroseksüel ilişkiyi aynı anda yaşayan kadın için de bu tanımı yapmak mümkün.

Bununla birlikte, cinsel birleşmeyi seksüel tatmin için kullanmayan fetiş&BDSM türü ilişkiler de bu kategoride yer alıyor.

Akla gelen soru şu;Her cinsel eğilimin zaten bir ismi varken nereden çıktı bu queer seks?

Okuduğum yayınlarda yer alan yanıtlar çok uzun ama kısaca özetlemem gerekirse şöyle bir nedeni var;Toplumun edindirdiği karşı cinsle ilişki ve cinsel birleşme odaklı bir seks anlayışını reddeden insanların tümünü tek çatı altında toplayan ortak bir tanım yoktu...Kimlik ve cinsiyet üzerinden cinsel rolleri reddeden herkesi kapsayacak bir tanım gerekiyordu ve bunun adı queer oldu.

Bazı muhafazakara yayınlarda queer seks sapıklık ve sapkınlık olarak açıklanırken,bazı yayınlarda yeni bir cinsel kimlik olarak ön plana çıkarılmakta.

Özetlemek gerekirse;Cinsel tatmin için cinsel birleşmeyi önemsemeyenler,sadece karşı cinsle cinsellik yaşamayanlar,seksin sosyo -kültürel tanımına karşı çıkanlar ilişkilerini queer seks kategorisinde tanımlıyorlar.

Bu tanımın çok geniş bir yelpazeye hitap etmesi,sapkınlıkla sınırlarının kesin olarak ayrılmamış olması en büyük dezavantajları...Yani pedofil bir erkek kendini ‘’ben queerer’im,bu cinsel eğilimim de normal’’ diye savunabilir.

Sonuç;Eğer bu sınırlar sağlıklı çizilir ise,ilerleyen süreçte queer seks, dayatılmış cinsel kimliğe karşı ortak bir cephe oluşturabilir.Çünkü LGBT örgütleri (Lezbiyen-Gay-Biseksüel-Transseksüel) queer seks tanımını birlikteliğin sembolü olarak lanse etmekteler.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top