Seks Neden Zevklidir?


İnsanlar Neden Sex Yapar?

Cinsellik sayfasında yer alan bir çok yazımda,kadın ve erkeklerde cinsel dürtü,sevişme ve orgazm evrelerini detaylı olarak açıklamıştım...

Bu yazımda ise;İnsanlar neden seks yapar,tetikleyen dürtüler nelerdir,seksten neden zevk alırız? gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağım.Bu bilimsel yanıtların bir kısmı somut,bir kısmı ise gözle görülemeyen soyut kavramlar olacak.

Üreme İçgüdüsü

Kuşkusuz,kadın ve erkek için en önemli seks yapma nedeni üreme dürtüsüdür...Neslini devam ettirmek isteyen tüm canlılarda olduğu gibi,insanoğluda cinsel ilişki yaşayarak aslında soyunu devam ettirmek amacı güder.

Seksten alınan haz ise,üreme için konulmuş bir ödül gibidir.Kısa bir örnekle ne demek istediğimi açıklayayım;

Seks yapmak zevkli olmasaydı,cinsellikle ilgili östrojen,progesteron,testesteron gibi hormonlar bizi teşvik etmeseydi ve en önemlisi,orgazm denilen o soyut zevk olmasaydı,acaba neslimiz milyonlarca yıldır devam edebilir miydi?

Şüphesiz devam etmezdi...Seksi eziyet gibi gören, haz almayan kimse sevişmezdi ve insan ırkı yok olma noktasına gelirdi.


Seks Arzusu

İkinci neden ise,yine üreme içgüdüsünün tetiklediği sex yapma isteği.Yalnız bu istek diğer canlılarınkinden biraz farklı.Çünkü insan akıl ve fikir sahibi bir canlı.

Yine bir örnekle açıklayayım,daha iyi anlaşılacaktır;Belgesellerde de izlediğimiz gibi,bir kuş için üreme mevsimi vardır.Erkek kuş yuva yapar,dişiyi etkilemeye çalışır,etkilenen dişi erkeğin davetini kabul eder ve çiftleşirler.Sonrası bildiğiniz konu...Yumurtlar,kuluçkaya yatar ve yavruları olur.Böylece soylarını ürüme dürtüsü sayesinde devam ettirirler.

İnsan ise(farkında olmadığı dürtüsü üremek olsa dahi) her partnerle yaptığı sekste çoğalmak,soyunu devam ettirmek kaygısı gütmez.Hatta evlenene kadar da bunu istemez.Yani sex arzusu ile cinsellik yaşar.

Özetle,seks yapma arzusu,hayvanlardakinden farklı olarak,bizdeki akıl ve fikir sayesinde,zevk için devreye giren bir eylemdir.


Beğenilme / Kabul Edilme İsteği

Sosyal psikolojik bir istek olan beğenilme ve talep edilme isteği,yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi,cinsellik alanında da önemli bir beklentidir.

Maslow’un ihtiyaç piramidinde yer alan üst düzey insan gereksinimlerinden birisidir.Karşı cins tarafından talep edilmek,beğenilmek ve onu elde etmek gibi soyut psikolojik ihtiyaçlar,insanların seks yapma isteğinin bir diğer nedenidir.

Yukarıda sıraladığım üç ana nedenin alt nedenleri de var lakin,kabaca bu üç gruba ayırmak mümkün.

Seks öncesinde ve sevişme esnasında salgılanan hormonlar sonrası yaşanan orgazm ise (deyim yerindeyse) big bang yani büyük patlama sonrası evreni andırıyor...Yoğun bedensel kasılmalar,kontrolsüz kalan düşünceler,insana sevişme sonrası en büyük ödül olan orgazmı veriyor.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top