Sperm hakkında bilmeniz gereken 7 şey


‘’En ilginç seks soruları -2 ‘’ isimli yazımda ,sperm hakkında merak edilen çoğu soruyu yanıtlamıştım.O yazımı da okumak isterseniz,en alttaki linki tıklayabilirsiniz.

Bu yazımda ise,takipçilerimin e-mail ile gönderdiği,sperme dair yeni soruları yanıtlayacağım.Üreme ve erkek cinselliğine dair bu bilgiler dilerim seks alanındaki bilgi seviyenizin daha da yükselmesine yardımcı olur.

Cevabı en çok merak edilen sperm (meni) soruları 

Sperm vücutta ne kadar yaşar?

Hamile kalma korkusu yaşayan kadınların en çok sorduğu soru,spermin kadın vajinasında ne kadar süre aktif olduğudur.Yumurtayı döllemeyen sperm,kadın vajinasında genellikle 48 saat (iki gün) canlı kalır.Ama bu aktif hali,yumurta dölleyip gebeliğe neden olacağı anlamına gelmez.Nadiren de olsa,kadın genital salgılarının (servikal mukus) kalitesi,spermin içeride daha fazla yaşamasına da olanak sağlayabilir(5-7 gün arası).


Çok masturbasyon yapmak sperm sayısını azaltır mı?

Sperm sayısı normal değerlerde olan bir erkekte aşırı mastürbasyon yapmak spermin miktarını düşürür ancak sayısını etkilemez.Bununla birlikte;sperm sayısı yetersiz olan,sperm hareketliliği düşük olan erkeklerin,hamilelik amacıyla girdiği cinsel ilişkiden 48 önce saat boşalmamış olması gerekir.

Sıcak ortam sperm sayısını ve kalitesini düşürür mü?

Sıcak spermlerin  düşmanıdır...Erkeklerin testisler başta olmak üzere tüm genital bölgelerini serin tutması önemlidir.Sperm sayısı Yaz aylarına ısınan havaların etkisi ile minimuma düşer,kış aylarında ise yükselir.

Genital bölgedeki ısı,vücut sıcaklığının biraz altında olmalıdır.

Testislerde ısıyı düşürmek ve sprem kalitesini yükseltmek için tavsiyelerim ise;Naylonlu iç çamaşırları yerine %100 pamuk(cotton) olanları tercih edin.Aşırı dar kıyafetler (özellikle Jean) giymeyin.Banyoda aşırı sıcak su kullanmayın.Eğer sıcak su ile duş almaktan vazgeçemiyorsanız,çıkmadan hemen önce testisler penise soğuğa yakın su dökerek serinletin.Sauna,hamam,jakuzi gibi ortamlarda düzenli aralıklarla testislerinizi serinletin (soğuk havlu kompresi,ılık su uygulamak v.d).


Sperm alerjisi ne demek?

Dünyada sperm alerjisi olarak tanımlanmış ve bilimsel anlamda literatüre geçmiş sadece bir vaka mevcuttur.Bunun haricindeki çoğu sperm alerjisi şikayeti genital enfeksiyonlar ve hijyen nedenli sorunlar olarak kayda geçmiştir.

Eğer erkeğin menisine temas ettiğinize cildinizde kaşıntı,kızarıklık,yanma gibi şikayetleriniz oluyorsa,prezervatif kullanmak,sağlık ve hijyen koşullarını sağlamak yeterli olacaktır.Bu önlemlere rağmen sorun devam ediyor ise, alerji alanında uzman bir cilt hastalıkları hekimine veya jinekoloğa başvurmanızı tavsiye ederim.

Sperm sayısı kaç olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO),sağlıklı bir erkekte 1 mililitrede en az 15 milyon,toplam semende 50 milyon sperm olmasını alt limitler olarak açıklamıştır.Bu miktardan az olan sperme sahip erkeklerde gebe bırakma ihtimali azalabilir.

Son yıllarda sperm miktarı kadar,sperm hareketliliği de doğurganlık kriterleri arasına girmiştir.100 milyon spermi olup da,bunun %30 ‘u hareketli olan bir erkekten,20 milyon spermi olup,bunun %70’i hareketli olan bir erkeğin çocuk sahibi olma ihtimali daha yüksektir.

Sperm sayısı ve kalitesi,beslenme,hareketsiz yaşam,stres gibi çağımızın önemli sorunları nedeniyle her geçen gün azalmaktadır ve kısırlık oranları tüm dünyada artmaktadır.


Sperm neden fışkırır ?

Ejakülasyon(boşalma) anında spermin fışkırmasının nedeni yumurtayı daha kolay döllemektir.Prostat bezi yardımıyla en ileriye fırlatılan spermlerin yumurta dölleme ihtimali artar.Bir ek bilgi de vereyim;Spermi en uzağa fırlatma rekoru 5,71 metre ile Alman Horst Schultz’a aittir.


Çok sperm salgılayan erkek daha mı iyi sevişir?

Cinsel istek ile sperm miktarı arasında bir bağlantı olduğunu kanıtlayan bilimsel çalışma yoktur.Ancak,sağlıklı beslenen,sigara içmeyen,alkol kullanmayan,kilo sorunu olmayan erkeklerin daha fazla sperm salgılama ve cinsel açıdan daha sağlıklı olma ihtimalleri yüksektir.

Konuyla ilgili şu yazı da ilginizi çekebilir:En ilginç seks soruları -2 http://guzelimguzel.com/Detay/Cinsellik/En-ilginc-seks-sorulari--2/7888

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top