Taciz edilmekten hoşlanmak normal mi?


''Taciz edilmekten hoşlanıyorum bu normal mi?!''

Konu başlığına bakıp ‘’Olur mu öyle şey,hiçbir kadın taciz edilmekten hoşlanmaz!’’ diye tepki gösteren kadınların çoğunlukta olduğunun farkındayım ancak,kabul edelim veya etmeyelim belirli nedenlerden dolayı taciz edilmekten hoşlanan kadınlar da var...

Bu yazımda şu sorulara bilimsel yanıtlar bulacaksınız;Neden bir kadın taciz edilmek ister?Tacizden hoşlanmak hastalık mı? Yanlış olduğunu bilerek erkeklerin tacizini istemek psikolojik bir sorun mu?

Yukarıdaki soruların cevaplarına geçmeden önce bir hatırlatmada bulunmak isterim;Her kadın makyajıyla,giyimiyle,bakım ve güzelliğiyle dikkat çekmek ister.Kadınların ilgi çekme isteğini taciz edilme isteği olarak anlayıp;cinsel saldırıda bulunmak,sözle veya fiziksel olarak rahatsız etmek,kadını değersizleştiren tavır ve davranışlar sergilemek  bu yazının konusu değildir.

Taciz edilme isteğini bilimsel bakış açısıyla değerlendirip,bu sorundan rahatsızlık duyan kadınlara ve genç kızlara tavsiyelerde bulunmak esas amacımız...


Taciz edilmekten zevk alıyorum bu normal mi?

Öncelikle belirmeliyim ki,masumca yapılan teşhir ve bu teşhir sonucunda uğramayı göze aldığınız ölçülü taciz psikolojik anlamda bir sorun teşkil etmez.Örneğin bir kafede otururken bilerek frikik veren bir kadın,erkeklerin bakışlarla yapacağı tacizi tahmin edebilir ve bunu isteyerek yapabilir.Yukarıda da açıkladığım gibi,kadınların beğenilme isteğini doyuran bu tür teşhirlerin ve ölçülü tacizlerin bir zararı yoktur.

Ancak;Taciz edilme isteği aşırı boyutlarda ise,her an her ortamda erkeklerin sözlü ve bedensel tacizini istiyorsanız,taciz edilmek sizin için bir tür saplantı haline geldiyse,bu durum psikolojik bir sorunun yansıması olabilir.

Taciz edilme isteğinin nedenleri nelerdir?

Taciz edilme isteği,bazı psikolojik sorunların belirtisi olabileceği gibi,sorunun kaynağı da olabilir.Yani bir hastalık taciz edilme isteği olarak semptom verebilir veya hastalık taciz edilme kökenli bir hastalık başka şekillerde ortaya çıkabilir..

Kafanız karışmış olabilir,basit bir örnekle ne demek istediğimi açıklayayım;Manik bir insan sosyal anlamda aşırı cüretkar ve cesaretlidir.Dolayısı ile manik bir kadının taciz edilmekten zevk alması mümkündür.Yani temel neden mani hastalığıdır.Diğer yandan,bazı kişilik bozukluğu tiplerinde de taciz edilme,tecavüzden zevk alma,köle olma gibi uç istekler görülebilir.


Tacizden zevk alma isteğinin tedavisi var mı?

Taciz ve diğer sıradışı değersizleşme aktivitelerinden zevk alan insanlar için en büyük risk bedensel bir saldırıya uğrama ihtimalidir.Özellikle can güvenliğinin olmadığı ortamlarda tacize onay vermek ve erkekleri taciz için teşvik etmek,kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin sıkça yaşandığı ülkemizde büyük tehlikedir.

Diğer risk ise ruh sağlınızla ilgilidir.Çoğu zaman bu halinizden memnun olsanız bile ileride derin boşluklar yaşamanız ve daha ciddi sorunlar yaşamanız muhtemeldir.


Teşhir derecenizi ve karşılığında beklediğiniz tacizin ölçüsünü değerlendirin.Eğer gerçekten taciz edilmeden yaşayamayacağınızı düşünüyorsanız,bir psikiyatri hekimine başvurun.Uygulanacak terapi ve ilaç tedavisi ile bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Masum beğenilme,fark edilme isteklerini ise çok kafanıza takmayın,zira normalsiniz:)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top