Vibratörün İcadı


Penis görünümlü ilk vibratörü kim buldu?

‘’Vibratörün tarihçesi’’ isimli yazımda,titreşim yayan,bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan cihazların zaman içerisinde nasıl seks oyuncağına dönüştüğünü açıklamıştım...

Bu yazımın konusu ise penis görünümlü ve et hissi veren ilk vibratörün kim tarafından ve hangi amaçla icat edildiği.Hayli eğlenceli ve ilginç bir geçmişe sahip olan et dokusundaki vibratörün hikayesini okumaya hazırsanız,hemen başlayalım!

A.B.D Brooklyn ‘de yaşayan oto tamircisi Gosnell Duncan,1965 yılında işyerinde bir iş kazası geçiriyor ve belden aşağısı felç oluyor.Üzerine kaynak yaptığı kamyonet düşen Duncan,cinsel gücünü de tamamen kaybediyor ve penisi erekte olmuyor.

Yetenekli bir tamirci,yakışıklı bir dansçı da olan Gosnell Duncan,sevdiği kızla hastanede evleniyor.Duncan’ın eşi,kocasının cinsel yetersizliğini hiçbir zaman sorun etmiyor(Zaten bunu bir sorun olarak görse Duncan’la hastanede evlenmezdi).Ama karısını çok seven Duncan,onun cinsel anlamda da tatmin olması için neler yapabileceğini düşünüyor.


Engelli dernekleri içerisinde aktif yer almaya başlayan Duncan,1971 yılında İndianapolis’te yapılan bir sakatlık konferansına katılıyor.O konferansta ele alınan engellilerin cinsel hayatına dair konuların bir oturumda yeni bir şeyler söylenmediğini fark ediyor ve döndüğünde eşini tatmin edecek penis görünümlü,ten dokusunda bir yapay penis geliştirmeyi kafasına koyuyor...

İlk yapay penisi (dildo) ısıl işlem görmüş lastikten imal ediyor.Ancak yumuşak olsa da,lastikten (kauçuk) yapılan vibratörler hem kötü koku yayıyor hem de eriyor.Bilinmesi gereke konu ise; engellilere bir tür şifacı olmak isteyen Duncan,bu işe ticari bir hevesle atılmıyor.

Tamircilik mesleğine devam eden Duncan,kokmayan,cildi tahriş etmeyen,kolayca erimeyen ve kolayca temizlenebilen vibratör malzemesi arayışlarına devam ederken,bir motor aksamı fark ediyor.Bu lastik benzeri aksam yüksek motor ısısına rağmen hemen erimiyor,oldukça yumuşak ve kolay temizleniyor.

Silikon olan bu motor parçasının üreticici General Electric’e mektup yazarak derdini anlatıyor.General Elektrik Duncan’ın isteğine duyarsız kalmıyor ve bir kimyagerini ona yardımcı olması için görevlendiriyor.Duncan ve kimyager dokuz aylık çalışmanın sonunda tam istedikleri gibi bir silikon formülü elde ediyorlar ve bu formülle ilk profesyonel vibratör üretimi başlıyor.

Gosnell Duncan ilk silikon dildoyu Paramount Therapuetic Products (Paramaount Tedavi Ürünleri) adı altında satmaya başlıyor.Aşağıda firmanın o dönemin gazetelerine verdiği reklamlarından birisi yer almakta.


70’li yıllarda başlayan özgürlükçü hareketlerin etkisiyle feminist kadın hareketi de ivme kazanıyor.O dönemin feministleri penis görünümlü vibratör ve dildo ile mastürbasyon yapmanın ataerkil toplumun bir dayatması olduğunu iddia ederek şiddetle karşı çıkıyorlar.

Dell Williams isimli  feminist,dünyanın ilk feminist sex shopunu  New York’da açıyor.(ismi Eve’s Garden).Diğer feministler gibi Williams’da ten renginde,penis şeklinde olan dildoların satışını yapmıyor.Onu ikna etmek ise yine Gosnell Duncan’a düşüyor...

Williams ile görüşmesinin ardından,Venüs isiml,pembe ve çikolata renkelerinde olan,penise benzemeyen dildolar üretip Eve’s Garden’da satışına başlanıyor.Bu ürünelre günümüzün modern vibratörlerin ataları da diyebiliriz...

Aşağıda Eve’s garden’ın o dönem verdiği gazete reklamlarından birisi yer almakta.


İlerleyen  dönemde diğer bir feminist girişimci olan Joani Blank,ilk profesyonel seks oyuncakları mağazasını 1977 yılında,San Fransisco’da açıyor.Oldukça büyük ve ürün çeşitliliği olan bu sex shop aşırı talep görüyor.Özellikle Duncan’ın fikir babalığını yaptığı Venüs model dildolar peynir ekmek gibi satılıyor.

1980’lerden günümüze kadar olan süreçte ise vibratörler hızla gelişim gösteriyor,kadınların ve çiftlerin seks hayatlarından daha fazla yer almaya başlıyorlar.

Özet;’’Ve kadınlar vibratörü keşfetti...’’ cümlesinin gizli öznesi Gosnell Duncan dersek sanırım abartmış olmayız...Teşekkürler Duncan! ;)

Tavsiye:Sitemizin alt kuruluşu olan Mahrem Shop'ta kaliteli ve ekonomik vibratör çeşitleri bulunmakta.Mahremiyetinize gösterilen kadın özeni huzurla alışveriş yapmanıza yardımcı olabilir.

Mahrem Shop ''VİBRATÖRLER'' sayfasına gitmek için linki tıklayabilirsiniz: http://mahremshop.com/urun-kategori/realistik-vibratorler/

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top