Yazışırken Emoji Kullananların Libidosu Daha Yüksek Oluyor


Mesajlaşırken Sıklıkla Emoji Kullananların Cinsel İsteği Daha Fazla

Yazı başlığını okuyunca ‘’Yok artık,ne alaka?!’’ diyen takipçilerimi duyar gibiyim...Lakin,Amerika’da yapılan 2 yeni klinik anket çalışmasının verileri de doğruluyor ki;emoji kullanımı ile cinsel istek arasında doğru orantılı bir  bağlantı var...

Whats App,Viber,SMS,Skype başta olmak üzere,internet tabanlı tüm iletişim ortamlarında emojili yazışmanın sex isteği ile nasıl bir bağlantısı olduğunu açıklamadan önce,anket çalışmalarını genel olarak inceleyelim;

Plos One isimli klinik çalışma yayın sitesindeki ilk ankete,yaşları 18-94 arası 5327 kişi katılmış...Katılımcılara ilk önce;’’mesajlaşırken emoji kullanıyor musunuz,kullanıyorsanız neden?’’ ardından da mevcut cinsel yaşamları ile ilgili birkaç soru sorulmuş.


Anket sonuçları özetle şu şekilde;

Katılımcıların %38 ‘i hiç emoji kullanmıyor.%29 ‘u nadiren kullanıyor.%28’i arada sırada kullanıyor.%3’ü her mesajda mutlaka bir tane emoji kullanıyor.%2,5 ‘i ise her mesajda birden fazla emoji kullanıyor...

‘’Neden birisiyle yazışırken emoji kullanıyorsunuz?’’ sorusuna verilen ortak cevaplar ise şunlar;

•Karşımdakine daha özel ve kişisel mesaj iletebilmek için.

•O anki duygularımı daha sıcak ve samimi ifade edebilmek için.

•Emoji kullanmak,yazışmaktan daha kolay ve hızlı.

•Emoji kullanmak popüler.Herkes kullanıyor,ben de kullanıyorum.

İkinci çalışmanın sonuçları da benzer veriler içermekte...Onu da kısaca özetlemek gerekirse;

Yazışmalarında sürekli emojilerle duygu durum ifadesi yapan insanlar,daha sık sex yapıyorlar.Hiç emoji kullanmayan katılımcılar hem daha az sevişiyorlar hem de,daha kuralcı cinsel standartlara sahipler.


Ancak, bu iki çalışmaya ülkemizin koşulları gereği iki itiraz geliştirebilir;

Birincisi:Cinselliğin kapalı yaşandığı,baskılamanın olduğu Doğu toplumlarında sadece emoji kullanımına bakarak cinsel istek konusunda bir fikir yürütmek güç...Çünkü,bir kadın sekse düşkün olabilir ancak,çevresi tarafından yanlış anlaşılmamak için yazışmalarını daha donuk ve emojisiz yapabilir.

İkincisi ise;Gelişmekte olan ülkelerde,sosyal,kültürel ve ekonomik dalgalanmalar hızlı olmakta.Yani ülke gündemi aniden değişebilmekte...Batı ülkelerinde ise daha stabil ve bilinen bir hayat yaşamakta...Çevresel koşullara bağlı olarak aniden gelişen bir durum nedeniyle,yazışmalarında emoji kullanan bir insan,morali bozulup bir süre emojisiz yazışabilir.Benzer şekilde,ekonomik koşulları bozulan bir insan da duygu durumunu ifade etmek istemeden.düz ve standart mesajlaşmayı tercih edebilir.

Özetle;Bu iki çalışmanın verileri genel anlamda doğru...Ancak çevresel ve topluma dair etkenleri de hesaba katmak gerekir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle....

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top