seks efsaneleri ve bilimsel gerçekler


Doğru bilinen ama gerçek olmayan seks efsaneleri

Seks ve cinsellik konularında kulaktan kulağa dolaşan efsaneler vardır.Bu efsanelerin büyük kısmı gerçek olmamasına rağmen,bazı kadın ve erkekler bunlara inanıp,kendileri ve partnerlerinden gereksiz beklentilere girerler.

Seks hakkında kulaktan dolma bu efsanelere itibar etmemeniz,kendiniz ve eşinizden beklentilerinizi gerçekçi bir seviyeye çekmeniz için bu yazıyı hazırladım.Çünkü,ilişki danışmanlığı yaptığım bazı çiftlerin bu yanlış bilgilere inanarak sağlıklı bir cinsellik yaşayamadıklarına şahit oldum.Yazımda,konunun daha iyi anlaşılması için,danışanlarımdan gelen soruları elimden geldiğince sorulduğu haliyle yazacağım,bu konuda affınıza sığınıyorum.

Sorularla seks efsaneleri ve gerçekler

Bir arkadaşım gecede 5 posta atıyormuş,biz eşimle ancak 1 kez sevişiyoruz.Bu mümkün mü?

Yaş ve cinsellikten ayrı kalınan zamana bağlı olarak,erkek ve kadınların seks performansı değişebilir.Ama,rutin bir hayat süren,işi gücü olan,düzenli bir seks hayatı olan insanların sürekli olarak bir gecede  beş sefer sevişmesi ve hepsinde orgazm olması imkansızdır.Konunun esas önemli tarafı ise;Sekste skora odaklanmak cinsellik kavramının içini boşaltır.Bu durum bir süre sonra,kendinize ve partnerinize olan saygınızın azalmasına neden olabilir.Peki,bir gecede kaç sefer sevişmek normaldir?  Diye soracak olursanız;Kadın ve erkeğin bedensel ve ruhsal orgazma ulaştığı,birbirlerine olan sevgi ve arzularını tüketmedikleri sayı normaldir.Bu sayı 1-3 kez sevişmek olabilir.Ama tekrar ediyorum,lütfen sayıya değil içeriğe odaklanın.

Ayakları büyük olan erkeğin peniside büyük olurmuş bu doğrumu?

Yapılan birkaç bilimsel araştırmada penis boyu ile ayak boyu arasında bir bağlantı saptanamamıştır.Konuyla ilgili diğer iki efsane ise,el ve burun büyüklüğüne göre penis boyu tahminidir ve bunlarda efsaneden ibarettir.Eli büyük olan veya burnu uzun olan erkeğin penisi büyük olacak diye bir kural yoktur.Peki,normal penis boyu kaç santim olmalıdır? Diye soracak olursanız,’’Boyu mu işlevi mi önemli’’yazımda ayrıntılı olarak ele aldığım üzere,12-16 santim arası bir penis,kadın orgazmı ve cinsel tatmin için yeterlidir.


Bir arkadaşımın sevgilisi hiç boşalmadan yarım saat sevişiyormuş,benim erkek arkadaşım 10 dakikada boşalıyor.Seks süresini uzatmak için ne yapmak gerekir?

Sağlık sayfası editörümüzün kaleme aldığı’’Erken boşalma nedir,tedavisi nasıl olur?’’yazısında bu konu bilimsel olarak açıklanmıştır.Eğer bir erkeğin penisi 5 dakikadan uzun süre vajina içinde boşalmadan kalıyorsa erken boşalmadan söz edilemez.Ancak kadınların bazen 5-10 dakikalık aktif sevişmede boşalması mümkün olamamaktadır.Eğer eşiniz veya sevgiliniz beş dakikadan uzun süre aktif olarak vajinada kaldığı halde boşalamıyorsanız,kolay orgazm için şunları yapabilirsiniz;

-Ön sevişme sürenizi artırın.

-Sizi tahrik eden fanteziler deneyin.

-Orgazma odaklanmayın,kendinizi rahat bırakın.

-Sizi daha çok uyaran yeni pozisyonlar deneyin.(Bu konuda ‘’Kadın orgazmı için en iyi seks pozisyonları’’yazısını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Dikkat ettiniz mi bilmem,seksle ilgili efsanelerin hepsi skor,sayı ve süre ile ilgili...Özellikle erkekler kaliteli seks için rakamlara büyük önem vermekteler.Sağlıklı bir cinsel yaşam için sayılardan uzak durmak,seksi birlikte haz alınan bir paylaşım olarak görmek gerekir.

Not:Bu makale TAM Koçluk tarafından yazılmıştır.Cinsel konularda farklı yaklaşımlar ve etkili çözümler için tıklayın!

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top