tek gecelik ilişki yaşamak istiyorum,bu normal mi?


Tek gecelik ilişkiler normal mi?

Erkek dünyasında oldukça yaygın olan tek gecelik kaçamaklar,kadınlar arasında da hızla yaygınlaşıyor.İngilizce ‘’one night stand’’denilen tek gecelik ilişki yaşama oranları Batı ülkelerinde %40’ lara yaklaşmış durumda.

Ülkemizde bu kadar yüksek oranlarda olmasa da,ekonomik özgürlüğü olan kadınlar arasında giderek yaygınlaştığı bilinen bir ilişki türüdür,tek gecelik kaçamaklar.Yazıma başlamadan önce belirtmeliyim ki;Bu yazı ne tek gecelik ilişkiyi öven,ne de tek gecelik ilişki yaşayan kadınları suçlayan bir yazı olacak...Konuyu sosyal-psikolojik temelde ele alıp objektif olarak değerlendirmeye çalışacağım.

Tek gecelik ilişki nedir?

Hiçbir duygusal bağ olmayan bir insanla,sadece seks  ve cinsellik odaklı yaşanan ve devamı olmayan ilişki türüne tek gecelik ilişki denir.

İnsanlar neden tek gecelik ilişki yaşarlar?

*Duygusal boşluk

*İntikam hisleri

*Kıskandırmak

*Değişiklik isteği

*Psikolojik bozukluklar(seks bağımlılığı,kişilik bozukluğu,mani v.d)

*Beğenilmek ve arzulanmak isteği


Nedenleri ile insanlar bir gecelik kaçamaklar yapıyorlar.Danışmanlık hayatımda çok farklı nedenlerle tek gecelik aşk yaşayan insanlar duydum ama ,temel nedenler yukarıda saydığım şekilde özetlenebilir.


Tek gecelik ilişkinin riskleri neler?

Tek gecelik kaçamaklara ilişkin şu  konuları  göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim;

-Tek gecelik ilişki,sizi her şeyi tüketme eğilimine sokar;Özellikle alışkanlık haline getirilen tek gecelik ilişkiler;Aşkın,sevginin ve en önemlisi paylaşmanın verdiği mutluluğun yerini asla doldurmazlar.Geçici zevkler için yaşanan tek gecelik kaçamaklar,ileride daha büyük boşluklara ve psikolojik sorunlara neden olabilir.

-Hastalık kapma riskiniz artar;AIDS,Hepatit,Genital Herpes gibi hastalıklar başta olmak üzere,cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapabilirsiniz.

-Can güvenliğiniz tehlikeye girebilir;Daha önce hiç tanımadığınız,psikolojik ve fiziksel sağlık düzeyini bilmediğiniz birisiyle yaşayacağınız tek gecelik ilişkide şiddet görme,daha kötüsü ölüm riski yaşama ihtimaliniz daha yüksektir.

-İş ve sosyal yaşamınız olumsuz etkilenebilir;Tek gecelik ilişki yaşanılan erkek tarafından maruz kalınan şantaj,erkeğin tek gecelik ilişkiyi ileriye taşımak konusundaki ısrarcı tavırları,yaşamınızı ve işinizi tehdit eder hale gelebilir.Hemen bir örnek vereyim;Tek gecelik ilişki yaşadığı erkeğin ısrarla devam etmek istemesi,her gün işyerine gelmesi nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan bir kadın danışanım olmuştu.


Tek gecelik ilişki normal mi?

Geldik konunun en tartışmalı bölümüne...Bir kısım insan için tek gecelik ilişki iffetsizlik sembolü iken,bir kısım insan bazı nedenler var ise,bunun gayet doğal olduğunu savunmaktalar.Benim yorumum ise şu şekilde;Kimse kimsenin namus savunucusu veya ahlak bekçisi değil.Tek gecelik ilişki yaşayan bir kadın,eğer bunu içselleştiriyorsa ve özsaygısını yitirmemişse,bence ortada diğer insanları ilgilendirecek bir sorun yoktur.Eğer bir kadın,yaşadığı tek gecelik ilişkiden dolayı pişman ise,kendisine saygısını yitirmişse,psikolojik olarak bir travma yaşıyor ise,hata olarak gördüğü tek gecelik kaçamaktan ders alıp hayatına devam etmelidir.Tek gecelik ilişkiden kaynaklanan pişmanlık,üzüntü,vicdan azabı gibi olumsuz duygularla baş edilemiyorsa profesyonel bir destek alınmalıdır.


Özetle;Kimse kimseyi bir şeylerle etiketlememeli,başka hayatlara saygı duymalı.

Tek gecelik ilişki yaşamak isteyenlere önerilerim ise ;

-Mutlaka korunun(Sizin korunmanızın yanı sıra erkeğin kondom kullanması çok daha önemli)

-Yeni tanıştığınız biriyse kesinlikle evine gitmeyin.

-Bir arkadaşınızı konuyla ilgili bilgilendirin(gittiğiniz yer,birlikte olduğunu erkeğin ismi v.b)

-Hijyen kurallarına uyun.

-Mümkünse kişisel detaylarınızı  paylaşmayın(gerçek adınız,işiniz,adresiniz,telefon numaranız v.b)

-Gece bittiğinde uygun bir bahane ile yanından ayrılın.

Tek gecelik ilişki yaşayan veya yaşamak isteyen her kadın ve erkek için son önerim ise;

-Tek gecelik ilişkinin heyecanına kapılıp,kaliteli ilişkiler yaşamayı ihmal etmeyin. :) 

Not: Bu makale Tam Koçluk tarafından yazılmıştır.Tek gecelik ilişki konusunda deneyimli ve güvenilir bir uzmandan destek almak için tıklayın 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top