5:2 Oruç diyeti nedir nasıl yapılır ?


Oruç diyeti nedir ,nasıl yapılır?

2013 yılının sonlarında doğru ortaya çıkan 5-2 Oruç diyeti ,hızlı kilo verdiren diyet arayan kadınların en popüler diyeti oldu !

Popülerliğinin nedeni sadece hızlı kilo verdirdiğini iddia etmesi değil,5 gün boyunca yeme /içme sınırlaması olmaması! Bir nevi ''yiyerek zayıflama'' diyeti de denilebilir.

Yaz mevsimine fazla kilolarından hızla kurtulup,fit ve sağlıklı girmek isteyen kadınlar oruç diyetini uyguluyorlar...Peki oruç diyeti sağlıklı mı?

İngiliz doktor Michael Mosley tarafından keşfedilen açlık (oruç) diyeti hakkında merak edilen her şeyi içeren soru-cevap şeklinde bir yazı hazırladık.

5.2 Oruç diyeti nedir ?

Haftanın beş günü istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz,haftanın iki günü ise kalori alımını erkekler için 600,kadınlar için 500 ile sınırlayan bir diyet.

5:2 Açlık diyeti mucidi Dr. Mosley’ e göre,iki gün kalori alımını 500-600 ile sınırlamanın hızlı kilo vermenin yanında,sağlık için bazı faydaları da bulunmakta.Mosley,bazı bilimsel çalışmalara dayanarak,Oruç diyetinde yaşanan açlığın alzheimer’i önlediğini,kötü kolesterolü düşürdüğünü ve kalp sağlığına olumlu katkıları olduğunu iddia ediyor.


5:2 Oruç Diyeti sağlıklı mı,zararları neler ?

Yukarıda da belirttim gibi,bazı doktor ve diyetisyenler, yapılan bilimsel çalışmalara dayanarak oruç diyetinin hem kilo verdirdiğini hem de sağlığa olumlu katkıları olduğunu savunuyorlar.

Aynı fikirde olmayan bilim insanlarının iddiası ise,oruç diyetinde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının bozulacağı yönünde.Özellikle 5 gün boyunca kalori sınırlaması olmaksızın beslenip,ardından aniden sınırlı beslenmeye geçmenin sindirim sistemine (mide/karaciğer) ve boşaltım sistemine (böbrekler) zarar verebilir.

Karşıt görüşte yer alan hekim ve diyetisyenlerin bir diğer önerisi ise ; temkinli olmak... Çok yeni bir diyet akımı olması nedeniyle,oruç (açlık)diyetinin fayda ve zararlarına dair yeterince bilimsel veri olmadığını savunan doktorlar,diyete temkinli yaklaşılmasını,risk grubunda yer alan hastaların(böbrek,mide,karaciğer) açlık diyeti yapmamasını öneriyorlar.


5/2 Oruç diyeti nasıl yapılır ?

Haftayı, adında da anlaşılacağı gibi 5+2 =7 güne bölüyorsunuz.Beş gün aşırıya kaçmamak koşulu ile yeme – içme konusunda kendinize bir limit koymuyorsunuz.Geri kalan iki günde ise kalori alımını kadınsanız 500,erkekseniz 600 kalori ile sınırlandırıyorsunuz.

5:2 Oruç diyeti örnek beslenme planı

Aç kalınacak iki gün için 500-600 kalori içeren kahvaltı-öğle yemeği-akşam yemeği seçenekleri şu şekilde sıralanabilir;

Kahvaltı

1 /2 Kase Yağsız yoğurt (24 kalori)  + 1 çorba kaşığı kuru üzüm (42 kalori) + 4 adet  badem (28 kalori)= 94 kalori

1 orta boy yumurta ile yapılan ıspanaklı omlet: 1 yumurta (78 kalori) + 60 gram ıspanak (16 kalori) = 94 kalori


Öğle yemeği 

1 kase patates çorbası + 1 dilim yulaf ekmeği = 134 kalori

1 porsiyon yumurtalı patates salatası = 170 kalori

1 kase sebzeli piliç çorbası = 155 kalori


Akşam Yemeği

1 porsiyon kepekli makarna = 150 kalori

1 kase domatesli karides salatası = 178 kalori

1 porsiyon sebzeli piliç sote =199 kalori (piliç göğüs kısmı tercih edilmeli)

3 adet yağsız etten yapılan köfte /yeşillikler ile =222 kalori (kıyma yağsız olmalı)

Yukarıda yer alan günlük beslenme alternatifleri ile,oruç diyetinin iki günlük aç kalma evresini toplam 500-600 kalori ile tamamlarken,sağlığınız için gerekli proteinleri de yeterli miktarda almış olacaksınız.Özellikle; yulaf ekmeği ,yağsız et ,ızgara yağsız balık ve yumurtayı,sağlığınızı korumak için bu iki günde mutlaka almanızı tavsiye ediyorum.

Su tüketimini artırmak da (günlük 2,5-3 litre) oruç diyetinin  olası zararlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top