Az yemek için ne yapmalı ?


İştah azaltmanın 8 yolu

İştahınız çok açık ve bir türlü az yemeyi başaramıyorsunuz :( Öncelikle bilmelisiniz k, yalnız değilsiniz,bu nedenle rahat olun!Kadınların yarıdan fazlası sizinle aynı sorunu yaşıyorJ

İştah azaltmak için en iyi yöntemler hangileri ? Az yemek için neler yapılmalı? İştahımı nasıl kapatırım? Gibi bir sürü sorunun cevabını kara kara düşünüyorsanız,size 8 önerimiz var ! Kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle hem iştahınız azalacak,hem de hızla kilo verecekseniz.İşte daha az yemenize yardımcı olacak öneriler;

1-Yemeğin miktarından çok kalorisini hesaplayın;Az yemek için en önemli adım kalori hesabı yapabilmektir.Eğer yediğiniz öğünün kaç kalori olduğunu bilirseniz,yemeğin miktarının çok önemi olmaz.Normal günlük aktiviteleri olan bir kadın için gereken kalori miktarı 1000-1500 kkcal civarındadır.Çok büyük porsiyon yediğiniz bir diyet menü 300 kalori olabilirken,iki dilim baklava 1500 kaloridir.Çoğu saygın diyet sitesinde kalori hesaplama araçları mevcut. Her öğününüzü bu kalori metreye göre hesaplayarak yiyin.Daha fazla bilgi almak için, ‘’Kalori ve obezite hakkında herşey’’isimli bilimsel yazımızı okumanızı tavsiye ederim.


2-Kendinize telkinde bulunun;Çok acıkmış bir psikoloji ile oturacağınız bir yemekte en az 2000 kalori alırsınız!Çok acıkmış olsanız bile yemeğe oturmadan en az 20 dakika önceden başlayarak kendinize çok aç olmadığınızı,bu sefer az yiyip kendinize kızmayacağınızı,aslında yediklerinizin yarısı ile dahi doyabileceğinizi telkin edin.Bu telkinler esnasında çok yediğiniz zamanlardaki halinizi düşünün.Diyet veya az yemek yeme, psikolojik bir telkin olmadan başarılı olamaz.


3-Küçük tabaklar tercih edin;Ev veya iş yerinde öğle arası gittiğiniz mekanda büyük tabakları unutun ! Hatta evinize sadece kendinize özel küçük tabaklar alın.Normal bir tabağa koyduğunuz porsiyonu küçük tabağa koyduğunuzda ne kadar büyük bir öğün olduğunu fark edeceksiniz.

4-Yemekten önce su için; Yemeğe başlamadan en az 10 dakika önce yarım litre su tüketin.Eğer imkanınız var ise,yanınızda bir adet salatalık bulundurun,suyun hemen ardından bu salatalığı yiyin.Mideniz dolmaya başladığı için açlık sinyalleri daha zayıf gönderilecek ve sizde yemeğe saldırmayacaksınız.


5-Yavaş yiyin;Çoğu diyet programında en temel konu yavaş yiyebilmektir.Lokmaları çiğneyerek yutun.

6-Dikkatinizi dağıtın;Yavaş çiğneyerek yediğinizi bir öğünde,çiğneme esnasına yemekten farklı şeylere odaklanın.Gözünüzün tam önünde açık büfe menüler,bol kalorili yemekler var ise, oraya odaklanmayın.Aklınıza az yediğinizde kendinizde olacak güzel değişimleri getirin.Örneğin,yaz tatilinde giyeceğiniz bikini veya kilo aldığınız için giyemediğiniz,dolabınızda öylece duran elbiseyi düşünün.Bu şekilde motivasyonunuzda artacaktır.


7-Yulaf ve tam buğday ekmeği tüketin;Siz de ekmek yemeden doymayan kadınlardansanız,ekmeğiniz yulaf veya tam buğday ekmeği olsun.Bu iki ekmek türü zengin lif içerdiği için sağlığınıza çok yararlıdır.Ayrıca,hem çiğneme süreleri normal ekmeğe göre daha uzundur, hem de tokluk hissi verirler.Lifli gıdalar iştah kesmek, hızlı ve sağlıklı kilo vermek isteyen herkesin mutlaka tüketmesi gereken besinlerdir.Lifli gıdalar hakkında diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


8-Yemek bitince kalkın;Ailenizle evde veya iş arkadaşlarınızla dışarıda yediğiniz yemekte yukarıdaki tüm önerileri uyguladıysanız,sizin için o ortamdan ayrılma vakti gelmiştir.O sofrada kalacağınız her saniye,yeni bir şeyler yeme isteğinizi tetikleyebilir.Özellikle tatlıya zaafınız varsa,herkesin kalkmasını beklemeden, sofradakilerden izin istemenin zamanıdır.J

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top