Buz diyeti nedir ?


Buz diyeti kilo verdirir mi?

Diyet ve kilo vermeyle ilgili sürekli yeni  kitaplar ve diyet listeleri yayınlanıyor.Günümüz insanlarının en büyük kabuslarından olan fazla kilolar,bu tür kitapları ve diyet programlarını yayınlayanlar içinde iyi bir gelir kapısı oluyor.

Son günlerde bu tür popüler diyetlere bir yenisi daha eklendi! Amerikalı Gastroenterolog Brian Weiner tarafından geliştirilen ve kitabı yayınlanan Buz Diyeti (Ice Diet) ,insanların buz yiyerek kilo verebileceğini iddia ediyor.Önce Weiner’in buz diyeti ile ilgili savunduğu şeylere bir bakalım;

Buz diyeti nasıl yapılır?

Weiner,insanların buz tüketimin kilo vermeye iki türlü katkısı olduğunu öne sürüyor;

-Buz yemek metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur.

-Buz yiyen insanlar yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durur.

Weiner’in kitabında yer alan bilgilere göre,günde 1 litre buz tüketen bir insan 160 kalori yakıyor.Bu yakılan kalori miktarı ise,yaklaşık 1,6 kilometre tempolu yürüyüş yapmakla yakılan kaloriye eşit.Yani günde bir litre buz yemek=1,6 kilometre tempolu yürüyüşte yakılan kalori.

Esasen soğuk su içmenin metabolizmayı hızlandırdığını,vücudun alınan soğuk suyu ısıtmak için kalori harcadığını bilimsel kilo verme yöntemlerini ele aldığım bir iki yazımda zaten açıklamıştım.Weiner bu bilimsel gerçekliği bir diyet programının merkezine oturtmuş.

Buz diyetiyle kilo verilir mi?

Buzun ve soğuk su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğu bilimsel bir gerçek olmakla birlikte,bunu bir diyet ve kilo verme yöntemi olarak uygulamak biraz zor.Neden mi?

-Her gün bir litre buz tüketmek zor;Bu miktarda buzu sürekli tüketmek başka sağlık sorunlarına neden olabilir.Özellikle dişler ve sindirim sistemi sürekli buz yemekten dolayı sağlığını kaybedebilir.

-Hadi diyelim buz diyeti yapan insanlarda buz bir sağlık sorununa yol açmıyor.Peki,çalışan insanlar ofis ortamında veya öğrenciler okullarında buzu her gün nereden bulup, nasıl yiyecekler?

-Bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış veriler yok;Buz diyetinin kilo verdirdiğini ispatlayan,yeterli sayıda insanla yapılmış bilimsel verilerin olmayışı diğer bir sorun.Weiner’in  kitabında yer alan tüm iddiaları kişisel gözlemlerine dayanıyor.

Sonuç;Buz metabolizma hızlandırır ama bir diyet programı olarak önerilemez.Sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak bilimsel önerileri ‘’Fitness&Diyet’’Sayfasındaki yazılarda bulabilirsiniz.

Not:Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim;Metabolizma hızlandırmanın 11 yolu http://guzelimguzel.com/Detay/Fitness-&-Diyet/metabolizma-hizlandirmanin-11-yolu/301

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top