Daha fazla su tüketmeniz için 4 neden!


Su içmenin vücuda faydaları

Su tüketmenin sağlıklı yaşam için  faydaları saymakla bitmiyor.Fazla su içmekle ilgili olumsuz haberler yayınlasa da,yapılan çoğu bilimsel araştırma gösteriyor ki,Su tüketimini artırmak sağlığımız için son derece faydalı.

Hatta,Amerika Gastroenteroloji Dergisinde   yer alan bir makaleye göre,sağlığımız için,su tüketimini artırmak,lifli gıda tüketimini artırmaktan daha faydalı !

Su içmek ;

-Vücut ısınını düzenlenmesine yardımcı olur.

-Terleme ve tuvalet yoluyla vücuttaki toksinlerin atılımını sağlar.

-Omurilik ve hassas vücut dokularının korunmasına destek olur.

Yapılan yeni çalışmalar,sağlıklı bir yaşamın anahtarının içtiğimiz suyun miktarını artırmak ile doğru orantılı olduğunu gösteriyor.Kısaca göz atalım;


1-Diyet esnasında kilo vermeye yardımcı olur:2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre,yemekten önce bir bardak su içen insanlar,su içmeyenlere göre daha hızlı kilo vermişler.

2-Böbrek Hastalıklarını önleyici rolü vardır:Avustralya Sydney Üniversitesinin yaptığı bir çalışma,düzenli ve yeterli su tüketiminin,kronik böbrek rahatsızlıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir.

3-Vücut fonksiyonlarını düzenler : 2011 yılında,14 koşucu üzerinde yapılan bir çalışmada,molalarında su içmeyen koşucuların vücut sıcaklığı ve kalp atım hızları,su içenlere göre daha kötüydü.Su içmek,sindirim sistemi ve dolaşım sistemi fonksiyonlarının düzenli hale gelmesinde belirleyici rol oynamaktadır.Yine bu çalışmada,koşuculardan su içenlerin,daha hızlı ve sağlıklı koştuklarını ispatlayan veriler çıkmıştır.

4-Duygu durumunuzu düzeltmeye yardımcıdır :Amerika’da yayınlanan The Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre,düzenli ve yeterli miktarda su içen insanlar daha az baş ağrısı çekiyorlar,daha mutlular,daha iyi konsantre oluyorlar ve olumsuz düşüncelere daha az kapılıyorlar.


Günde ne kadar su  içmeliyiz?

Günde 2-3 litre su içmek yeterli diyor uzmanlar...Su gereksiniminizi hesaplamak için bir diğer yöntemde,ağırlığınızı 32 gram ile çarpmak.Örneğin 60 kg iseniz,60x32 =1,98 litre,yani 2 litre 

Bol sulu günler yaşamanız dileğiyle ! J

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top