Detoks diyeti nedir ? Sağlığa zararları nelerdir?


Detoks diyeti sağlığa zararlı mı?

Son yıllarda popülaritesini giderek artıran detoks diyeti  hakkında bilim insanlarınca ortaya atılan iddialar bir hayli ciddi..Arınma (detoxing) için yapılan bu diyetin aslında farklı sağlık sorunlarına neden olabileceği yine bazı diyet uzmanları tarafından önemle üzerinde durulan bir gerçek.

Bu kadar trend olan detoks diyeti hakkında genel bir bilgilendirme yapalım,arından detoks diyetinin sakıncalarını sıralayalım;

Detoks diyeti nedir?

Belirli bir süre için , katı gıda almadan,sadece diyet uzmanı tarafından belirlenen  meyve ve sebzelerin suyu ile beslenerek vücudu zararlı maddelerden ve toksinlerden temizlediği iddia edilen diyete detoks diyeti deniyor.

Not: Yukarıdaki tanım,bazı detoks diyetlerini tam olarak kapsamasa da,genel anlamda bir tarif için yapılmıştır.


Detoks  diyetinin riskleri nelerdir?

1-Detoks diyeti sizi yanıltabilir

Zaten sıvı ve sıkılmış meyve sebzelerin suyu ile beslenmek ,metabolizmayı yavaşlatır.Yavaşlayan metabolizma ile birlikte bağırsak içeriğini,karbonhidrat rezervlerini ve sıvıları kaybederek kilo veriyor olabilirsiniz ama, detoks diyeti bittiğinde verilen kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

2-Detoks diyeti bazı hastalıklara neden olabilir

Belki şaşıracaksınız ama,çoğu detoks diyeti arınma için en gerekli şey olan lifli gıdalardan yoksundur! Lif yönünden fakir meyve ve sebze suları beslenmek ise,mide asidini artırarak reflü,ülser,mide yanması gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Ayrıca,meyve suyunda bulunan fruktoz(meyve şekeri) kan şekerini yükseltebilir,diyabet hastalarında daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


3-Detoks diyeti düşük protein içerir

Diğer bazı diyet yazılarımızda ele aldığımız üzere,protein yönünden zengin olmayan hiçbir diyet sağlıklı değildir.Yeterli protein içermeyen diyetler doku ,kemik ve kasları zayıflatır,verilen kilo yağ depolarından değil,kas ve kemiklerden olur.Ayrıca,düşük protein alımı içeren tüm diyetler,tokluk hissi oluşmasını engellerler.Sürekli aç kaldığını düşünen insan,diyeti yarıda kesmeye daha meyillidir.Kısa süreli yapılan detoks diyetinden çıkan insanların daha çok yemelerinin ve bir türlü doymamalarının esas nedeni yetersiz protein alımıdır.

Özetle; Detoks diyeti  bitince verdiğiniz kilolardan fazlasını almanız olasıdır.

Herhangi sağlıksız bir diyeti uygulamadan vücudunuza detoks yapmak isterseniz,aşağıda sıraladığımız sağlıklı ve doğal detoks adımlarını uygulayabilirsiniz;

5 adımda doğal detoks!

1.Adım

Ölçülü yemek yiyin

Aşırı yemeye sadece kilo alımı olarak bakmayın.Kilo ile birlikte zararlı toksinleri de depoluyoruz çok yiyerek... Yemek limitlerinizi kaolri hesabına göe yapın,yavaş yiyin ve limitiniz dolduğunda sofradan kalkın.

2.Adım

Aşırı toksin içeren işlenmiş,paketlenmiş tüm yiyeceklerle vedalaşın.Söylemesi kolay,uygulaması zor bir şey yazdığımızın farkındayız ama,birkaç denemeden sonra başaracak ve katkı maddeleri içeren hiçbir işlenmiş gıdayı tüketmeyeceksiniz.Başlama başarmanın ilk adımıdır.Özellikle meyve kuruları ve makul miktarda kabuklu çerezler sağlıklı atıştırmalıklar için iyi birer örnektir.

3.Adım

Mümkün olduğunca organik beslenin.Eğer organik ürünler pahalı geliyor ve alamıyorsanız,doğal yetiştirilmiş ürünler tüketmeye gayret edin,meyve ve sebzeleri mevsiminde yiyin.


4.Adım

Yeterli miktarda sıvı tüketin.Detoks diyetinin de temeli olan sıvı tüketimi, toksinlerin atılması ve böbreklerin sağlıklı çalışması için çok önemlidir.Su başta olmak üzere sağlıklı sıvıları yeteri miktarda içmeye gayret edin.

5.Adım

Akşam yemeği ile kahvaltı arası zaman en az 12 saat olsun.Akşam yemeğinizi mümkün olduğunca erken yemeniz,organlarınızın daha fazla dinlenmesine olanak sağlar.Ayrıca sağlıklı bir uyku için de akşam yemeğini çok yememek,atıştırmalıklardan uzak durmak önemlidir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top