Diyet ve spor yapmadan kilo vermenin yolları


Diyet ve egzersiz yapmadan kilo vermenin garantili yöntemleri

Diyet ve egzersiz yaparak kilo vermek en sağlıklı yöntemdir.Fakat çeşitli nedenlerden dolayı bu ideal yöntem her zaman uygulanamaz.İnsanlar şu sebeplerden dolayı diyet ve spor yapmazlar;

*Günlük koşturmacanın içinde spora vakit kalmaz.İşten yorgun-argın eve gelen  bir insan dinlenmek ister.Zaman yokluğu ve yaşamsal sorumluluklar(aile,çocuk,iş v.d), diyet ve  egzersiz yaparak kilo vermenin önündeki en büyük engeldir.

*Yüksek tansiyon,diyabet,astım başta olmak üzere bazı kronik hastalıklar diyet ve spor yapmayı olanaksız hale getirebilir.

*Açık iştahlı bir insan diyet stresi yaşayıp ,aç kalınca agresif olur ve diyet yapmaktan kaçınır.

*Kişilik yapısı gereği fazla hareket etmek istemeyen,terlemekten,koşmaktan nefret eden bir insan doğal olarak spor yapmayı da sevmez.

Peki diyet ve spor yapmadan kolayca kilo vermek mümkün mü? Bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirerek diyetsiz kilo vermek ,spor yapmadan formda kalmak mümkün olabilir.

İşte,sporsuz ve diyetsiz kilo vermenin yolları !

Öğün aralarında sade kahve için

Kahvenin tokluk hissi yarattığı ve zihinsel anlamda beyni diri tuttuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Öğün aralarında içeceğiniz bir fincan sade kahve iştahınızı kapatır,sağlığınızı korumaya yardımcı olur.Örneğin sabah 10.30 Öğleden sonra 15.00 kahve içmek için en uygun zamanlardır.Günde iki- üç fincan kahve kalp damar sağlığınızı korumaya da yardımcı olur.


Tabaklarınızı küçültün

Evdeki diğer insanlar normal porsiyonlarda yemek yemeye devam etsinler ama siz kendinize küçük tabaklarla yemek alın.Bir süre sonra vücudunuz bu miktara alışacak ve isteseniz de büyük tabakta yemek yiyemeyeceksiniz.Bu alışkanlık sizin her öğünde 100-150 Kcal daha az almanızı sağlayabilir.

Kabuklu kuruyemişler tüketin

Badem,ceviz ve fındık mutlaka yanınızda bulunsun.Açlık krizine girdiğinizde ve kahve işe yaramadığında 20 gram (bir küçük avuç) bu kuru yemişlerden yiyin.Bu yararlı besinle hem sağlığınızı korumuş hem de iştahınızı kapatmış olacaksınız.

Uyku kalitenizi ve uyku sürenizi artırın

‘’Uyku ve kilo ‘’ yazımda ele aldığım bir konu...Sağlıklı ve yeterli uyumayan insanların gün içerisinde daha fazla yemek yeme eğiliminde olduğu kanıtlanmıştır.Az uyuyanların aşırı kilo ve obezite oranları sağlıklı uyku uyuyanlara göre anlamlı derecede yüksektir.Günde 7-8 saat uyku sağlıklı bir yetişkin için ideal süredir.


Yemeklerden önce 1 bardak  su için

Her öğünden önce içeceğiniz bir bardak su,tokluk hissi yaşamanıza yardımcı olur.Eğer sağlığınız açısından bir sakıncası yoksa, soğuk su içmenizi tavsiye ederim.Çünkü soğuk su ve buzun metabolizmayı hızlandırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Televizyon karşısında abur cubur tüketmeyin

İnsanların T.V izlerken yedikleri atıştırmalıklarla gereksiz kalori alırlar ve bunun farkında olmazlar. Eğer dizi veya sinema izlerken mutlaka bir şeyler yemeniz gerekiyorsa salatalık,havuç dilimleyip limonlu su ile kokteyl yapabilirsiniz.


Diyet,light,zero tüm kutulu içeceklerden uzak durun

İsmi ne olursa olsun,kola,gazoz,ice tea gibi içecekleri günlük yaşamınızdan çıkarın.Light adı altında satılan bir kutu meşrubat bile ortalama 130 Kcal enerji içermekte.Konunun kilo almaktan daha önemli yanı ise bu tür içeceklerin sağlığınıza çok fazla zararı olması.

Adım sayınızı artırın

Tamam belki spor yapmayı sevmiyorsunuz ama en azından günlük yaşamda attığınız adımların sayısını artırabilirsiniz.Sağlıklı bir inanın günde ortalama 10 bin adım atması önerilmekte.Bunu sağlamak için ; Otobüsten bir-iki durak önce inip eve yürümek,arabayı otoparkta en uzak mesafeye park etmek,asansör kullanımını azaltıp daha çok merdivenleri kullanmak iyi bir çözümdür.Günlük attığınız adım sayısını takip etmek için adım sayar cihaz almanızı tavsiye ederim.


Sözün özü;Spor yapmayı sevmeyenler,diyet yapamayanlar ve hatta tembeller için bile sağlıklı ve hızlı kilo verme yöntemleri mevcut.Konsantre olduktan sonra gerisi gelecektir :)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top