düzenli spor alışkanlığı kazanmanız için 5 öneri


1.Başkaları için değil,kendiniz için yapın;

Düzenli egzersiz yapan kadınların % 69'u sadece kendi memnuniyetleri için egzersiz yapıyorlar. Egzersizi ne kadar başkalarını memnun etmek ya da suçluluk duygusunu ortadan kaldırmak için yaparsanız, onu devam ettirmeniz de o denli zor olur.

 

2. Ulaşılabilir,gerçekçi hedefler belirleyin ;

Egzersiz sevenler genelde, pek egzersiz yapmayanlara oranla hedef belirliyorlar. Belirli, uygulamaya geçirmesi mümkün, kısa zamanlı ve ölçülebilir bir hedef koymak sizi başarıya götürür. Örneğin, "6 ay içinde incecik bir vücuda kavuşmak istiyorum." gibisinden belirsiz ve büyük hedefler yerine, "6 haftada 38 bedene düşmek istiyorum." tarzında bir hedef belirlemek yararınıza olacaktır.

 

3. Bir strateji oluşturun;

Eğer egzersiz yapmadan önce kendinize bir program belirlerseniz, ona bağlı kalmanız daha olanaklı olur ve aynı ölçüde de programı tamamlayabilmekten ötürü daha tatmin olmuş hissedersiniz. Egzersiz sonrasında da kendinizi daha iyi hissedeceğinizden, tekrar yapmak istemeniz çok muhtemeldir. Bu nedenle bir egzersiz sınıfına kaydolmak, bir çalıştırıcıyla çalışmak ya da egzersiz videolarıyla çalışmak işinizi kolaylaştırır.

 

4. Gram hesabı yapmayın;

Başarınızı tartının gösterdikleriyle ölçmek yerine,giysilerinizin üzerinize nasıl olduğuyla ölçün. Araştırmalara göre, tartı hemen o an desteklemese de, egzersizin ardından kendinizi daha ince hissedeceksiniz.Bu nedenle ibrenin sürekli istediğiniz rakamı göstermesini beklemek caydırıcı olabilir. Egzersize başladıktan sonra, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.Bu da vücudunuzu daha çok sevmenizi ve kendi gözünüzde daha iyi görünmenizi sağlayacak. Tüm bu olumlu şeylerin toplamı, programınıza sadık kalmanızı ve dolayısıyla da egzersize devam etmenizi kolaylaştıracak.

 

5.Kendinizi ödüllendirin ;

Belirlediğiniz her ara hedefi gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin.Örneğin;Hedefiniz haftada  bir gün yaptığınız sporu iki güne çıkarmaktı ve bunu başardınız...Kendinize güzel övgü cümleleri kurun.Üç güne çıkardığınızda,kendinize bir spor ayakkabı alın.Bu tür,öz saygı aksiyonları motivasyonunuzu artıracaktır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top