hızlı kilo verme yöntemleri


HIZLI KİLO VERMENİN YOLLARI

‘’Hızlı kilo vermek istiyorum ama veremiyorum!’’diyen kadınların farkında olduğu ama bir türlü uygulamadığı temel kilo verme kurallarını hepimiz biliyoruz...Hızı kalori harcamak için diğer yazılarımızda konu –konu açıkladığımız bilimsel gerçekleri bu yazımızda özet olarak derledik.

Hızlı ve sağlıklı yağ yakmak için bu yazı da bir iki cümle ile özetlenen  tüm kuralların detaylı açıklamaları ‘’Fitness&Diyet’’sayfasındaki diğer yazılarda mevcut.Önerimiz;Hızlı ve sağlıklı kilo vermenin püf noktalarını öğrenmek için o yazıları da okumanız.

Hızlı kilo vermek için neler yapmalıyız?

1-Evde yemek yapın

Evde taze sebze ve etlerle yapılan yemeklerde iştah açan,bağımlık yapan katkı maddeleri bulunmaz.Ev yemekleri ile doymak daha kolaydır.Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre,dışarıda yenilen bir öğün yemek,evde yapılana göre 135 kalori fazladır.

2-Daha fazla su için

Su ve diyet ile ilgili diğer yazımda ayrıntılı açıkladığım gibi,su tüketimi metabolizmayı hızlandırır,yağ tutulumunu azaltır.Sağlıklı bir yetişkin günde 8-12 bardak su içmelidir.Bu da günlük 2-3 litreye denk gelir.

3-Hareketi artırın

Metabolizma hızlandırmanın en iyi yollarından birisi de gün içindeki hareketliliği artırmaktır.Gün içi aktivitelerini artırmak için şu öneriler işinize yarayabilir;Ofiste tüm gün oturarak çalışıyorsanız,asansör kullanmayın,belirli aralıklarla ayağa kalkın ve yürüyün(1 saatte 10 dakika),aracınızla işe gidiyorsanız arabanızı otoparkın en uzak bölümüne park edin.Sağlıklı bir yetişkin günde ortalama 10.000 adım atmalıdır.


4-Kalorili içecekleri tüketmeyin

Diğer iki farklı yazım da açıkladığım gibi;light,zero fark etmeksizin tüm asitli ve tatlı içecekler kilo aldırıyor.Yapılan bilimsel bir araştırmayagöre,düzenli olarak yapay tatlandırıcılı light kola içen kadınların bel çevresi genişliği %500 artmış.Yine bilimsel analizlere göre,günlük alınan kalorinin %31’lik bölümünü içtiğimiz sıvılardan alıyoruz.Dolayısı ile;Tatlı,asitli ve alkollü tüm içeceklerden uzak durun.

5-Ruh sağlığınızı düzeltin

Obezite ve psikolojik durum arasında direkt bağlantı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.Özellikle aşırı stres fazla yeme isteğini artırıyor.Hızlı ve sağlıklı kilo vermenin yollarını arayan bir kadının öncelikle stres ve diğer psikolojik sorunlar açısından kendini değerlendirmesi gerekir.Stresle baş etmek,hızlı yağ yakmanın ilk kuralıdır diyebilirim.


6-Marketlerin abur-cubur reyonlarından uzak durun

Farkında olunmayan,gizli kilo aldırıcılardan biriside,gereksiz abur-cubur tüketimidir.Üzerlerindeki light,diyet,yağsız gibi etiketlere kanmadan,tüm atıştırmalıklardan uzak durmanız,hem sağlığınızı korumanız hem de hızlı kilo vermeniz için önemli bir kuraldır.Bu tür reyonlarda geçireceğiniz zamanı marketlerin sebze/meyve reyonlarında geçirmeniz de kendinize yapacağınız bir sağlık jesti olacaktır.

7-Kredi kartı kullanmayın

İçinizden;’’Hızlı kilo verme yazısı mı yoksa ekonomi sayfası yazısı mı yazıyorsunuz?’’ diye düşünüyor olabilirsiniz J Sizleri daha fazla şaşırtmadan açıklayayım;Alışverişlerini kredi kartı ile yapan kadınların,alışverişlerini nakit para ile yapan kadınlara göre daha fazla abur-cubur aldıkları,yapılan bir tüketici anketinin sonucu...Özellikle ödeme noktasına ustalıkla yerleştirilen kalori bombası atıştırmalıklar,sağlık sorunlarına neden olmalarının yanı sıra,kilo vermeyi de engelliyorlar.

8-Spor arkadaşları bulun

Hızlı kilo vermek için günde 30 dakika spor yapmanız gerektiği zaten bilinen bir gerçek...Ama çoğu insan tek başına yapılan spor yapmayı sıkıcı bulmaktadır.Sırf bu nedenle düzenli egzersiz yapamayan,kaydolduğu fitnes center’a gitmeyen kadın sayısı oldukça fazladır.Düzenli spor yapmak için aile veya arkadaş çevrenizden birisini ikna edin.Eğer kimse sizinle spor yapmak istemiyorsa,takım olarak yapılan sporlarla ilgilenin.Örneğin;Oturduğunuz semt veya sitede basketbol oynayan insanlara takılabilirsiniz ya da, bisiklet süren bir gruba katılabilirsiniz.Bu sayede hem sosyalleşir,hem de kilo vermiş olursunuz J


9-Yulaflı gıdaları tüketin

Yulaf,çoğu hızlı kilo verme yazımda üzerine basarak vurguladığım bir hızlı kilo verme besinidir.Yulaflı yiyecekler yemeden hızlı kilo vermek ve kiloyu korumak daha zordur.Lif deposu olan yulaf;sizi tok tutar,insülin direncini azaltır,metabolizma hızlandırıcı etkileri vardır.Özellikle kahvaltıda ve akşam yemeğinde yulaf ekmeği yemeniz,daha az kalori almanıza yardım eder.

10-Kahvaltıyı atlamayın

Protein açısından zengin bir kahvaltı,hızlı yağ yakmak için son derece önemlidir.Kahvaltı yapmadan işe giden insanlar,iki nedenden dolayı kilo vermekte zorlanıyorlar;

*Kan şekerleri düştüğünde daha fazla yemek yiyorlar.

*Sağlıksız ve yağlı atıştırmalıklarla gereksiz kalori alıyorlar.

Oysa,evde 1 yumurta ve iki dilim yulaf ekmeği ile yapılan bir kahvaltı,uzun süren tokluk hissi ve sağlıklı yaşam için çok daha değerli bir yöntemdir.

11-Şeker tüketimini azaltın

‘’Tuz ve şekeri ne kadar tüketmeliyiz?’’yazımda açıkladığım üzere,1 gram şekerde yaklaşık 4 kalori vardır.Yani bir küp şeker ortalama 16 kalori içerir.Bu basit hesap bile,şeker yoluyla aldığımız gereksiz kaloriyi gözler önüne sermekte...İşlenmiş şeker başta olmak üzere(hazır gıdalarda olan şeker),tüm şeker türlerinin tüketimini azaltmadan hızlı kilo vermek olanaksızdır.

12-Protein tüketimini artırın

Sağlıklı ve hızlı kilo verme konusunda proteinin iki temel faydası vardır;

*Protein uzun sürelerde sindirildiği için,hemen acıkmazsınız.

*Protein kas ve kemik hücrelerinin ana besinidir.Kilo verirken,kaslarınızın da erimesini önler,vücudu diri tutar.

Özellikle;Yoğurt,yarım yağlı süt ve süt ürünleri,yağsız balık ve yumurta sağlıklı bir diyet listesinde mutlaka yer almalıdır.

 

Not;Konuyla ilgili şu yazı da ilginizi çekebilir; Kilo vermenizi engelleyen 8 neden http://guzelimguzel.com/Detay/Fitness-&-Diyet/kilo-vermenizi-engelleyen-8-neden-/394

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top