hızlı kilo vermek için ne yapmalı?


Hızlı kilo vermenin yolları

Ne yazık ki,büyük umutlarla başlanan çoğu diyet programı istenilen kiloya ulaşamadan sonlandırılıyor.Yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre,kilo vermek için diyete başlayan insanların %58’i diyet programını yarıda kesiyor.Daha ilginç olanı ise;İstediği kiloya ulaşmak için spor ve diyet yapan insanların %51’i doğru programlar uygulamıyor.

Bu iki bilimsel çalışmanın söyledikleri çok açık;
1-Doğru bir diyet ve egzersiz programı uygulamıyoruz.
2-Uyguladığımız diyet ve egzersiz planını yarıda kesiyoruz.

Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için bu iki ana sorunu çözmek gerekiyor.Bu sorunlar çözülmeden yapılan diyet ve egzersizler ile kilo vermek neredeyse imkansız.Geçici bir kilo kaybı yaşansa bile,verilen kiloların kısa sürede tekrar alınması kaçınılmaz.

''Bu sorunları nasıl çözerim?'' diye düşünüyorsanız,bilimsel önerilerimiz şu şekilde;

1-Ulaşılabilir hedefler belirleyin

Elbette diyet ve spora başlayan herkes düz bir karın,sıkı bir popo ister!Ama bunların bir anda olması imkansızdır.Hızlı kilo veremediğini düşünen çoğu insan bu nedenden dolayı diyeti yarıda kesmektedir.Çok iddialı hedefleriniz olsa bile,kilo verme işini zaman yaymalısınız.’’Bir ayda 10 kilo vereceğim.’’ gibi gerçek dışı bir hedef yerine,’’bu ay 3 kilo vereceğim,gelecek ay hedefim 5 kilo vermek.’’ Gibi bir hedef daha gerçekçidir ve motivasyonunuzu artırır.

2-Spesifik hedefler belirleyin

Sağlıklı kilo vermenin diğer şartlarından birisi ise ölçülebilir,gerçekçi hedefler belirlemektir.Zaman ve süresi belli olmayan hedefler aslında hedef değildir,sadece temennidir.’’Her gün mutlaka spor yapacağım.’’ Hedefi spesifik değildir.Bunun yerine şöyle bir hedef belirleyebilirsiniz;’’Her gün 25 dakika tempolu yürüyüş yapıp,ardından 10 dakika ağırlık çalışacağım.’’

3-Kendinizi ödüllendirin

Spesifik ve gerçekçi olarak belirlediğiniz her ufak hedefe ulaştığınızda,aslında büyük hedefe de bir o kadar yaklaşıyorsunuz! 6 aylık bir diyet ve egzersiz planı ile 30 kilo vermeyi hedefleyen bir insan,ilk ay sonunda hedeflediği 3 kiloyu veriyor ise,bir ödülü hak etmiştir!Kendinizi ödüllendirmek,öz saygınızı artırır,kendinize olan güven ve inancınızı yükseltir,kısaca sizi daha çok motive eder.Bu ödül,bir dilim pasta da olabilir,yeni bir koşu ayakkabısı da...seçim sizin! 

4- Yulaf ürünleri tüketin

Sağlıklı bir diyet,hatta sağlıklı bir yaşam istiyorsanız,yulaf ürünlerini mutlaka yemelisiniz.Yulaf ekmeği,yulaf ezmesi başta olmak üzere,katkısız ve doğal tüm yulaf ürünleri hızlı ve sağlıklı kilo vermek için ‘’olmazsa olmazdır’’!

Özellikle kahvaltıda mutlaka yulaf ekmeği yenilmelidir.Yulaf hem tokluk hissi verir,hem de zengin lif içeriği sayesinde sağlıklı kilo vermenizi sağlar.

5-Kendinizi suçlamayın

Diyelim ki,belirlediğiniz aylık kilo verme hedefine ulaşamadınız...Bu dünyanın sonu olmamalı,kendinizi suçlayıp her şeyden vazgeçmemelisiniz.Siz de nihayetinde diğer tüm insanla gibi hatalar yapan,eksikleri olan birisiniz.Kimse mükemmel değildir.
Önemli olan ise;hata ve eksiklerden ders alıp bir daha tekrarlamamaktır.

6-Kalorili içeceklerden uzak durun
Bir insanın aldığı toplam kalorinin ortalama %37’si içeceklerden alınmaktadır.Bu bilimsel veri tüm çıplaklığı ile,içtiğimiz şeylere dikkat etmemiz gerektiğini bas bas bağırıyor!Yapılan birden çok çalışma gösterdi ki;light,zero,şekersiz gibi iddialarla satılan tüm kola ve asitli içecekler kilo aldırıyor.Kilo vermek ve sağlığımızı korumak için bu tür içecekler yerine su ve maden suyu tüketmemiz bir zorunluluk.

7-Spor yapın

İnsanların kilo verme konusunda yaptıkları eksik veya hataların en çoğu egzersiz alanında yaşanıyor! Spor yapmama rağmen kilo veremiyorum diyorsanız,şu hataları yapıyor olabilirsiniz;
-Yaş ve cinsiyete uygun olmayan spor ve egzersiz hareketleri yapmak.
-Yeterli süre egzersiz veya spor yapmamak.
-Diyet programını destekleyen egzersiz programı uygulamamak.

Haftalık 150-200 dakika spor yapılması idealdir.Yapacağınız spor yaşınıza ve kilonuza uygun olmalıdır.Bu konuda bir uzmandan öneri almadan spora başlamamalısınız.

Spor ile ilgili son önerimiz ise;Mutlaka 10 dakika ağırlık çalışması yapmalısınız.Ağrılık çalışması,verilen kilolardan dolayı oluşacak sarkmaları önlemek ve sıkı bir vücuda sahip olmak için gereklidir.

Ağrılık çalışması ile ilgili şu yazımızı okumanızı öneririz;http://guzelimguzel.com/Detay/Fitness-&-Diyet/kadinlar-nasil-agirlik-calismasi-yapmali-/305Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top