hızlı kilo vermenin 7 yolu


Hızlı kilo vermek için yapmanız gereken 7 şey !

Hızlı kilo kaybetmek,kilo sorunu yaşayan tüm kadınların en büyük hayalidir.Çoğu kadın hızlı kilo vermek uğruna tehlikeli diyetler uygulayıp sağlıklarını riske atıyor.Oysa,Hızlı ve sağlıklı yağ yakmak mümkün !

Aşağıda yer alan 7 bilimsel öneri ile sağlığınızı riske atmadan hem fazla kalori yakacaksınız,hem de kalıcı ve sağlıklı kilo vereceksiniz.

1-Yağ  tüketimini asla bırakmayın

Konu diyet ve kilo kaybı olunca,ilk terk edilmesi gereken besinin yağ olduğu söylenir.Oysa bu yanlış bir bilgidir.Sağlıklı yağlar bir diyetin vazgeçilmezidir.Neden mi? Hemen cevap verelim;Yetişkin bir insanın günlük kalori ihtiyacının %25-30 ‘unu yağlardan alması gerekir.Eğer yeterli yağ tüketmezsek,yağ dokularımızın yakılmasını engelmiş oluruz.Yani,yağsız bir diyet yağlarınızın yakılmasına yardım etmez,aksine zorlaştırır !Bu nedenle sağlıklı yağlar olan zeytinyağı,fındık yağı ve balık yağına beslenmenizde yer vermeniz gerekir.Diğer yandan;balık,bazı bitki tohumları ve kuru yemişlerde bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin(PUFA) düzenli olarak tüketilmesinin metabolizmayı hızlandırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçek.


2-Protein alımını artırın

Bu sayfada yer alan diğer diyet ve kilo verme yazılarında da vurguladığımız bir konu protein alımı...Protein yönünden zengin öğünler tüketmek hücrelerin sağlığı için kaçınılmazdır.Çünkü hücre beslenmesinin temel yapı taşı olan amino asitler proteinlerden sağlanır.Ayrıca,protein diğer besinlere göre daha uzun sürelerde sindirilir,bu nedenle açlık hissi daha geç ortaya çıkar.Özellikle kahvaltılarınızın protein yönünden zengin besinler olan;süt,yumurta,az yağlı peynir yönünden zengin olması gerekir.her gün iki bardak az yağlı süt tüketimi hem kilo vermenize yardım eder, hem de kemik sağlığınızın korunmasını sağlar.

3-Her öğün yulaf tüketin

Yulaf için de söylenecek çok şey var.Lif açısından oldukça zengin olan yulaf iştahınızı kapatır.Daha uzun sürelerde açlık hissedersiniz.Yulaf kan şekerinizin kontrollü yükselmesini sağlar.Kolesterol seviyelerinin düşürülmesi,kolon kanseri ve diğer bir çok kansere yakalanma riskini azaltması nedenleri ile de,mucize besinler arasındadır yulaf.Sabah kahvaltısında yulaf ekmeği,öğle ve akşam öğünlerinde yulaf ezmesi ve müsli diğer yiyeceklerle karıştırılıp tüketilmelidir.


4-Diyet ve egzersiz bir arada olmalı

Sadece diyet yapmak veya sadece spor yapıp diyeti es geçmek maalesef kilo vermek için yeterli değil.Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için ikisinin bir arada olması şart.Eğer sadece spor yapıp beslenmenize dikkat etmezseniz,kilo verme ihtimaliniz sadece %3  ! Sağlıklı ve hızlı kilo vermek için basit bir formül ;Günlük kalori alımınız 1500-1700 kcal arasında olmalı, günlük en az 30 dk spor yapmalısınız.Yaptığınız spora 10 dk. ağırlık çalışması dahil ederseniz,kilo kaybı nedeniyle oluşan sarkmaları önlersiniz ve vücudunuz çok hoş bir görünüm kazanır.

5-Temiz hava alın

Yapılan bilimsel araştırmalar gösterdi ki;Kirli hava solumak sadece akciğerleri etkilemiyor.Sürekli kirli hava soluyan insanlarda gizli şeker(gizli insülin direnci) görülme olasılığı daha yüksek.Ayrıca,kaliteli oksijen alamayan vücut,daha yavaş yağ yakıyor.Bildiğiniz gibi,yağ yakımı için gerekli olan şeylerden birisi de hücrelerin yeterli ve sağlıklı oksijeni almasıdır.Gün içersinde temiz hava almak için dışarı çıkabileceğiniz tüm fırsatları değerlendirin.


6-Yeterli ve sağlıklı uyuyun

Günde 5 saatten az uyumak insanın fazladan 300 kcal almasına neden oluyor! Yeterli ve sağlıklı bir uyku metabolizmayı hızlandırır,hücreleri güçlendirir.Yapılan bir çalışma da,günde 8 saat uyuyan bir insanın,günde 5 saat uyuyan birine göre %56 oranında fazla yağ yaktığı kanıtlanmış.Uyku süresi ve kalitesi sağlıklı kilo vermenin temel taşlarından birisi.Eğer her şeyi yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız,uyku konusunda bir uzmana danışmanızda yarar var.Günlük 7-8 saat uyku yetişkin bir birey için idealdir.

7-Kara üzüm tüketin

Siyah üzüm içerdiği resveratrol isimli antioksidan sayesinde,insülin direncinin oluşma riskini azaltıyor.İnsülin direnciniz ne kadar az olursa kilo almanız o kadar zorlaşıyor.Çoğu obezite sorunun esas nedeni yüksek insülin direncidir.Kara üzüm kilo vermenin yanında,böbrek,karaciğer ve diğer bir çok organın sağlıklı çalışmasına yardım ediyor.Her gün 25-30 gr. kara üzüm tüketmeniz sağlığınız için son derece yararlıdır.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top