metabolizma hızlandırmanın 11 yolu


Metabolizma hızlandırma yolları 

Hızlı ve sağlıklı kilo kaybı için metabolizmayı hızlandırmamız en önemli konu.’’Hiç bir şey yemiyorum ama  kilo veremiyorum.’’ diyen kadınların da,’’Su içsem yarıyor.’’ diyen kadınların da asıl sorunu düşük metabolizma hızı.

Günlük metabolizma hızını ne kadar yükseltirsek vücut o kadar çok kalori yakar,dolayısı ile hızlı kilo veririz.Gün içerisinde metabolizmanızı hızlandıracak 11 öneri ile,hem hızlı kilo vereceksiniz hem de daha sağlıklı olacaksınız ! Günlük metabolizma hızlandırıcı için bilimsel önerilerimiz;

1-Sabah uyandığınızda;Gece boyu dinlenen vücudun metabolizma hızı düşüktür.Sabah kahvaltısı metabolizma hızını artıran ilk öğündür.Kahvaltıda lifli gıdalar,protein açısından zengin yiyecekler(özelikle yumurta),yağsız süt,yulaf ekmeği  ve büyük taneli kahvaltı gevrekleri tercih edin.Sağlıklı kahvaltı ve diyet konusunda ‘’Hızlı kilo vermek için 5 bilimsel öneri’’yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.


2-İşe giderken;Eğer aracınız ile işe gidiyorsanız,aracınız otoparkın en uzak tarafına bırakın.İşyerinizin otoparkı çalıştığınız binanın hemen altında yer alıyorsa,yakınlarda güvenilir başka bir otopark veya uygun alan bulup oraya park edebilirsiniz.Eğer işe toplu taşıma araçları ile gidiyorsanız,iş yerinizden bir durak önce inip yürüyerek gidin.İşe her ne şekilde giderseniz gidin,hava koşulları uygun olduğu müddetçe, en az 250-300 adımı fazladan atmanız şart ! Sabah saatleri vücut metabolizmasının hızlandığı saatlerdir ve kilo kaybı için en uygun zamanlardır.

3-İş yerinde;Kahvenin metabolizma hızını artırdığı ve iştahı kapattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.İş yerine ulaştığınıza şekersiz bir fincan kahve iyi gelecektir.

4-Koltuğunuzdan sadece lavaboya gitmek için kalıyorsanız,büyük bir hata yapıyorsunuz.İş yerinde daha çok hareket etmek elinizde!Mesela,karşı odadaki arkadaşınızın mailini maille yanıtlamak yerine,yanına gidin,konuşun.Veya,dahili posta ile alt kata göndereceğiniz evrağı bizzat siz inip verin.Ofiste daha çok adım atmanızı sağlayacak ufak hatırlatıcılar yapıştırın sağa sola.Siz ne kadar aktif olursanız,metabolizmanız aynı oranda hızlanacaktır.

5-Öğle yemeği;Öncelikle, iştah açan ,çok kalorili yemeklerin bulunduğu lokanta ve kafelerden uzak durun!İştahı çok fazla olan iş arkadaşları ile öğle yemeğine gitmeyin.Gittiğiniz yerde mutlaka diyet menü olmalı.Ama,her diyet menü sağlıklı ve doyurucu değildir.Sağlıklı ve dengeli bir öğle yemeğinde lifli gıda,protein,sebze ve meyve olmalıdır.Mesela;tam tahıl ekmeği içinde yer alan beyaz et,domates,marul sandviçi  iyi bir alternatiftir. Üzerine birde elma yerseniz,dört dörtlük bir öğle yemeği menüsü olur.


6-Gün boyu su;Masanızda,çantanızda,arabanıza ...Kısaca yaşadığınız her yerde su bulunsun.Su,en iyi metabolizma hızlandırıcılardan birisidir.Eğer bir sağlık sorununuz yoksa,suyu hafif soğuk için.Kendini sıcak tutmak isteyen vücut,soğuk su içildiğinde daha fazla kalori harcayacaktır.


7-Eve dönüş;Hızlı kilo vermek isteyen bir kadının bahane üretmeden günlük spor yapması şart...Düzenli egzersizin olmadığı hiçbir diyet programı sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı sağlamaz.Her gün iş çıkışı, yarı tok mideyle,en az 20-30 dakika spor yapın.Vücut spor ritmine alışınca,metabolizmanız hızlanacak,aynı şeyleri yediğiniz halde daha fazla kilo kaybedeceksiniz.


8-Spor sonrası;Sporda kaybettiği enerjiyi yerine koymak isteyen vücut(aslında beyin emrediyor)sizi doğruca tatlı yemeye yönlendirecektir.Vücudunuzu dinleyin ve istediğini yapın!Nasıl mı? Yarım yağlı süt ile hazırlanmış bir bardak çikolatalı süt ,hem tatlı krizinizi çözer hem de sporda kaybettiğiniz enerjiyi yerine koyarsınız.

9-Akşam yemeği;Akşam yemeğinde yağsız et,balık,haşlanmış sebze ve yulaf ekmeği tercih edin.Yemeklerde bol baharat kullanmanın metabolizma hızını artırdığını kanıtlayan bilimsel veriler var.Baharat damak tadınız içinde güzel bir seçim olacaktır.Alerjiniz veya sağlık sorununuz yok ise,baharatlı ve hafif bir akşam yemeği iyi bir metabolizma tetikleyicisidir.


10-Akşam saatleri;Kendinize zaman ayırın ve sizi ne rahatlatıyorsa 10-15 dakika onunla meşgul olun.Yoga,meditasyon,ayakları uzatıp dinlenmek,bir dostla telefonda samimi bir sohbet...Sizi stresten arındırmaya yardımcı olacak her ne ise onunla ilgilenin.Ardından ılık bir duş alın.Stres,vücudun kortizol salgılamasına neden olur.Aşırı kortizol salgılanması ise,metabolizmayı yavaşlatır.Yüksek stres kilo verememenin  başlıca nedenleri arasında sayılabilir.

11-Uyku zamanı;Sağlıklı bir yatakta en az 7-8 saat uyuyun.Uyku vücudun bedensel ve psikolojik dengesinin temelidir.Sağlıklı ve yeterli uyuyamayan insanlar daha çok yemek yeme eğilimindedir.


Özetle,hızlı metabolizma=hızlı kilo kaybı !

Sevgiyle kalın güzeller :)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top