spor dayanıklılığı ve hızlı kilo vermek için 7 doğal besin


Sağlıklı spor yapmak ve hızlı kilo vermek  7 doğal besin

Hızlı kilo vermek uğruna sağlığınızı riske atmayın ! Aşağıda yer alan meyve,sebze ve hayvansal besinleri yeterli miktarda tüketerek hem sporda yanıklılığınızı artırın hem de hızlı kilo verin !

1-Dayanıklılık için Şalgam suyu; İngiltere’de sporcular üzerinde yapılan bir araştırmaya göre,Kırmızı köklü pancar suları,sporda dayanıklılığı plaseboya gör daha yüksek oranda artırmıştır.Doğal yollardan elde edilmiş şalgam suyu spora başlamadan yarım saat önce tüketilmelidir.

2-Dayanıklılık için bal;Sporda hemen pes etmemek için bir diğer dayanıklılık takviyesi baldır.Amerika’da bisikletçiler üzerinde yapılan bir çalışmada, yaklaşık 60 km olan parkurun her 10.kilometresinde bal tüketen bisikletçilerin yarışta daha dayanıklı oldukları kanıtlanmıştır.Spora başlamadan 20-30 dakika önce tüketilen bir yemek kaşığı bal,kan şekeri ve insülin düzeylerinin stabil kalmasına yardımcı olmaktadır.


3-Kas yorgunluğu için bezelye proteini;Bezelye proteini zincirli ve dallı aminoasitler içerir.Bu aminoasitler sayesinde kalsiyum emilimi artar.Kalsiyum kas ve kemik direncini artırmak için çok önemlidir.25 gr. günlük bezelye proteini tüketimi bir sporcu için yeterlidir.

4-İnflamasyonu azaltmak için yaban mersini;Spor yaparken oluşan inflamasyon (vücudun savunma mekanizmasının ürettiği  kızarıklık,şişlik,ısı artışı ile görülen iltihabi reaksiyon) ve ödemlerin giderilmesinde yaban mersinin kanıtlanmış yararları vardır.Yaban mersini enflamasyonu azaltmanın yanında,beyaz kan hücrelerinin artışı,bağışıklık sisteminin gelişmesi gibi çok yararlı etkilere sahiptir.


5-Kas ağrılarını azaltmak için karpuz;Sağlıklı kilo vermek için spor yapan kadınların en büyük sorunlarından birisi de kas ağrılarıdır.Özellikle spora ilk başlayanlar için tam bir eziyettir kas ağrıları.Kas ağrılarından şikayetçiyseniz,karpuz ve karpuz suyunu bol tüketmeniz öneriliyor.Yine bilimsel çalışmayla kanıtlanmış verilere göre,spora başlamadan bir saat önce tüketilen 16 gr. karpuz suyunun kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.Karpuz aynı zamanda tansiyonu düşürmek,kan akışını hızlandırmak için de en iyi yardımcı tedavilerden birisidir.

5-Kas oluşumu için somon;Somon neredeyse her sağlıklı yaşam için doğal yöntemler yazısında yer almakta.Kadın sağlığı ve güzelliği için ana besinlerden birisi olan somon,zengin protein,omega 3 içeriği sayesinde,kas yapımı için en iyi alternatif.Somonun kas yapımını bitkisel yağlara göre daha hızlı başardığını gösteren hayvan çalışmaları mevcuttur.


6-Ağrı kontrolü ve sıkılaşma için vişne;Vişne ve kirazın hem kas ağrılarını azaltmada hem de kilo verirken vücut şeklinin korunmasında yararlı etkileri olduğu sporcular üzerinde yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır(University of Vermont).Vişne suyu içen sporcular hem daha az kas ağrısı yaşamışlar hem de daha hızlı kilo vermişlerdir.

7-Egzersiz stresini yenmek için bitter çikolata;Avrupa Beslenme Dergisinde yer alan bir makaleye göre,Spordan iki saat önce %70 oranında saf çikolata yiyen erkek sporcuların,spor sonunda bitter çikolata yemeyenlere göre kanlarında daha fazla antioksidan bulundu.Ayrıca bu grupta yer alan sporcuların ,spora bağlı stres seviyelerinin düştüğü de görüldü.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top